Çilingir hizmetlerini uzun yıllardır eskişehirde sizlere sunan bir firma olarak kapı anahtarları ve kilitleri hakkında ufak da olsa dikkat edilmesi gereken noktaları belirtip çilingir gözü ile gözlemlediklerimiz kadarı ile sizlere sunmaya çalışacağım. Bu konuya girmeden önce konuyu ikiye ayırıp  Kapı ve Anahtar Seçimi Nasıl Olmalı ve Hırsıza Karşı Alınacak Önlemler diye 2 ayrı başlıkda yazmak istiyorum.

Kapı ve Anahtar Seçimi Nasıl Olmalı :

Kapınız eski bir kapı ise ve kapınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız ve tercihinizi de çelik kapılardan yana kullanmayı düşünüyorsanız piyasada değişik marka ve modellerde çelik kapı üreten ve takan firmaları bulabilirsiniz. Piyasada ortalama çelik kapı fiyatları 400tl ila 15.000 tl arasında değişmektedir. Bu 2 kapı arasındaki fark zaman içerisinde kendini gösterecektir ama siz burada orta yollu bir kapı seçiminde en azından şu konulara dikkat edebilirsiniz.

 • Çelik kapı seçimizde kapının saç kalınlığı, göbek koruucusu (rozet) olup olmayışı ve montajda kapı kasasının içerisinin betonla veya farklı malzemelerle doldurulup doldurulmayacağını ögrenebilirsiniz.
 • Diğer bir husus ise kapıda kullanılacak olan anahtar yuvası (barel) seçimidir. Burada kullanılan markaların bilindik markaların kilit ve barelleri olmasına dikkat ediniz.
 • Eğer ki yeni bir yere taşındıysanızda bu evin anahtar göbeğini mutlaka değiştirip kendi anahtarlarınızı kullanınız. Kapı anahtar göbeği değişimi için markası belli olmayan ucuz çin malı anahtar göbeklerini 5-10tl ucuza buldunuz diye sakın kapılarınıza takmayınız. Bu kapılara ucuz takılmış olan bareller ilerleyen günlerde sıkıntı çıkartmakta, anahtar yuvası çabuk dağılmakda ve sizlerin kapıda kalmanıza sebet olmaktadır.
 • Günümüzde kapı göbeği kırılarak hırsızlık girişimleri çok yüksek olduğu için kapı göbeğinizi koruma altına alma şansınız yoksa bu göbekleri hırsıza karşı tuzaklı bareller ile değiştirerek hırsızların göbeği kırsada açamaz hale getirmeniz gerekecektir.
 • Son alarak da siz bu tüm yapılması gereken işlemleri uyguladıysanız önemli olan bir noktayı mutlaka yapmalısınız. Her dışarı çıkışınızda kısa süreliğine bile evden ayrıldığınızda muhakkak kapı kilitlerinizi kilitleyiniz…

Hırsızlar kilitli olan bir kapıyı ugraşarak ve kırarak açabiliyorsa kilitsiz olan bir kapıyıda  kısa sürede açacaklarını unutmayınız!!!

Hırsıza Karşı Alınacak Önlemler :

“Hırsızlar açık kapı sever” bu yazıyı eğer eskişehirliyseniz hemen hemen tüm apartman kapı girişlerinde görebilirsiniz. Eskişehirde toplumun bilinçlenmesi adına Toplum Destekli Polislerin Bilgilendirme amaçlı yapmış olduğu reklamları hepimiz bilmekteyiz. Bu konu üzerine hırsıza karşı ilk önce yapılması gerekenler ise

 • Apartman giriş kapılarının kapanır hale getirilmesi, eğer kapı yayı hidroliğiniz yoksa taktırılıp kapının kapanması sağlanmalıdır.
 • Daire zillerine basıldığında gelen kişilerin sorgulanmadan kapıların açılmaması gereklidir
 • Yaz ve kış aylarında kapı hidroliklerinin ayarlarının yaptırılıp kapıların açık kalmaması sağlanmalıdır.
 • Alt katlarda oturuyorsanız yada hırsızın ulaşabileceği yerlere (yangın merdiveni, zemine yakın yerlerdeki balkon ve pencereler) buralardaki kapı ve pencereleri içeriden kilitlenebilir hale getirmek, pencereler ve kapıları dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korumaya alan kilit, pvc kapı mandalları ve koruma sistemlerinin taktırmak.
 • Dışarıda sık sık kalıyorsanız ve  çözüm olarak saksı altı, pas pas altı ve doğalgaz sayaçlarının üzerine anahtarların yedeklerini bırakıyorsanız bu alışkanlıklarınızdan hemen vaz geçmelisiniz.
 • Bir yere kısa süreliğinede çıksanız kapınızı kilitleyip daha sonra evden ayrılmalısınız.
 • Eğer çanta veya anahtarlarınız çalındıysa yada yeni bir yere taşındıysanız buranın anahtarlarını yenileri ile değiştirmelisiniz.
 • Son olarak kapı ve kilitlerinizi koruma altına alıp hırsızların kıramadığı kilit koruma sistemlerini taktırarak kapı ve kilit güvenliğinizi arttırmış olursunuz.

Eskişehirde Çilingir olarak uzun yıllardan beri hizmet veren firmamız bazı yaşanan olayları göz önünde bulundurarak sizlere bu konular hakkıda bir takım bilgi sunmaya çalışmışdır. Dikkat edilmesi gereken konuları sizinle paylaşarak kapılarınızın daha korumalı hale getirilmesini sağlamak için çalışmaktayız. Firmamıza ugrayarak kapı ve kilit güvenliğiniz için bu ürünleri bizden temin edip taktırabilirsiniz.

Eskişehirde Anahtarcı Escan Çilingir…

Ögüt veren çilingir

Bir önceki yazımız olan Çilingir Var çilingir var başlıklı makalemizde Anahtarcılık ve Çilingirlik Mesleği, Bu Kilidi Çilingir Açmış ve Çilingir Olmanın Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.