Aralarında bir Türk’ün de bulunduğu akademisyenlerin araştırmaları sonucunda Otomobil Anahtar Şifresinin çözülebileceği hakkında bir tez hazırlandı. Bu açıklamadan sonra bir çok araç markasının 2013 modelden sonraki anahtarları artık eskisi kadar kolay kopyalanamayacağa benziyor. HaberTürk.com haber sitesinin paylaştığı habere göre;

Aralarında Barış Ege isimli bir Türk’ün de olduğu 3 akademisyen 2013’te 26 otomobil markasının 126 modelinin anahtarının kopyalanabildiğini ortaya çıkardı. Araştırma, devam eden dava yüzünden yeni açıklandı

Oto Anahtarı Kopyalama İşinde Sona mı Gelindi?

Oto Anahtarı Kopyalama İşinde Sona mı Gelindi?

Aralarında bir Türk’ün de bulunduğu üç akademisyen 26 otomobil markasının 2012’ye kadar üretilmiş 126 modelinin çipli anahtarlarının rahatlıkla kopyalanabildiğini ortaya çıkardı. Markalardan biri olan Volkswagen’in 2013’te akademisyenler ve üniversitelerini dava ettiği için bu bilgi 2 yıl boyunca kamuoyuna açıklanmadı. Sonunda taraflar mahkemede uzlaştı. Akademisyenlerin araştırmasından ‘teknik bilgisi olmayanların anahtarları kopyalamayı öğrenebilecekleri’ bir bölüm çıkarıldı. Böylelikle bulguların paylaşılmasının yolu açıldı.

Hollanda Radboud Üniversitesi’nden Barış Ege ve Roel Verdult ile İngiltere Birmingham Üniversitesi’nden Flavio Garcia’nın araştırmasına göre 26 markanın 126 modelinde anahtarların çipleri o dönem için bile eski bir teknolojiyle şifrelendi. Anahtardaki çiple otomobildeki çipin birbirlerini tanımak için girdikleri iletişimi iki kez takip etmek şifreyi kırmak için yeterli oluyor. Akademisyenlere göre söz konusu modelleri bir kere kullanan ve hack bilgisi olan bir hırsız, otomobili sonrasında çok rahat çalabiliyor.

FERRARI, AUDI VE PORSCHE DE VAR

Anahtarı kopyalanan 26 marka arasında Volkswagen’in 27, Audi’nin 16, Honda’nın 12, Fiat’ın 11, Volvo’nun 9, Porsche’nin 3, Alfa Romeo’nun 3 ve Ferrari’nin 2 modeli bulunuyor.
Şifreleri kırmak ciddi ve karmaşık bir çaba istiyor
Volkswagen araştırma ve yayınlanmasını engelleyen hukuki sürecin merkezinde olduğu için bir açıklama yaptı. Şirket araştırmada kendi modelleriyle ilgili bulguları kabul etti. Ancak araştırmaya dahil edilen modellerinden ikisinin anahtar şifrelerinin artık kırılamayacağını bildirdi. Volkswagen, akademisyenlerin araştırmalarını yayınlamalarına neden engel olduğuna yönelik bir açıklama da yaptı. Açıklamada, “Şifreleri kırmak ciddi ve karmaşık bir çaba istiyor. Yöntemin sadece teknolojiye hâkim organize suç şebekeleri tarafından kullanılabileceğini düşünüyoruz” denildi. Volkswagen’in 2013’te İngiltere’de bir mahkemede aldırdığı kararın gerekçesinde hakim, “Akademik konuşma özgürlüğünün değerini anlıyoruz ancak daha da yüksek bir değer var. O da milyonlarca Volkswagen otomobilinin güvenliğidir” demişti.

ODTÜ MATEMATİK MEZUNU ŞİFRELEME UZMANI

Otomobil anahtarlarındaki açığı bulan üç akademisyenden biri olan Barış Ege, ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede uygulamalı matematik ve kriptoloji alanında mastır yaptı. Ege, Hollanda Radboud Üniversitesi’nde doktora yapan Ege’nin kriptoloji alanında başka araştırmaları da bulunuyor.

KAYNAK: HABERTÜRK

Otomobil anahtarları 2013 öncesi ve sonrası olarak iki gruba ayrılacak gibi. 2013 model öncesi birçok aracın anahtar yedeği yapılabilirken 2013 sonrası otomobil anahtarlarındaki sistem değişeceğe benziyor.

Otomobil Anahtarı Kopyalama İşinde Sonamı Gelindi başlıklı yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki Sosyal Paylaşım Butonları ile hemen paylaşınız..

Bir önceki yazımız olan Oto Anahtarı Tarih Mi Oluyor başlıklı makalemizde beyin frekans teknolojisi, Bluetooth İle Kapı Açma ve kapı açma hakkında bilgiler verilmektedir.