Çilingir olmak için çilingiroğlu olmak bize yeter diyorsanız çilingirin oğlu olarak kalmaya devam edersiniz … Yani ufkunuzu açın, yeniliğe açık olun nasılsa ayağıma kadar geliyor bende alıp satıyorum yada takıyorum havası ile gitmeyin, bu işde benim katkım ne olabilir acaba bunun üstüne ben ne koyabilirim, ne fayda sağlayabilirim diye düşünün, düşünün ki ufkunuz açılsın ve araştırmacı olarak kendinizi geliştirin.

Bu kapı açma işlemlerinde bile çilingir malzemeleri kulanılarak daha pratik kapı açma hizmeti verilebilmektedir. Kendinizi eski düzende iş yapma alışkanlığından arındırarak yeni malzeme ve ekipmanlar alarak kendinizi geliştirin. Eee onu alın bunu yapın nasıl olacak bu işler hepsi para bunların diyorsanız birazda kesenin ağzını açmak gerektiğini unutmayın.

Bu yazılarla “Çilingir” başlıklı yazımıza değişik bir giriş yaptığımı düşünüyorum. Bu arada çilingirlik mesleği ile ugraşan meslektaşlarımın yaşadığı ve içinde olduğu bazı konulara değinmek istedim. Bu konularla gün içerisinde sürekli karşılaştığımızı da söylemek isterim. Şöyleki günümüz şartlarında çilingirlik mesleği çağa ayak uydurması gereken meslekler arasında yavaş yavaş yerini almaya başlamışdır. Hal böyle olunca bu meslekde kendimizi yeniliğe ayak uydurabilecek şekilde hazırlamalı ve gerekli eğitimleri alarak konu ve konular hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

Hırsızlar bile yeni çıkan bir çelik kapının nasıl açılacağı veya nasıl kırılacağının hesabını yaparken biz mesleğimiz olan bu işde kendimizi neden geliştirmeyelim…

Aslında bir çilingirci, mesleğinde araştırmacılığın yanında özverilide olmalıdır çünkü mesleği onu gerektirmektedir. Çelik kapının arkasında anahtar kaldığında elindeki anahtar ile kapıyı açamayan bir müşteri sizi gece yarısı aradığında sizin o kişinin işini yapabilecek tecrübe, maymuncuk takımları ve adrese gidebilecek aracınızın olması gerekecektir. Bununla beraber sen benim elime düştünya bak şimde neler olacak seyret… gibi düşünceler içinde olmadan bağlı bulunduğu odanın fiyat tarifesi dışına çıkmadan işi yapan ve yaptıranın madur olmaması adına Çilingir Fiyat Tarifesi üzerinden hizmet verip bu olayları fırsata çevirmemelidir.

Çilingir Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Bu iş ile ugraşacağı için kişinin bu işe yatkınlığının olması gereklidir. Gerekli eğitim kurumlarından yeterlilik belgesini (ustalık belgesi) almış olması gereklidir. Bağlı bulunduğu veya kendine ait olan bir işyerinde ögrenmiş olduğu hünerleri göstererek mesleğini en iyi şekilde icra etmelidir. Sonuç olarak ahlaklı ve dürüst çalışan bir vatandaş olarak öncelikle helal yoldan para kazanmasını bilmelidir.

Bu size saymış olduğum maddeler aslında bazılarının kafasında değişik çağrışımlar yapmış olsada işin aslı ve özü budur. Çilingir olduktan sonra ise değişime açık olup kendini zamanın akışı ile geliştirmek yine o çilingirin elindedir.

Son olarakda size çilingirin anlamı nedir onu açıklamak isterim;

Çilingir, bir kilidi zarar vermeden açabilen, ev kapısı, araç kapısı ve para kasalarını açıp bu kilitler için anahtar oluşturabilen, mekanik parçalardan anlayan ve bu parçaları işleyerek bu parçaların arasındaki farklılığı algılayarak sabırla işini planlı olarak yapabilen, sağlık durumu iyi derecede olup uzuvlarını el, kol, parmak ve duyu organlarına hakim olan usta kişilerdir. Usta kişilerdir dedim çünkü çilingir olmak için bunu belgelendirmek gerekir. Buda yasanın emri ile yapılacak olan sınavlar doğrultusunda eğitim kursları sonunda verilecek olan belge ile olur…

Çilingir

Bir önceki yazımız olan Hizmet Verdiğimiz Yerler başlıklı makalemizde Anahtarcı Hizmet Bölgeleri, Çilingir Hizmet Bölgeleri ve çilingir servisi hakkında bilgiler verilmektedir.