Günümüzde gelişen teknoloji hayatımıza bir çok yenilik getirdi ve bunlardan birtaneside çoğu kişinin yakından tanıdığı elektronik anahtar sistemleri dir. Elektronik anahtarlar günümüz teknolojisi ile harmanlanmış olup bu anahtarlarda hem mekanik hemde elektronik güvenlik birleştirilerek kullanıcıların güvenliği en yüksek konuma taşınmıştır. Elektronik yazılımlı araç anahtarlarından örnek verecek olursan 1995 modelden sonraki çoğu üretilen araçlarda bu elektronik anahtar sistemi kullanılmıştır. Bu yazılımlı anahtarlar ile oto hırsızlıklarının önüne geçmek için en büyük adım atılmış ve gayet başarılı sonuçlar da alınmıştır.

Elektronik anahtar sistemleri her markaya göre değişik özellikte ve teknolojide üretilmiştir. Mesela bir x firmasının örnek 2000 model aracında farklı bir yazılım ile araç anahtar ve kilit güvenliği sağlanmışken, y firmasını 2000 model farklı bir aracında ise araç güvenliği için daha değişik bir yazılım sistemi ile ve değişik mühendislerin yazılımları ile güvenlik farklı bir şekilde ele alınıp bu şekilde elektronik anahtar üretimi yapılmıştır.

Bu yazılımlı olan elektronik anahtar sistemleri aracınız için çok büyük bir güvenlik sağlamakta ve düzkontak gibi yöntemlerle araçların çalınmasının önüne geçmektedir. Bu anahtarları kullanırken kayıp etmeniz durumunda ise elde mekanik ve elektronik yazılım bilgisi olmadığı için sıfırdan yedek anahtar oluşturmak büyük bir maliyet getirecektir. Bu yüzden elektronik anahtar kullanıcıları araç anahtarlarına sahip çıkmaları ve bu elektronik anahtarların bir yedeklerini yaptırarak kendilerini güvence altına almaları gerekir.

Bu konumuzda araçlarda kullanılan elektronik anahtar sistemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu araçların dışında kapı kilitlerinde de kullanılan elektronik anahtar yazılımlı başka modellerde vardır. Bu yazılımlarda da yine amaç hırsızlıkların önüne geçmek ve sisteme dışarıdan müdahele ile kapıların farklı bir sistem yada düzenek ile açılmamasını sağlamaktır. Burada kullanılan elektronik anahtarlar ise örnek olarak göstergeç kartlı geçişlerde kullanılan kartlı yada manyetik anahtarlı göstergeç sistemini sizlere örnek olarak verebiliriz.

İmmobilizer Anahtar

 

Bir önceki yazımız olan İmmobilizer Anahtarınız Kırıldıysa Çözümü Bizde başlıklı makalemizde eskişehir elektronik oto anahtarı, eskişehir immobilizer oto anahtarı ve Kırık Oto Anahtarları hakkında bilgiler verilmektedir.