Anahtar kilit güvenlik sistemlerinde müşterilerimiz için çözümler sunan firma olarak sektördeki yaşanan olayları artıları ve eksileri ile tartıştığımız bir diğer firma olan eskişehir çilingir ile yapmış olduğumuz söyleşide eşyalı ev kiralayan bir şebekenin nasıl çalıştığını ve bu dolandırıcılık işleminin vatandaşı nasıl mağdur ettiğini ortaya çıkarttık.

Eşyalı Kiralık Dairede Skandal

Eskişehirde Eşyalı Kiralık Ev Dolandırıcılığı Arttı

Yapılan bilgi alış verişi sonunda Eskişehir Çilingir bize Eskişehir’de uzun yıllardır anahtar kilit çilingir işinde müşterilerine hizmet verdiğini söylerken bu hizmetlerin bir tanesi de kilitli kapıların açılması ve çilingir hizmeti olduğunu söylemiştir. Eskişehir Çilingir geçen günlerde bir müşterisinin Eskişehir Tepebaşı ilçesi Şirintepe mahallesindeki dairesindeki kiracısının telefonları açmaması ve kiracıya ulaşamadıkları ve kiracıdan haber alamadıkları için evin kapısının açılması gerektiği konusunda telefondan bilgi alır. Bu telefondaki alınan bilgiye göre ev sahibinin ulaşamadığı kiracısının vermiş olduğu kontrattaki T.C. kimlik numarasına ve Telefon numarasına göre araştırma yaptığında bu T.C. kimlik numarasına göre her hangi birisinin olmadığını ve verilen telefona ulaşılamadığını ve 1. ayın sonunda kiranın ödenmediğini ve bu nedenle avukat ile görüşülüp evin kapısının açtırması gerektiğini söylemiştir. Olay yerine varan eskişehir çilingir servisi kapıyı açmadan önce ev sahibi tarafından kapının açtırıldığı hakkında bir kilit açma tutanağı düzenleyerek komşular nezaretinde kapıyı açar. Kapı açıldığında ise eşyalı olarak kiraya verdiği dairesinde dolandırıldığı, kirayı alamadığı kiracının kaçıp gittiği ve giderken evdeki eşyaları da götürdüğü gözlemlenir. Kilit değişimi yapıldıktan sonra çilingir servisinin işi bittiği için iş yerine döner.

Aynı gün akşam saatlerinde bu sefer de Eskişehir Odunpazarı ilçesi Büyükdere Mahallesinde bir adresteki kiracısına ulaşamayan ev sahibi yukarıdaki yazılanlara benzer bir şikayet ile çilingir firmasından yardım isteyerek kilitli olan kapı kilidinin açılması gerektiğini söyler. Kilitli kapı açma tutanağı tutularak ve bir nüshasının ev sahibine iletilmesi ile kapının açılması sağlanır. Burada da durum aynıdır ve eşyalı olarak kiralanan dairenin dolandırıcı  şebeke tarafından 1. ayın sonunda kiranın ödenmediği ve eşyaların çalındığı görülür. Yapılan araştırmada kira kontratındaki T.C. kimlik bilgileri sahte çıkmış vermiş oldukları telefon kullanılmamaktadır. Vatandaşı mağdur ederek kiraladıkları eşyalı daireleri 1. ayın sonunda kira zamanı gelmeden eşyalarını alarak evi boşalttıkları bilinmektedir. Yapılab araştırmada ise inceleme sonucu aynı gün açılan ve Eskişehir’in 2 farklı Semtindeki mahallelerinde açtırılan evlerin kiracıları aynı kişi olduğu ve aynı yöntemle buna benzer pek çok evi bu şekilde soydukları ve ev sahiplerini mağdur ettikleri ortaya çıkmıştır.

Sahte Belge İle Eşyalı Evleri Kiralıyorlar

Yaşanan bu durum karşısında yapılan araştırma sonucu vatandaşların eşyalı dairelerini düzenledikleri sahte belgeler ile dolandırdıkları bir şebeke ortaya çıkıyor. Yapılan sözleşmedeki T.C. kimlik numaraları geçersiz olup vermiş oldukları telefonlara ulaşılamıyor. Kredi çekerek ev alan ev sahiplerinin evlerindeki eşyalarını satarak dolandıran bu şebeke Eskişehir‘de bu yöntem ile pek çok kişiyi dolandırmıştır. Bu yüzden evlerini eşyalı olarak kiraya veren ev sahiplerinin bu konuyu dikkate almalarında fayda var. 1 aylık süre zarfında evde yaşandığı ve elektrik ile doğalgaza abone olmadan kaçak kullanıldığı görülmektedir. Bunun sonucunda eşyası çalınan ev sahipleri kirasını alamadan kaçtığı kiracısından bir de kaçak doğalgaz ve elektrik kullanım şuçundan ceza yedikleri bilinmektedir. Bu yüzden araştırıp sormadan ve güvenmeden eşyalı evlerinizi bu gibi dolandırıcılara kaptırmayınız.

Eşyalı Dairelerde Kiraya Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşimiz anahtar kilit çilingir mesleği olduğu için bu konu bizim dışımızda olsa da aslında bir bilene sormak ve bu mesleği yapan Emlakçılardan bilgi almak en doğrusu olacaktır. Bizim gözümüz ile eşyalı ev kiralatan ev sahiplerinin kiracılardan istemesi gereken belgeler şunlar olmalıdır.

Evi kiralayacak olan kişinin iş durumu göz önünde bulundurulur (Yukarıdaki dolandıcırının taktiği işinin olmadığı, köyde çiftçilik yaptığı, annesinin Eskişehir Tıp Fakültesinde kemoterapi gören kanser hastası olduğu ve bu yüzden bu muhitte eşyalı kiralık eve ihtiyacı olduğu söylenilmiştir.)

Evi kiralayacak olan kişiye bir de kefil istenmesi gerekir. ( En azından birine ulaşılamadığında diğeri ile irtibata geçilme durumu vardır. En azından her ikiside bu işi yapıyorsa şebeke olarak organize suç yaptıkları ispatlanabilir)

Evi kiralayacak olanın elektriği ve doğalgazi ilk etapta üstüne almasına zorlanmalıdır. (Sahte nufus cüzdanları ile resmi işlerini göremeyeceği için buna yanaşmazlar. Elektrik ve doğalgazın kaçak kullanımı sizi ceza ödemenize sebep olacağı bigi sizin üzerinizden kullanması yani abone olmaması yine sizi sıkıntıya sokar.)

Eve giren kiracıdan ilk ay peşin alınıp 1 aylıkda depozito istenilmeli. (Hiç bir ödeme yapmadan eşyalı bir daireyi kiralayan kişiye eşyaları emenet etmeniz sonucunda elinizde dayanağınız olmalıdır. Bu da ilk ayın peşin alınması veya depozito alınması ile önlenebilir.)

Yukarıdaki yazdığımız olay yakın bir tarihte başımızdan geçen ve eşyası ile evini kiralayan vatandaşların mağduriyetini ortaya koyarak düştükleri tuzağı sizlerle paylaşmak için yazılmıştır. Sizinde bu yazımızı okuyup daha dikkatli olmanızı ve sorunsuz bir kiracı ile çalışmanızı isteriz. Yazıyı beğendiyseniz paylaşarak başka kişilerin bu tuzağa düşmemesi için önlem almasına yardımcı olabilirsiniz.

KAYNAK: Eskişehir Çilingir Anahtarcı

Eskişehir Çilingir Anahtarcı Firması

Eskişehir Çilingir Anahtar Kilit Servisi

Bir önceki yazımız olan Çilingir Fiyatları başlıklı makalemizde çilingir fiyatları, çilingir kapı açma fiyatları ve çilingir kilit değiştirme fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.