Çilingir eğitimi hakkında son zamanlarda sıkça soru aldığımız için bu konu ile alakalı olarak bilinmesi gerekenler hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunmak istiyoruz. Anahtarcılık ve Çilingirlik Mesleği 04.07.2002 tarih ve 24805 sayılı Resmi Gazete de yayınlanarak meslek kapsamına alınmıştır. Bu nedenle anahtarcı dükkanı açılabilmesi ve bu işyerinde mesleğin icra adilmesi için bu işyerinde Anahtarcı Çilingir Ustalık Belgelerinin bulunması gerekmektedir. Bu belge olmadan anahtarcı çilingir dükkanı açılamayacağından dolayı belge sahibi olmak için gerekli yerlere yasal başvurular yapılarak uygun koşul ve şartlar sağlanması ile kurs merkezleri tarafından yapılacak sınav sonucunda belgeyi alma hakkına sahip olursunuz.

Çilingir Eğitimi ve Ustalık Belgesi Alma Şartları

Anahtarcı çilingir ustalık belgesi almak için bağlı bulunduğunuz mesleki eğitim kurumlarına başvuruda bulunmanız gerekir. Buda bağlı bulunduğunuz il veya ilçede bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışan Çıraklı Eğitim Merkezleri ile iletişime geçmeniz demektir. Eskişehirde her mesleğin branşına göre Çıraklık Belgesi, Kalfalık Belgesi ve Ustalık Belgesi alabileceğiniz Mesleki Eğitim Merkezi vardır. Sizlerinde eskişehirde Çilingir Eğitimi için başvuracağınız bu mesleki eğitim merkezinin ismi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı – Baksan Mesleki Eğitim Merkezi dir. Çilingir mesleği ve diğer meslekler için gerekli şartlar ve prosüdürler için gerekli bilgiye Çıraklık Eğitim Merkezleri iletişim numaralarında ulaşabilirsiniz.

Sizler için konuyu daha detaylı olarak ele aldık ve sorularınızın bir kısmını cevapladığımız diğer sayfalarımızda da çilingir belgesi hakkında gerekli bilgiler sizlere verilmiştir. Çilingir belgesi nereden ve nasıl alınır gibi sorularınız için cevap olarak aşağıdaki adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Çilingir Belgesi Nasıl Alınır

Çilingir eğitimi alabilmek için kurs yeri, milli eğitim bakanlığına bağlı çalışan mesleki eğitim merkezlerinde anahtarcı çilingir kursuna kayıt olma ve anahtarcı çilingir mesleğini yapabilmek için katılmanız gereken kurslar hakkındaki bilgilere yine aşağıda yer alan bilgilendirici yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Anahtarcı Çilingir Meslek Kursları

Anahtarcı Belgesi

Bir önceki yazımız olan Çilingir Göztepe başlıklı makalemizde Anahtar Kilit Hizmetleri, anahtarsız kapı açma ve Eskişehir Anahtarcı Göztepe hakkında bilgiler verilmektedir.