Bu yazımızda araç anahtarlarında oluşan arızalar ve bu arızaların giderilmesi ve tamiri hakkında size birtakım bilgiler vereceğiz. Bu konuyu kumanda tamiri ve anahtar kap tamiri olarak iki ayrı gruba ayıracağım. Kumanda tamirinde elektronik kart üzerinde oluşabilen sıkıntılar, kullanıma bağlı olarak yaşanabilecek olan durumlar ve kumanda ile denize girilmesi yada kumandaların yere düşmesi sonucu çalışmaması ele alınırken bir diğer konumuzda ise oto anahtarlarında görülen anahtar kabı aşınmaları, anahtarların kırılması sustalı anahtarların çalışmaması ve kumanda lastik butonlarındaki sıkıntıların giderilmesi hakkında yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Araç Kumanda Tamiri

Kumanda Tamiri

Oto kumandaları kendi aralarında orjinal ve sonradan araçlara takılma (yan sanayi) olarak iki grupta yer almakradır.

Orjinal oto kumandaları fabrikasyon olarak araç üretiminde araçla beraber olarak bize verilen uzantan kumandalardır. Bu uzaktan kumandalar bize verildiğinde aracı çalıştıran özellikde yani bilgisi araç beynine yüklenmiş olarak gelir ve kumandanın üzerindeki tuşlara basıldığında fonksiyonu ne ise görevini yapar. Bunu kumandaya basıldığında araca daha önceden tanıştırılmış olan birtakım bilgi ve frekansın araç alıcısına komut vermesi ile gerçekleştiriyor diyebiliriz. Hal böyle olunca kumandanız arızalandığında aracınızı açmıyorsa frekans yayan kristal parçanın arızalı olması büyük bir ihtimaldir. Bunun akabinde oto kumandaları frekans gönderen bir elektronik cihaz olduğu için bu frekansı alan araç üzerinde birde anten (okuyucu) kısmı vardır. Kumandanız çalışıyor fakat aracı açmıyor yada tetikleme yapmıyor olabilir, bu kumandanızın arızalı oluşundan değil aracınızdaki kumanda frekansını algılayan algılayıcıdan da olabileceğini burada unutmamalıyız.

Kumanda tamirinde bizlerin sizler için yapabileceği başlıca araç kumanda tamirlerinden birisi kumanda kartı üzerindeki basma tuşlarının yani elektronik butonların kopmasından kaynaklanan bir arızayı gidermektir. Elektronik butonu kopan kumanda frekans gönderemeyeceği için aracınızın kapılarını açıp kapatmakta sizlere yardımcı olamaz. Oto kumandaları marka ve modele göre değişik ölçü ve standartlarda üretildiği için bu uzaktan kumandaların içerisinde bulunan elektronik karta lehimli butonlarda değişik ölçü ve ebatlarda olabilmektedir. Kumanda butonunuz koptuysa ve işlevini yitirdiyse, kumandaya basıldığında tık tık sesini çıkartmıyorsa kumadanız ve aracınız ile bize gelerek oto kumandanızın buton tamiri yaptırabilirsiniz.

Kumandalarda kullanıma bağlı olarak pillerin bitmesi söz konusudur. Böyle bir durumda da siz kumandanızın çalışmadığını ve hatta tuşuna basıldığında ışık çıkartmadığını görürsünüz buda kumandanız üzerinde bulunan kumanda pilinin bitmesinden olabilecek bir sıkıntıdır.

Kumanda pili biten araç anahtarlarının pillerini değiştirerek bu sorununuzu da çözüyoruz.

Bazı araçlarda yedek kumandalı anahtarlar pili dolu olmasına ve hiçbir problemi olmamasına rağmen aracınızı çalıştırmayabilir. Bunun sebebi ise yedek olarak kullanılan kumandanın uzun zamandır kullanılmamasından dolayı araç hafızasından silinmiş olması dır diyebiliriz. Kumandası çalışan basma tuşları sağlam ve pili dolu olan araç kumandaları araç üzerinden tekrar kumanda tanıştırma işlemi uygulanarak aracınızın hafızasına yüklenir. Bu işlemde araç ve çalışan kumandalar ile gelinmesi gerekir. Bazen araçlarda kumanda pili değişimi esnasında nasıl kumandalar tekrardan araca tanıtılıyorsa işte yedek olarak duran ve kullanılmadığı için silme işlemi yaşanmış olan araç kumandalarında da bu yöntemle kumanda yüklemesi yapılmaktadır. Bu konuyu Araç Anahtarlarına Pil Takılması başlığı ile açtığımız konuda detaylı olarak anlatmıştık, inceleyebilirsiniz. Konuya ulaşabileceğiniz sayfa >> Oto Anahtarlarına Pil Takılması

Elektronik kart üzerinde bulunan işlemini yitirmiş ve bastığınızda sinyal göndermeyen butonlar yenilenerek kumanda tamiri yapılmaktadır. Kumandanızda düşmeden dolayı oluşabilecek olan lehim atmaları yada lehim kopması gibi durumlarda kumandanız tamir yapılır. Pilleri bitmiş ve çalışmayan kumanda pilleri yenileri ile değiştirilerek oto kumandası tamiri yapılmaktadır.

Denize kumandanız ile girdiyseniz ve suya düşmesi sonucu araç kumandanız çalışmıyorsa bu uzaktan kumandaların tamir işlemi farklı yöntemler uygulanarak yine firmamız tarafından tamir edilmektedir.

Yurakadaki giriş kısmında sizlere oto kumandalarının orjinal ve sonradan takma olduğunu yazmıştık. Sonradan takma olan uzaktan kumandalar da yine orjinalleri gibi aynı özelliklere sahip olup bu kumandalarda da pil bitmesi ve kumanda butonu arızası gibi durumlarda da kumanda timiri yaptığımızı hatırlatmak isterim.

Oto Anahtar Tamiri

Anahtar Kabı Tamiri

Oto anahtarlarının kap yenilemesi zamanla kullanıma bağlı olarak yaşanmış olan sıkıntılardan sonra yapılan bir işlemdir. Kimse sağlam olan oto anahtar kabını durduk yere değiştirmek istemez. Peki oto anahtarlarındaki kapların ne gibi sıkıntıları olabilir?

Sert plastik malzemeden üretilmiş olan anahtar kapları zamanla anahtarların monte edildiği sap kısımlarından zorlama esnasında çatlayarak kırılır. Böyle bir durumda anahtar ve kap ayrıldığı için anahtarı kullanamazsınız, aracınız çalışmaz. Bu gibi durumda aracınızın marka ve modeline göre oto kumanda kabı değişimi yaptırarak oto anahtarınızı yeniletmiş olursunuz. Birde zamanla en çok görülen anahtar arızalarından bir tanesi de kumanda kabı üzerinde bulunan lastik butonların delinerek içine kaçması olayıdır. Böyle bir durumda da kumanda kabının değişmesi yada varsa kumanda lastiğinin değişmesi gerekir. Kumanda lastiği kopmuş olan araç anahtarlarında elektronik karta toz ve sıvı kaçma ihtimalinden dolayı ilerleyen günlerde değişmediği taktirde kumandanızın bozulması bile söz konusudur. Bunun için işyerimize uğrayarak anahtar kabı çatlamış ve kumanda lastikleri kopmuş olan araç anahtarınızı elimizdeki boş anahtar kapları ile değişim yaptırarak kumandanızı yeniletebilirsiniz.

Birde bu oto anahtarlarında sustalı anahtar modeli bulunmaktadır. Aynı sıkıntı kabın aşınması ve lastiklerin yırtılması gibi bu sıkıntı sustalı anahtar modellerinde de görülsede asıl sustalı anahtarların daha önemli bir sorunu vardır ki oda susta kısmının bozularak çalışmamasıdır. Sustası bozulmuş atmayan katlanmayan ve içerisinden çıkmayan sustalı anahtarları da boş kaplar yardımı ile kap yenilemesini yaparak sustalı anahtarınızın tamirini yapmaktayız. Elimizde var olan ve değişimini yaptığımız sustalı ve düz anahtarlı oto anahtar kapları yardımı ile oto anahtarlarınızı yenileyebiliyoruz. Elimizdeki oto anahtar kapları ve çeşitleri için Oto Kumanda Kapları sayfamızı ziyaret etmeniz yeterlidir.

Eskişehirde oto Oto Anahtar kumanda tamiri, Araç Kumanda Tamiri, Oto Uzaktan Kumanda Tamiri, Oto Alarm Kumanda Tamiri ve Otomobil Kumandası Tamiri işlemlerinizde firmamıza uğrayabilirsiniz. Orjinal yada sonradan takılma olan araç kumandalarında kumanda ve anahtar tamiri buton tamiri pil değişimi, anahtar kumanda kap yenilemesi basma lastik tuşlarının yenilenmesi ve sustalı anahtarların arızalı sustalarını yenisi ile değişimi için firmamız bu konuda sizlere hizmet vermektedir. Bunun için anahtar ve kumandanız ile bize uğrayınız..

Bir önceki yazımız olan Opel Kumanda Tamiri başlıklı makalemizde Opel Anahtarı, Opel Astra Kumanda Tamiri ve Opel Kumanda Kodlama Tanıtma hakkında bilgiler verilmektedir.