Oto alarmı araçlara sonradan takılan bir sistemdir, araç üzerinde gelen uzaktan kumandalar ile yani orjinal olarak gelen araç kumandaları ile bu araçlara sonradan takılmış olan alarm kumandaları nın kopyalanması birbirlerinden biraz farklıdır. Araçlarda kullanılan kumanda sistemleri ya orjinal fabrikasyon üretim olarak gelir, yada daha sonra kişi yani araç sahibi istediği yere istediği marka ve modellerde uzaktan kumanda veya alarm kumandası taktırabilir.

Bu yazımızda size Alarm Kumandaları ve Oto Alarm Kumandası Nasıl Kopyalanır soruları hakkında birtakım bilgiler vermek istedim fakat orjinal araç kumandaları kopyalanması hakkında şöyle kısa bir bilgi aktarmak da isterim. Bu fabrikasyon olarak araç üretiminde aracın üzerine takılmış olan uzaktan kumandalar araca has olarak üretilmiş ve yedek kopyası için yine aynı aracın orjinal kumandasının yedeği ile o araca yükleme yapılarak kumanda kopyalaması yapılabileceğini belirtmek isterim. Orjinal araç kumandaları nasıl kopyalanır, Orjinal uzaktan kumanda nasıl kopyalanır, araç uzaktan kumandası nasıl yedeklenir sorularına cevap Orjinal oto Kumandası Çoğaltma sayfamızda geniş çaplı anlatılmışdır oradaki yazımızı okuyarak orjinal fabrikasyon olarak araç üzerinde gelmiş olan araba kumandalarının kopyalanması hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz deyip asıl konumuza geçiş yapmak isterim…

Bu araçların ilk üretiminde ve üretimden sonra takılmış olan uzaktan kumanda ve alarm kumandaları değişik özelliklerde olabilmektedir. Biz sonradan araca takılmış olan alarm kumandalarını incelediğimizde bu kumandalarında yine kendi arasında ayrıldığını görmekteyiz. X marka bir aracınız var ve siz bu araç için aç kapa özelliği ve alarm özelliği olan bir kumanda taktırmak istediniz. Ne yapmanız gerekir, tabiki oto alarm işi ile uğraşan bir sevis veya oto alarmcı ‘ya gidip uzaktan kumandalı alarm sistemini aracınıza kurdurmak olacaktır.

Peki bu sistemdeki kumandayı kurulumdan sonra nasıl çoğalttırabiliriz nasıl alarm kumandası yedeği yaptırabiliriz dediğinizde ise burada işin detay kısmı ortaya çıkacaktır. Yani araca zamanında bir alarm kumandası takılmışdır ve bu alarm kumandasının özelliği kopyalanabilir olup olmadığı rolink yada yarı rolink oluşu ve kod özelliklerinin yapısı kumandanın kopyalanmasındaki en büyük faktörlerdir. Üst yazımızda azda olsa orjinal araç kumandalarının kopyalanması için sadece o orjinal kumanda ile kopyalanması gerekir demişdik, işde bu sonradan araçlara takılmış olan alarm kumandalarının bazılarında da bu sistem geçerlidir.

Oto alarm kumandaları 2 şekilde kopyalanır ve kendi aralarında 2 ye ayrılır

1 Basit alarm kumandaları

2 Rolink değişken kodlu (kodlanması zor olan alarm kumandaları)

1 – Basit alarm kumandaları, üniversal kumanda dediğimiz basit yazılımlı her kumandaya uydurulabilen basit kumandalarla kopyalanabilen modeldir. (Bu kumandaların kopyalanmasında her 2 kumandanın çalışma frekansının aynı olma şartı ile kumanda yüklemesi yapılabilir) Yani kumandanız 315 mhz frekansda çalışıyorsa 315 mhz bir üniversal akıllı kumanda ile veya 434 mhz bir kumanda ise 434 mhz basit üniversal akıllı bir kumanda yardımı ile yedeği yapılabilir. Bu kumandalar istege göre daha sonradan sustalı kumanda olarakda kodlanarak sustalı anahtara çevrilebilir…

2 – Rolink değişken kodlu, kopyalanmasında kumanda seçen genellikle orjinal araba uzaktan kumandaları ile sadece orjinalleri ile kopyalanabilen kumandalardır. Bu kumandaların özelliği besit yazılımlı kumandaya göre daha değişik bir yazılım metodu ile hazırlanmış ve rolink kod özelliği ile üniversal akıllı kumandalar ile kopyalanmasının önüne geçilmek için özel olarak hazırlanmış olan araç oto alarm kumandaları dır. Bu kumandalara bir örnek vermek gerekirse kendi yerli üretimimiz olan bir Türk Markası olan Desi Alarm kumandaları bu özelliğe sahip olan alarm kumandalarındandır. Piyasadaki basit kumandalar bu kumandaları yedeklemeyez, yedekleseler bile 4 yada 5 açmadan sonra kumanda kendini siler ve çalışmaz. Bu kumanda nın yedeğinde ise özel yazılımlı ve orjinal desi kumanda ile kopyalama yapılması gereklidir.

Sonuç olarak Oto Alarm Kumandaları kendi aralarında değişik özelliklerinden dolayı sınıflara ayrılmışdır. Sizin kumandanız basit bir kumanda yada kopyalanması zor ve her kumanda ile kopyalanmayan özel yazılımlı bir kumanda da olabilir. Alarm kumandanızın özelliği ne olursa olsun ne marka olursa olsun yedek bir oto alarm kumandası ihtiyacınız varsa işyerimize ugrayarak bu kumandaların yedeklerini bizden temin edebilirsiniz. Eskişehirde hizmet veren firmamız orjinal araç kumandalarının bir kısmını ve sonradan takılmış olan alarm kumandalarının hemeh hemen hepsini kopyalayabilmektedir.

 

Oto Kumandası

Bir önceki yazımız olan Honda City Sustalı Anahtar başlıklı makalemizde Eskişehir Honda Anahtarı, Honda City Uzaktan Kumanda ve Honda Kumandalı Anahtar hakkında bilgiler verilmektedir.