Otomobil sahiplerinin neredeyse tamamına yakınının araç kapılarını kilitleyen uzaktan kumandalı sistemler, öyle görünüyor ki yakın zamanda yerini başka türden kilit sistemlerine bırakmak zorunda kalacak. “Roll-Jam” adındaki basit bir cihazla neredeyse anahtarsız açılan her kapıyı açıyor.

Yapımı oldukça basit ve ucuz olan bu cihaz, anahtarsız açılan neredeyse her kapıyı açabiliyor.

Anahtarsız açılabilen araba kapılarının kumandalarının neden başka araçlarda işe yaramadığını hepimiz düşünmüşüzdür. Yada neden uzaktan kumandaların sadece birkaç cihazda işe yararken başka cihazları kontrol edemediğini.

Araç Sahiplerini Düşündüren Haber

Araç Sahiplerini Düşündüren Haber

Bu ve bunun gibi sorulara kafasını takmış biri olan Samy Kamkar, yaptığı bir cihaz ile bu karmaşık soruların cevaplarını oldukça basit seviyelere indirgedi. En zor kilitleri ve kombinasyonları açarak ünlenen Samy, fiyatı sadece 32$ olan malzemeler kullanarak bu cihazı yapmış. Cihaza verdiği isim ise “RollJam”.

Cihaz aslında bu işlemi çok basit bir yöntemle gerçekleştiriyor. Kapısını açmak istediğiniz aracın veya yapının yanına gidiyorsunuz ve birisinin kapıyı açmasını bekliyorsunuz. Gelen kişi ilk denemesinde kapıyı açamıyor fakat ikinci seferde açabiliyor. Herkesin başına gelebilecek olan ve pek şüphelenecek bir durum olmayan bu olaydan sonra kişinin bölgeden uzaklaşması ile iş size kalıyor. Bir tuşa basıyorsunuz ve kapı açık.

Kumandanın ilk seferde çalışmamasının sebebi, RollJam’in yaydığı radyo sinyalleri. RollJam 2 farklı çeşitte radyo sinyali yayıyor. Bu sinyallerden birisi, hedefteki kişinin kullandığı kumandanın kapıya ulaşmasını engelliyor, diğeri ise bu engellenen sinyali kaydediyor. Cihaz açık durumda saatler, hatta günlerce açık kalabiliyor. Bu uzun şarj süresi de cihazın, her giriş ile şifresini değiştiren özel kombinasyonları bile açabilmesini sağlıyor.

Cihaz Ford, Toyota, Volkswagen, Chrysler, Nissan, Lotus ve hatta güvenlik sistemlerini yenilemiş olan Cobra ve Viper ile bile denendi. Tahmin edebileceğiniz gibi RollJam hepsinde işe yaradı. İçlerinde cihazın işe yaramadığı tek markaysa Cadillac oldu. Bunun nedeni ise Cadillac’ın kullandığı sinyal türünün farklı olması.

RollJam oldukça başarılı ve işleri bu kadar basit bir şekilde yapabilmesiyle de bir o kadar korkutucu. Las Vegas’da düzenlenen DefCon’da cihazını tanıtan Samy Kamkar, bu cihazı hangi parçalardan yaptığını tabi ki açıklamadı fakat görünen o ki, özellikle araç markalarının sistemlerini yenilemesi gerekiyor.

Bu yazının videolu sayfasına gitmek için tıklayınız

KAYNAK: Eskişehir Gündem

Oto anahtarcı ve çilingir firması olarak hizmet veren firmamız sizlere araç kapılarınızı kilitledikten sonra muhakkak kilitleri el ile kontrol etmenizi öneriyor!!! Büyük otoparklar ve alışveriş merkezlerinde araç kapılarının buna benzer yöntemler ile açıldığını biliyoruz. Oto hırsızları genelde özel sinyal kırıcılar ile kapılarınızın kilitlenmesini önler ve sizin dalgınlığınızı kullanarak siz araç başından ayrıldıktan sonra araç kapınızı kolayca açar. Böyle bir duruma düşmemek için ikazımızı dikkate almanızda fayda var.

Araç Sahiplerini Düşündüren Haber başlıklı yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki Sosyal Paylaşım Butonları ile hemen paylaşınız..

Bir önceki yazımız olan Dacia Anahtar Kumanda Pili Değişimi başlıklı makalemizde Dacia Kumanda Pili, Kumanda Pili Değişimi ve oto anahtar pil değişimi hakkında bilgiler verilmektedir.