Kapı açma olayları için müşterilerimizden telefonlar almaktayız. Almış olduğumuz telefonlarda kişiler anahtarlarının kayıp olduğunu, kapısının kilitli olduğunu, alt kilidin anahtarının olduğunu ama üst anahtarının olmadığını ve kilitli olan kapının açılması gerektiğini bizlere dile getirmektedirler. Bizde kişilere o yerin kendilerine ait olup olmadıklarını, anahtarlarının nerede düşürüldüğünü veya kaybedildiğini, alt ve üst kilitlerin kilitli olup olmadığını ve kapısının nasıl bir kapı olduğunu, ahşap kapı yada çelik kapımı kapının anahtar kısmında koruyucu varmı gibi sorularla kişilerin o evin sahibi olup olmadığını ögrenmek isteriz ve son olarak açılacak olan kapılar ve kilitli kapılar için kapı açma tutanağı tutatak kapının açılabileceği, eğer anahtarlar kayıpsa yeni göbek takılarak yeni anahtarların kişiye teslim edileceğini söyleriz. Bu şekilde yapmamızdaki neden ise;

Resimde görmüş olduğunuz Kilit Açma Tutanağı örneği mahkemelik durumlarda resmi belge hükmü taşımasından dolayı çilingir işi yapan kişilerin kendini güvence altına alma ve olası hırsızlık girişimlerini önleme adına düzenlenmektedir.  Yani bir hırsızlık durumu yada arkadaşının evine girip birşeyler alıp çıkma veya orayı kısa süreliğine kendisinin kullanması veya karı koca arasındaki anlaşmazlıkların sonucunda tarafların evden eşya kaçırma gibi olaylarda kişiler her ne kadar bu ev benim ben kalıyorum bu kapıyı aç dediği zaman kişi size açtırdığı kapı ile suç işlemiş olur. Eğer bir çilingir bunun farkına varmadıysa ve tutanak düzenlemeden o kapıyı açtıysa o kişi ile aynı suçu işlemiş olur. İşde bu gibi durumlarda çilingirlerin yapmış oldukları işi kilit açma tutanağı düzenleyerek kayıt altına alması gerekir.

Çilingirin Doldurduğu Kilit Açma Tutanağında Neler Yer Alır:

Çilingirin tutacağı tutanak kapıyı açtıracak olan kişinin kimlik bilgileri doğrultusunda doldurulur. Tutanakda resimdede görüldüğü üzere maddeler halinde şunlar bulunmaktadır.

Açılacak olan yerin (Ev – İşyeri – Otomobil – Kasa) bulunduğu yerin adresi

Bu açılacak olan yerin Sahibi veya Vekili oluşu

Yapılan işlemin saat, tarih ve imza kısmı

Daha sonrada bir kimlikde olması gereken tüm bilgilerin yer aldığı kısım (ad,soyad, ana adı, baba adı, doğum yeri, tarihi, mahalle, köy sıra no, cilt no, TC no….. gibi) ve yasa eki olarak da;

T.C.K.’nın 582. ve 583. maddeleri gereğince hazırlanan bu tutanak tarafımdan imza altına alınmışdır.

Bu maddeden sonrada kapıyı açan Çilingir ad, soyad, imza kısmı ile kapıyı açtıracak olan kişinin ad, soyad imza kısmı yer almaktadır.

Bu tutanak ÇİLİNGİR KAPI AÇMA TUTANAĞI olarak tüm çilingirlerin kilitli kapıların hepsinde tutması gereken bir tutanaktır. Yasa da onu emreder.

Sonuç olarak biş işlem yapılmışsa ve bir kapı açılmışsa ortada da mahkemelik bir durum varsa bunun ne bizim nede orada bulunan komşuların anlama durumu vardır. Yapılan işlemin kayıt altına alınmasından sonra kişi (mal sahibi) kapısının açıldığı ve içerideki değerli eşyaların çalındığı suç duyurusu ile mahkemeye gittiğinde uzman ekipler tarafından inceleme yapılır. Biz çilingirlerin emniyetde var olan parmak izleri ile bu kapının kim tarafından hangi çilingir ile açıldığı kısa sürede ortaya çıkar. Bu durumda mahkemeye sevkedilen çilingir kendisini suç işlemiş olan kapıyı açtıran kişiden ayrıt edilmesini sağlayan belge ile kendisini savunarak gerekli kurumlara belgesini sunar.

Son günlerde artan hırsızlık olaylarında toplum destekli polislerinde bu tür konuların üzerine gittiği haberlerini duymakda ve okumaktayız. Bir vatandaş olarak sizlerde kapı açtırmak zorunda kaldığınızda kapınıza çağırdığınız çilingirin kayıtlımı yoksa kayıtsızmı olduğunu araştırınız. Olası bir olumsuzluk durumunda ise en yakın polis amirliğine veya toplum destekli polis birimlerine müracaatınızı yapmakdan çekinmeyiniz!… Çünkü herhangibir kaydı olmadan, örnek olarak fabrikada çalışıpda iş çıkışı apartmanlara yapıştırılmış olan ilanlardan gelen işleri ek iş olarak ben çilingirim diye yapan kişilerin çilingirlik belgesi bile olmadan bu işleri yapabileceklerini unutmayınız…

Kilit Açma Tutanağı Örneği

 

Bir önceki yazımız olan Çilingir başlıklı makalemizde çilingir, Çilingir Anahtarcı ve çilingir hizmeti hakkında bilgiler verilmektedir.