Yeni taşındığınız evde anahtar göbeği değişimi yapmak istiyorsunuz ama ne tür bir barel seçimi yaparak anahtarlarınızı değiştirmeniz gerekir bilmiyorsanız bu yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Anahtar değişimi yapmak sizi emniyete alacaktır. Genelde kişiler yeni bir eve taşındığında eski anahtarların kimlerde ve nerelerde olduğu hakkında fikirleri olmadığı için en doğru yolu izleyerek kendini riske atmadan kapı anahtarlarını yenileri ile değiştirirler. Biz burada kapı anahtar değişimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir ve kapınıza ne tarz bir barel almak sizi hırsızlara karşı korumalı hale getirir birazda ondan bahsedelim.

Resim üzerinde görmüş olduğunuz gibi çelik kapı ve kilit sistemlerini 2 ayrı modelde size resimli olarak gösterdik. Bu 2 kapı arasında barel koruması olan kapı ve barel koruması olmayan kapı diye önemli noktalar var. Sizde kapı göbeklerinizi değiştirmek istediğinizde bu kapılar arasındaki farkı bilerek buna göre barel seçiminde bulunabilirsiniz. Piyasada birçok kapı üretici firması ve bu kapılar için kilit ve anahtar üretimi yapan firmalar vardır. Ama sizin kapınız ya barel koruması olan bir sistem ile üretilmiş yada barel koruması olmayan bir sistem ile üretilmiştir. Neden peki bu kapılar tek tip değilde 2 ayrı şekilde üretilir dediğinizde burada fiyat ve kalite farkı ortaya çıkıyor. Burada şu kapı bu kapı yada şu kilit bu kilit diye bir marka belirtmesi yapmak istemiyorum ama resimde yer alan kapı modellerinin arasındaki farkı anlatarak sizi bu konuda daha bilgilendirip seçim yapma şansınızı arttırmış oluyoruz.

Çelik kapılarda barel ve kilit seçimini nasıl yaparız?

Bir çilingir olarak hırsızlık olaylarında müşterimiz ve emniyet aracılığı ile gittiğimiz kapılarda hep şununla karşılaşmışızdır. Hırsızlar sürekli anahtar yuvalarını yani barelleri imha ederek, kırarak ve parçalayarak evlere girmektedirler. Bu işlem ise öyle çok gürültü çıkartacak ve çok zaman alacak bir işde değildir. Burada dikkat etmeniz gereken şey kapınızda ne tarz  anahtar (barel ) sistemi kullanmanız gerektiğidir. Soldaki resimde barel koruması olan kapı kilitlerinde anahtar bareli koruma altında olduğu için hırsız müdahelesi ile barelin kırılma şansı yok denebilecek kadar düşük bir ihtimaldir. Bu güne kadar hırsızlık olaylarından sonra çilingir olarak gittiğimiz hiç bir olayda barel koruyucusu olan bir kilitli kapıya hırsız girmemiştir. Kapı kilitliyse barelde koruma altındaysa hırsızlar barelleri kıramadığı için kapıyı açamazlar.

Birde sağ resimde yer alan kapılar vardır. Bu kapılar birazdaha uygun fiyatlara takılmaktadır. Bu çelik kapıların kapı göbekleri boşta durduğu için dışarıdan hırsızların zorlama ve kırma sonucu kilitli olan kapıları açtıkları bilinmektedir. Gittiğimiz çoğu çelik kapılarda bu olayla karşılaşıyoruz.

Anahtarlarımı Değiştirmeliyim Yoksa Kapıyımı?

Yukarıdaki yazımızda 2 değişik kapı kilit sisteminin kırılamaması ve kırılarak nasıl açılacağından bahsettik. Barel koruması olan kilitli bir kapıyı hırsızların açamadığını, barel koruması olmayan kilitli bir kapının ise anahtar barelinin kırılarak kapının açıldığını yazmıştık. Kapınızda barel koruma sistemi yoksa, barel boşta ve hırsızın tutup kırabileceği bir konumda ise kapıyı değiştirmenize gerek kalmadan kapınızı aynı soldaki kapı gibi koruma altına almanız sağlanabilir. Bu iş için birtakım kapı koruma sistemleri vardır. Bu sistemler ile kapılarınız güçlendirilerek koruma altına alınır ve hırsızlar bu sayede barel ve kilitlere ulaşamadığı için soldaki resimdeki gibi kapıkilidinizi açamazlar.

Barel Değişiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Barel değişimini ne tarz bir kapıya yapacağınız çok önemlidir. Anahtarları değiştirmemizin bir sebebide hırsızlardan korunma olduğunu biliyoruz. Koruma sistemi olan soldaki resim gayet iyi bir sisteme sahip olduğu için bu kapıda TSE standartlarına uygun bir barel seçimi yapılıp ona göre bir ürün ile değişim yaptırarak kilitlerinizi kullanabilirsiniz. Bu sistemde barel seçiminde marka ve modele dikkat etmek, fiyat kıyaslaması yapmak, anahtar sayıları ve kullanım raharlığı gibi olayları göz önünde bulundurarak bunun sonucunda anahtarlarınızı değiştirebilirsiniz.

ALTIN KURAL : Anahtarlarınız değişti, kapınızda koruma altında, benim işyerime ve evime hırsız giremez demeyin her evden çıktığınızda kapınızı mutlaka kilitleyiz.

Barel koruması olmayan kapılarda kapı değiştirmenize gerek yok, yukarıda yazdığımız kapı koruma sistemleri gibi takviye parçalar ile kapınızı güçlendirildiğini yazmıştık. Peki hiç durumunuz yok ve bu tarz bir sistem taktırmayı düşünmüyorsunuz o zamanda bu barel koruması olmayan kapılar için barel değişiminde dikkat edilecek bir husus var o da şudur ki;

Anahtar değişimi için kapınıza muhakkak Tuzaklı Barel çeşitlerinden taktırmalısınız. Bu tuzaklı olan yani ucu kırılsada açılmayan bareller uç kısmının 2 parçadan oluşması ile sizi güvence altına alacaktır. Üstte yazdığımız yöntemler ile bir hırsız kapınıza gelerek anahtar yuvasını kırmaya çalıştığında bu uç kısmı elinde kalacak ve barelin devamı kilit içerisinde gömülü olarak gizli bir şekilde kalacaktır. Bu sayede kapınız açılmayacak ve hırsızlık girişimi boşa çıkacaktır. Kapı koruması olmayan tüm kapılarda biz müşterilerimize bu ürünleri anlatarak ahşap veya çelik kapılarına takıyoruz. Bu bareller ise hırsızlık olaylarının artması ve ençok da barel koruması olmayan evlere girilmesinden sonra üretilmiş ve piyasada ragbet görmüştür.

Çelik kapı yada ahşap kapı hiç farketmez sizde yeni taşındığınız bir evde emniyet amaçlı kapı anahtar barelinizi değiştirmek isterseniz bu yazımızı okuyarak ne tarz bir seçim yapmanız gerektiği fikrine ulaşabilirsiniz. Resimdeki 2 değişik kapıyı inceleyerek şuan kapılarında koruma olmayan müşterilerimizde kapılarını koruma altına alabilirler. Yukarıda yazılı olan ALTIN KURALI herkezin uygulaması gerekir UNUTMAYINIZ!…

Çelik kapılarda barel seçimi nasıl olmalı başlıklı yazımızda size bu konu hakkında bildiklerimizi aktarmak istedik. Bu yazımızı faydalı bulduysanız sayfayı sosyal medya platformlarında paylaşmaktan çekinmeyiniz

Çelik Kapılarda Kilit Sistemi

Bir önceki yazımız olan Çilingir Kapıyı Nasıl Açar Video başlıklı makalemizde çilingir kapı açma, çilingir kapı açma fiyatları ve çilingir kapı açma videosu hakkında bilgiler verilmektedir.