Ülkemize Çin ve Asya ülkelerinden gelen topuzlu kilitler amerikan kapılarda en çok kullanılan kilit modelidir. Amerikan kapıların topuzlu kilitleri kapı imalatı sırasında kapıya monte edilen ve daha sonra arızası durumunda farklı modeldeki kollu klasik kapı kilitleri ile değişim yapılamayan bir kilit türüdür. Ülkemizde bu topuzlu kilitlere alternetif güzel ve kaliteli ürünler var olsa da Çin’den gelen topuzlu kilitlerle fiyat bakımından rakebete giremiyorlar. Bu yüzden İthalatta Haksız Rekabetin Önlemesine İlişkin bir tebliğ yayınlanarak Amerikan Kapı Kilidi İthalatına Alınan Önlem 5 Yıl Uzatıldı. Parahaberi.com internet sitesinin haberine göre;

Amerikan Kapı Kilidi İthalatına Alınan Önlem 5 Yıl Uzatıldı

Amerikan Kapı Kilidi İthalatına Alınan Önlem 5 Yıl Uzatıldı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan tebliğe göre, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) menşeli “topuzlu kapı kilidi (elektromekanik olanlar hariç)” ithlatı için 2003 yılında konan, 1,60 ABD Doları/Adet, “diğer kapı kilitleri (elektromekanik olanlar hariç)” için 1,77 ABD Doları/Adet, “yalnız kapı kilitleri için silindir – bareller ile kilit kasası” için 0,74 ABD Doları/Adet tutarında dampinge karşı kesin önlemin, gerçekleştirilen NGGS neticesinde 30/7/2009 tarihli ve 27304 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlemesine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No:2009/21) ile aynı tutarlarda 5 yıl daha uzatılmasına karar verildi.

Bu tebliğin 5 yıl uzatılması ile artık yerli markaların ürünlerini amerikan kapılarda görebileceğimizin habercisidir. Topuzlu kilitleri yerli marka kullananlar artık daha az sorun yaşayacaklardır diye umuyoruz.

KAYNAK: Parahaberi.com

Amerikan Kapı Kilidi İthalatına Alınan Önlem 5 Yıl Uzatıldı başlıklı yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki Sosyal Paylaşım Butonları ile hemen paylaşınız..

Bir önceki yazımız olan Çilingir Kapıyı Nasıl Açar Video başlıklı makalemizde çilingir kapı açma, çilingir kapı açma fiyatları ve çilingir kapı açma videosu hakkında bilgiler verilmektedir.