Anahtar karşısındaki bir aletle yada cihazla ilişkilendirilen ve bu cihazdaki görevi yerine getirmek için kullanılan temel araçtır. Kısaca anahtar bir kilidi veya kilit sistemi olan kapıyı, otomobil kapısını ve hatta çelik para kasalarını açmaya ve kilitlemeye yarayan en özel bir parçadır. Nasıl ki her insanın parmak izi bir diğerinden farklı ise ve son araştırmalara göre dünya üzerinde bulunan toplam 7 milyar insanın her birinin yüzü, kulak hatları ve hatta gözünde bulunan retina bile başka bir insanın göz retinasına benzemiyorsa işde bu anahtarlarda bulunan özel şifreleme ile kişinin kullandığı anahtar başka bir anahtarla aynı değildir. Kilit anahtarları fabrikasyon olarak üretilirken değişik metot ve teknolojiler ile üretilmektedir. Bu sayede anahtarın şifreleme dizilimi hazırlanırken üretimde birbirini açmayacak halde ürettikleri için her anahtar özeldir diyebiliriz.

Kilit anahtarı dışında anahtar kullanılan farklı branş ve meslekler vardır. Nasılki bir kilidi açıp kapatma işleminde en önemli parça anahtar dediysek, elektrik lambasını açıp kapatmak için de bir anahtara, somunlu vidayı sıkmak içinde yine o somuna uygun bir anahtara ihtiyaç duyulur. Burada anahtarın nekadar değerli bir malzeme olduğu açığa çıkmaktadır. Yine kilit anahtarlarından bahsedecek olursak evine girmek isteyen bir kişi ev kapı kilidini açması için anahtar kullanması gerekir. Anahtarı olmayan kişi evini açamayacağı için anahtarcılık işi yapan bir çilingir ile iletişime geçip çilingir hizmeti almak zorunda kalır. Gecenin geç bir saati olmadık bir zamanda kapıda kaldığınızda anahtarın görevini daha iyi anlayabilirsiniz. Bunun anlamak için en iyi gece yarısı anahtarı almadan dışarıya çıkmak olacaktır ama siz bunu sakın denemeyin… 🙂

Neden Anahtarlar Bukadar Önemlidir

Neden anahtarlar bukadar önemlidir, anahtarsız bir iş olmazmı sorunun cevabını kısa bir örnek ile anlatmak isterim.
Kırsal bir alanda koyun ve keçileri süren bir çoban vardır ve bu çobanın başındada koyun ve kuzulara kurtların zarar vermemesi için çoban köpekleri bulunur. Şehirden geldiniz ve bu kırsal alandan geçmeniz gerekti bu esnada o sürünün köpekleri sizi fark etti ve 3, 4 tane sivas kangal köpeği üzerinize doğru koşuyor bu durumda kaçsanız yetişirler, yerden bir taş alsan birisi ile başa çıksan diğerleri seni parçalar… burada en güzel çare nedir? çobana iltica etmektir. Çoban bir ıslık çaldığında oradaki sürüyü koruyan köpekler hazırola geçer sizde çobanın yardımı ile oradan zarar görmeden uzaklaşmış olursunuz. Bunu neden anlattım peki. Size burada anahtar ve kilit ilişkisinden bahsederken anahtarların neden bu kadar önemli olduğundan bahsetmek istedim. Eğer ki sizde birgün hikayedeki gibi bir olay ile karşılaşırsanız en net sonucu anahtar ile yani çoban yardımı ile alırsınız da ondan…

Anahtar

Anahtar’ın Karşılığı Kilittir

Anahtarın görevini tamamlaması için kilidi açması ve çalıştırması gerekir. Anahtarın karşılığı nasıl kilitse, kilidinde en önemli karşılığı anahtardır. Herbirşeyin anahtarı vardır ve bu anahtar o şeyin sahibinde bulunur. Anahtara sahip olabilmek için bir bedel ödeyip onu satın almakta gerekir.

 

Anahtarın Hammaddesi Nedir

Anahtar Üretiminde Hangi Malzeme Kullanılır

Anahtar üretimi türkiyede kilit firmalarının üretmiş olduğu kilit yuvalarına uygun olarak, bakır ve pirinç karışımlı bir malzemeden yüksek hassasiyetli preslerde basılarak fabrika ortamında üretilmektedir.
Orjinal metinden alıntıdır. Metnin orjinal sayfası >> http://www.eskisehircilingir.net/anahtar.html

Anahtar Kopyalama

Anahtar kopyalama işleminde anahtar kopyalama makinaları kullanılır. Günümüzde kullandığımız mekanik ve elektronik anahtarlar için 2 sınıf makina ve bu makinaların bir sürü marka ve modeli bulunur.

1- Mekanik anahtar kopyalama makinaları

Adındanda anlaşılacağı gibi mekanik olarak kullanılan anahtarlara diş açma ve kopyalama için kullandığımız makinalardır. Gelen anahtarın yedeği elimizde bulunan dişsiz ham olan aynı ölçüde üretilmiş bir anahtar ile kopyalanır. Farklı bir kanalda ve kalıptaki anahtar ile kopyalama yapılmak istense o anahtar o kilide girmez ve kapıyı açmaz.

Ev Kapı Anahtarı

Mekanik anahtar çeşitleri
Mekanik kullandığımız anahtar modelleri ev kapı anahtarlarıdır. Bu anahtarlar yale anahtar, bilyalı anahtar ve fiam anahtar olarak başı çekmektedir. Bunların dışında ufak tefek değişik olarak bulunan anahtarlarda vardır ama yukarıda saydığımız çeşitler herkezin evinde kullandığı kilit anahtarıdır.

Oto Anahtarı

Oto Mekanik Anahtar Çeşitleri
Bu anahtarlar eski model araçlarda kullanılmaktadır. Birazdan aşağıda bahsedeceğimiz elektronik anahtarlara nazaran bu anahtarlar eski düzene göre üretildiği için mekanik dişli olarak kullanılır. Elektronik bir yazılımı bulunmayan bu mekanik anahtarlar yale tip oto anahtarı ve pantoğraf (oymalı) tip oto anahtarları diye 2 ye ayrılır.

Kasa Anahtarı

Kasa Anahtar Çeşitleri
Bu anahtarlar para kasalarında kullanılır. Mekanik kasa ve elektronik kasa olarak 2’ye ayrılmasına rağmen elektronik kasalarda mekanik tubu anahtarları kullanılır. (Elektronik kasalar hem şifre hemde anahtar yardımı ile açılıp kapanmaktadır) Bu tubu anahtarları dışında daha büyük kasalarda ise tek taraflı ve çift taraflı kasa anahtarları kullanılır. Kasa anahtarları tekli ve çiftli kadameli olarak 2 şekilde kullanılırken bu çeşitlerinde kendi arasında delikli ve deliksiz (dişi ve erkek) kasa anahtarları diye çeşitleri bulunur.

2- Elektronik Anahtar Kopyalama Makinaları

Günümüz teknoloji çağı ve teknoloji ile güvenliğin birleşmesi sonucunda meydana gelen elektronik yazılımlı anahtarlar kullanılmaktadır. Bu elektronik anahtarlar bizim ev kapı girişlerimizde, bina girişlerimizde ve oto kapısını açmak ve aracı çalıştırmak için kullandığımız anahtar modelleridir.

Elektronik Anahtar Çeşitleri
Bina kapılarında kartlı geçiş göstergeç ünitelerinde kullanılan elektronik çipli anahtar modelleridir. Biz bunlara göstergeç anahtar diyoruz.

Daire girişlerinde kullanılan elektronik anahtarlar, yani uzaktan kumandalı kilit anahtarlarıdır. Daire giriş kapılarını bu uzaktan kumanda yardımı ile açarak kapatabilirsiniz.

Son olarakta otomobil anahtarlarından bahsetmek isterim. Elektronik oto anahtarları hem uzaktan kumandalı hemde immobilizer çip yazılımlı olarak kullanılır. Bilindiği üzere araç uzaktan kumandaları sadece araç kapısını açmada kullanılırken bazı araç sistemlerinde ise immobilizer motor kilidi ile ilişkilendirildiği için kumanda ile açılmayan araçlarda immobilizer çip devreye girmez. Bu immobilizer yazılımlı oto anahtarları sayesinde oto hırsızlıklarının önüne geçilmiş ve düz kontak yapılarak araç çalma olaylarına son verilmiştir. Elektronik yazılıma sahip araç anahtarı olan kişiler araçlarını elektronik anahtar olmadan çalıştıramazlar. Hırsızlarda bu araçlara farklı bir anahtar uydurup düz kontak yapıp aracı çalamazlar…

Elektronik Anahtar Kopyalayan Makinaları

Elektronik anahtar kopyalama yapan elektronik kopyalama makinaları birçok marka ve modelde üretilmiş olup halan daha tüm elektronik anahtarları kopyalayan bir makina yoktur. Ustamızında dediği gibi “elektronik dipsiz bir kuyudur” bu makinalar elektronik makina olduğu için ve çeşitlerinin çok fazla olmasından dolayı bu konuya hiç girmeyeceğim. Elektronik anahtar kopyalayan makinalara günümüzde bir daire parası isteyen bile vardır…

Anahtar başlıklı yazımızda size bu konu hakkında bildiklerimizi aktarmak istedik. Bu yazımızı faydalı bulduysanız sayfayı sosyal medya platformlarında paylaşmaktan çekinmeyiz… 🙂

Bir önceki yazımız olan Günümüzde Çilingir Anahtarcı başlıklı makalemizde Akıllı Telefonlar Çilingir Buluyor, Çilingir Anahtarcı ve İnternetten Çilingir Bulmak hakkında bilgiler verilmektedir.