Akıllı kumandalar adındanda anlaşılacağı gibi görevi farklı olup diğer kumandaların yapamadığı özellikdeki kumandaların kopyalanmasında kullanlır. Bu kumandalara akıllı isminin verilmesinin sebebi tüm kumandaları kopyalaması değil birçok basit özellikdeki kumandaları kopyalamada kullanılmasından dolayı akıllı kumanda ismi almıştır. Günümüz teknolojisi insanlar için bir süre yenilik geliştirip bu yenilikleri insanların kullanımına sunmaktadır. Buradaki amaç ise kullanıcıların rahatı, güveni ve değişikliliğe olan talebini karşılamak olmuştur. Otomasyon sistemlerinin çoğalması, otomatik olarak açılır ve kapanır kapı sistemlerinin çoğalması ile günümüzde birçok alanda bu uzaktan kumanda sistemlerini kullanmaktayız. Bu sistemler bize teknolojinin getirdiği bir yenilik olarak görülmektedir. Bu yeniliklerin artısı olduğu gibi yine bu yeniliklerin insanların kullanımına sunmakda ayrı bir maliyet getirmektedir.

Günümüzde birçok alanda kullanılan bu uzaktan kumandalı sisatemler genelde yabancı menşeli olarak ülkenmize girmekte ve kullanılmaktadır. Bu ürünlerin çoğu ithal ürün olan yurtdışından geldiği için ise yedek parça ve uzatan kumandalarıda ithal olarak gelmektedir. Firmalar uzaktan kumanda sistemi oluştururken bu sistemlerde kendine has yazılımlar ile yedk parça ve uzaktan kumanda gibi sonradan ihtiyaç duyulabilecek elemanların teminindede kendilerine bağımlı kılmaktadırlar. Birçok firma bu tarz ürünlerde kendi yan ürünlerinin kullanılması için yazılım sistemlerini bu na göre ayarlayıp bu şekilde piyasaya sunmakta dırlar.

Birçok uzaktan kumanda sisteminde yedek kumanda kopyası için firma yazılımı olan orjinal kumandaların kullanılması gerekir. Az önce bahsetmiş olduğumuz olan olayda işde budur. Size isteğiniz doğrultusunda takılmış olan bir üründe ek ilave kumanda istemeniz durumunda aracı size bu kumandanın temini için yurt dışı ile iletişime geçip o kumandayı o günün kurları üzerinden almak zorunda kalmaktadır. Bunun sebebide o firmada kullanılan yazılım sayesinde olur. Prensip bu sistemlerde hep aynıdır. O orjinal rolling uzaktan kumandanın yedeği için o firmanın kendi orjinal kumandasından başkası sistemi çalıştırmayacak ve başka bir uzaktan kumanda kopyalatsanız bile zaman içerisinde randıman alamayacaksınız.

İşin birde öbür yüzü vardır, bu sistemler ise basit olarak hazırlanmış ve düşük kalitede olarak zayıf yazılımlarla hazırlanmış olan kumanda sistemlerinin kopyalanması gibi… Bu kumanda sistemleri basit tarzda üretilmiş olan piyasada bulunan birçok uzaktan kumanda tarafından kopyalanması gibi. İşde burada devreye bu akıllı kumandalar girmektedir. Bu akıllı kumandalar bu şekilde üretilmiş olan birbirinden değişik ama aynı özelliğe sahip olan birçok kumandayı kopyalamada kullanılır. Bu akıllı kumandaları bir diğer adıda üniversal kumanda dır. Bu üniversal akıllı kumandalar birçok alanda kullanılan basit olarak hazırlanmış uzaktan kumandaları kopyalamaya yarar.

Elimizdeki kumandanın yedeğinin akıllımı yoksa akılsız kumandaylamı kopyalatacağız diye soracak olursanız bunun için kumanda test cihazları kullanılarak uzaktan kumanda ölçümü yapmak gerekecektir. Kumandalar özelliği ve sınıfına göre zaten ayrılmış durumdadır. Bu kumandaları bizler gördüğümüzde marka ve modelinden anlayabiliririz, çünkü zamanında test edilmiş ve kumanda bilgileri kontrol edilmiştir. Rolink kodlu ve yazılımında orjinal kumanda kullanılması gerektiren bir yazılım yapıldıysa o zaman yedek kumanda çoğaltımında aynı kumandalar kullanılmalı.

Örnek vermek gerekirse rolink kodlu kumandardan bazıları;

Fabrikasyon olarak araç üzerinde gelen uzaktan kumanda sistemlerinin hepsi,
Garaj bariyer sistemleri kenepk otomasyon ve otomatik kapı kumandalarının çoğu bu sınıfta yer almaktadır. Marka olarak ise Rolink kod ile kodlanmış olan kumandalar bft mitto 2m kumanda, nees 1 2 3 4 tuşlu kumandalar, desi kumanda, kale x10 kumanda, ditec gol4 kumanda, elero kumanda, almatic kumanda, remco kumanda, cuppon kumanda, faac kumanda… gibi bilindik ithal ve yazılımları kuvvetli olan modeller başında gelir. (Piyasada birçok marka olmasına rağmen şuan için aklıma gelen orjinal uzaktan kumandalar bunlar)

Bu yukarıda saydığımız modllerin dışında kalan çoğu kumandalar işde bu akıllı kumandalar ile kopyalanarak çoğaltılabilir. Bu akıllı kumandaların gelnelde kopyaladığı uzaktan kumanda sistemleri ise;

Araçlara sonradan takılmış olan basit kumanda sistemeleri, kepenk bariyer ve otomasyon sistemlerinde kullanılan orjinal alıcıların arıza yapması durumunda basit alıcı sistemleri takılmış olan birçok kapı ve otomasyon sistemleri gibi alanlardaki uzaktan kumandaları kopyalamaya yarar. Akıllı kumandalar baştada dediğimiz gibi tüm kumandaları kopyalama gibi bir özelliğe sahip değildir. Düşük teknoloji ve yazılımlar ile üretilmş olan uzaktan kumandaların çoğunu tek bir modelle kopyalama yapabildiğimiz için biz bunlara akıllı kumanda demekteyiz. Mesela 4 tuşlu bir akıllı kumanda ile elinizdeki 2 farklı 2 tuşlu basit bir kumandayı tek kumandaya çevirebiliriz. Yani her 2 kumandanın her bir tuşunu yeni akıllı kumandaya yükleyerek 2 ayrı kumandayı teke düşürebiliriz. ( Kumanda kopyalama esnesında frekanslarının aynı olması şartı ile)

Akıllı kumandalar birçok markanın değişik basit kumandalarını kopyalayabildiği için bizler gibi kumanda kopyalama işi ile uğraşan kişilerin kullandığı özel kumandalar arasında yerini almaktadır….

Akıllı Kumanda

Bir önceki yazımız olan Neden Uzaktan Kumanda Sorunu Kışın Görülür başlıklı makalemizde Kumanda Arızası Neden Olabilir, Kumandanın Çalıştığını Nasıl Anlarız ve Uzaktan Kumanda Çalışmıyor hakkında bilgiler verilmektedir.