Kış aylarının kendini belli etmeye başladığı şu günlerde ençok karşımıza gelen oto anahtar ve kumanda problemlerinden bir tanesi araç kapısının anahtar ile açılmaması ve dolayısı ile kapının kilitli kalması sureti ile oto çilingir ihtiyacı duyulmasıdır. Hergün kullandığınız otomobilinizde ne oldu da anahtar kapı kilidinizi açmadı yada kışın oto kilidinin açılmaması ve kapı açma ihtiyacında çilingir çağırmak zorunda kalmanızın başlıca sebepleri. Bu yazımızda size başlıca sebeplerden bir kaçını kısaca aşağıda vereceğiz.

Biz çilingirler oto kapısı açma araç anahtar kilidinden kilit açma işleminde anahtar ve kilidin yapısı hakkında sizden bilgi alırız. Kışın hava soğuduğunda anahtarı ile otomobilinizin şöför kapısını aynı anahtar ile açamıyorsanız bu kış ayına has olan problemlerin getirmiş olduğu bir etkidir diyebiliriz. Anahtar arızası, kilit arızası yada kilit şifrelerinin zorlanarak kullanım dışı kalması durumu bu bahsedeceğimiz durum dışında kalacaktır. Bu yüzden aşağıda belirteceğimiz hususları incelemenizde fayda vardır.

Oto Kapısı Açılmıyor

Akü Bitince Oto Kapısı Neden Açılmaz

Anahtar Şöför Kapısını Açmıyor Sebebi Ne Olabilir

Kumandası olmayan araç anahtarları daima kapı açma işleminde kilit üzerinden anahtar ile oto kapısı açma işlemini uygular. Bu işlem hernekadar mekanik olarak görünsede aslında günümüzde marka ve modele göre değişen araç sınıflarında oto kilit yapısının da değişmesi ile değişiklik gösterebilmektedir. Böyle bir durumda anahtarınızın kilidin yuvasına girip girmediği kontrol edilir. Kış aylarında havalarında soğuması ile en çok görülen sıkıntı kilit içerisinde şifreleme sistemini oluşturan oto kilidi içerisindeki pimlerin donması ve yapışması olabilir. Eğer araç anahtarınız kilide girip dönmüyorsa bu sıkıntı meydana gelmiş olabilir.

Bir diğer problem ise soğuk havalarda bittiği anlaşılan akülerdir. Otomobil aküsü bitince de çoğu araçta anahtarla oto kilidi açılmaz. Böyle bir olayla çokkez karşılaştığımız için yazma gereği duyuyorum. Çoğu araçlarda merkezi kilit dediğimiz motorlu kapı kilidi mevcuttur. Aküsü biten otomobilleri anahtar ile açmak için anahtarı kilide takdığınızda anahtar normal bir şekilde sağa sola döner ama kilidi açmaz bunun sebebinin aracın aküsünün bitmiş olması ve bu nedenle kilit motorlarının dönmemesidir diyebiliriz. Kilit motoru çalışmayan bazı araçların kapıları anahtar yuvasından anahtar yardımı ilede açılmaz. Bu sebeplere birdiğer neden ise aşağıdaki gibidir.

Kapı Kilitlendi Anahtar Açmıyor

Sonkez aracınızı anahtar yardımı ile kilitlemiş olabilirsiniz. Ama geldiğinizde aynı anahtarla kapı kilidinizin açılmadığını farkedersiniz. Kış ayında olun yada olmayın bunun sebeplerinden biri ise kapı kilidinin içerisinden parça kırılması ve sonrasında kapı kilidinin işlemini yitirmesidir. Buna bir örnek vermek gerekirse anahtar kilide girer anahtar saga sola dönme yapar ama kapılar açılmaz diyebiliriz. Yada anahtar tek bir yöne sonsuz dönmektedir. buda araç kilidinin arızalı olduğunu boşa döndüğünü ama kapının açılmadığını gösteren bir arıza tipidir.

Çok sık karşılaştığımız bir sorunun yanıtını bu yazımızla alakalı olduğundan dolayı burada cevaplamak isterim şöyle ki;

Kapı Kilitlendi Anahtar Açmıyor

Oto Kilidinin Anahtar İle Açılmamasının Sebebi

Kapıyı Açmayan Anahtar Kontağı Açarmı

Yukarıdaki yazımızda araç kapısının kışın anahtar ile açılmamasının sebeplerinden bahsettik. Bu sebepleri sırası ile maddeler ile yazacak olursak;

1 – Anahtarın dişlerinin arızalanması ve kilidi açmaması,
2 – Kilidin şifrelerinin arızalanarak kapının açılmaması,
3 – Araç aküsünün bitmesi sureti ile kilit motorunun çalışmaması ve kapının açılmaması,
4 – Kapı kilidinin arızalanarak anahtarın dönmesi ama kilidin açılmaması olarak maddeleyebiliriz.

Şuanki sorumuz ise Kapıyı Açmayan Anahtar Kontağı Açar mı? sorusuydu.

Yukarıda saydığımız 4 nolu madde bize kilit arızasının oluşundan kaynaklanan bir durum olduğunu göstermektedir. Arızalı bir oto kapı kilidinden dolayı kapıyı açmayan anahtar kontağıda açmaz diyemeyiz.

Yine yukarıdaki maddelerden 2. maddede ise yine kilit arızasından yani anahtar şifrelerinin aşınması veya bozulması sureti ile oto kapısının açılmadığını bize söylemektedir. Bu durumda da kullandığımız anahtar kontağı açmaz diyemeyiz.

Ama yukarıda saydığımız maddelerden 1. maddede anahtarın mekanik şifresinin bozulması sonucu kapı kilidinin açılmadığını yazmıştık. Bu maddeye göre çoğu araçda kapı kilidi ve kontak kilidi şifresi aynı olduğu için kapıyı açmayan arızalı anahtar kontağıda açmayacaktır diyebiliriz.

Son olarak 4. maddede yer alan sıkıntı araç aküsünün bitmesidir. Aküsü biten otomobillerde kapı açma işleminden sonra anahtarda problem gözükmüyorsa marş basıldığında araç çalışmaz. Bu gibi bir durumda akü yenilemesi yada aracın özelliğine göre akü takviyesi yaparak aynı anahtar ile kontağın çalışması sağlanabilir.

Yukarıda yazdığımız bu yazımız başımızdan geçen ve kış aylarında çok sık karşılaştığımız olaylardan alıntıdır. Bizlere bu aralar çok sık gelen bu problemleri sizlerle paylaşma gereği duyarken Arabamın kapısı anahtarla açılmıyor, Anahtar Şöför Kapısını Açmıyor, Kapıyı Açmayan Anahtar Kontağı Açarmı, Kapı Kilitlendi Anahtar Açmıyor gibi sizden gelen sorulara cevap olduğunu düşündüğümüz bu yazımızı yazma gereği duyduk. Eğer sizde böyle bir olay ile karşılaşırsanız bu yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz. Hatta yararlı görüyorsanız sayfamızı diğer sosyal gruplarda da paylaşabilirsiniz.

Daha önceden yazmış olduğumuz aşağıdaki yazımız konuya yakın olduğu için göz atmanızı isterim. Neden Uzaktan Kumanda Sorunu Kışın Görülür

https://www.escancilingir.com/neden-uzaktan-kumanda-sorunu-kisin-gorulur/

 

Aküsü Biten Araçların Kapı Kilidinin Açılmaması

Aküsü Biten Araçların Kapı Kilidinin Açılmaması

Bir önceki yazımız olan Volkswagen Polo Anahtarı 2001 Model başlıklı makalemizde Eskişehir Polo Anahtarı, Eskişehir Volkwagen Anahtarı ve Polo Anahtar Fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.