Değerli müşterilerimiz ve hizmet almak için çilingirlere baş vuran kişiler bu yazımızda size “Çilingir var, çilingir var” ın açıklamasını resimli olarak anlatmak isterim. Başta size çilingir ne demektir ondan bahsederek konuya girmek isterim…

Çilingir Ne Demektir ; Aslında sözlük anlamı şu anda burada önemli olmadığı için biz açıklamayı dışarıda kaldığınız zaman sizin için bir ücret karşılığında sizin kapınızı veya kilidinizi kapı ve kilide zarar vermeden hasarsız bir şekilde açabilen işinde usta olmuş anahtarcı dır diyebiliriz.

Neden açıklamayı bu şekilde yaptığımı size örnekli olarak yazıda belirteceğim. Çilingirlik mesleği günümüzde yasa dahilinde ustalık belgesi sahibinin yapması gereken meslekler arasında yer almaktadır. Buna göre 3308 sayılı kanun gereğince Anahtarcılık ve Çilingirlik Mesleği 01.09.2002 tarihinde resmi gazetelerde de yayınlandığı üzere 3308 sayılı kanun kapsamına alınarak Ustalık gerektiren meslek dalları arasına alınmışdır.

Çilingir tanımında size çilingirin kilidinizi açması için belli bir ücret aldığını söylemişdim. Bu ücretler ise çilingirin insafına göre değil hizmet alan ve hizmet verenlerin iki taraflı madur olmaması adına bağlı bulundukları oda yada derneklerin düzenlemiş oldukları Anahtarcılar için Azami Fiyat Tarifesi üzerinden uygulanarak gerçekleşmesi gerekeceğini belirtmek isterim. Bu işi yapan kişilerin ise ustalık belgelerini alarak bağlı bulundukları belediyelere ustalık belgeleri ve oda kayıtları ile başvuruda bulunup gerekli resmi işlemleri yaptıkdan sonra yine bağlı bulundukları vergi dairelerine kayıtlarını yaptırıp işyerlerini açmak sureti ile yasal olarak bu hizmeti verebilirler.

Günümüzde eline iki tornavida bir pense ve birde takım çantası alıp piyasaya çıkmış olan bende çilingirim deyip sağa sola apartman giriş kapılarına hatta diğer çilingir adres ve telefonları üzerine yapıştırma sticker yaparak iş yapanlara umarım rastlamamışsınızdır. Ama hal böyle ki rastlamış olan müşterilerimizde var ve bizlere geri dönüşlerini genelde ustacım biz kapıyı başkasına açtırdık ama elinde kilidi kalmamış, yada bu kilitlerden takmıyormuş eğer elinizde varsa siz gelip bu kilidi değiştirebilirmisiniz diyen müşterilerimizide gördük.

Sonuç olarak müşterimiz banyo kapısı kilitli olduğu için bina kapısında (Çilingir Hemen Arayın) yazan ilanı görüp hizmet almak istemiş fakat çilingir olarak gelen kişi kapıyı açamayınca işde malum resimdeki gibi kapının dilini tornavida ile zorlayarak kapıyı açmış ve birde yüksek bir ücret alarak kapıyı o şekilde bırakıp gitmiş. Bu müşteri de bizi arayıp servis talebinde bulunduğunda kapıya kilit montajı için gittiğimde bu olayla karşılaştım ve orada bu işi usta bir çilingirin yapmaması gerektiğini, elimizde bulunan maymuncuk takımlarımız ile bu kilidin zarar verilmeden açılabileceğini dile getirdim. Bu kilidi de değiştirmesinin yine onun görevi olduğunu sizin kapınızı bu şekilde bırakmaması gerektiğini söyledim. Müşterimiz ise bu olayda hem kilidinin kırıldığını hemde kapısının hasar gördüğünü ve bunun üstüne birde yüksek ücret ödediğini söyledi.

Müşterimizle bu konu hakkında konuşma yaparken kendisinden olay yerinin fotoğraflarını almak istediğimi söyledim ve izni ile almış olduğum bu fotoğrafları şimdi sizlerle paylaşmak durumundayım çünkü bilmeniz gereken bazı şeyler olabilir. Biz çilingir olarak kapı kilitlerini açarken mümkün oldukça kapıya kilide zarar vermemek için yüksek ücretler ödeyerek almış olduğumuz maymuncuklar ile kapıları açmamız gerektiğini söylemek isterim. İşde bizim burada dışarıda bu işi korsan olarak yapanlar yada kapı kilitlerini kırarak hırsızlık yapanlarla aramızdaki fark ortaya çıkıyor.

Her kapı kilidi açılır ama önemli olan kapıya ve kilide zarar vermeden açmaktır. Başlıkda da dediğim gibi “Çilingir Var, çilingir var” Eğerki sizinde bu olay gibi başınızdan herhangibir olay geçtiyse yada bir tanıdığınız böyle bir olayla karşılaştıysa bize bu başınızdan geçenleri kısacıkda olsa yazımınız altında yer alan YORUM kısmına yazarak başka insanlarında bu gibi durumlara düşmemesi için belki küçük bir katkıda bulunabilirsiniz…
Çilingirin Açtığı Kapı

Bir önceki yazımız olan Çelik Kapı Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Çelik Kapı Açma Teknikleri, Çelik Kapı Açma Yöntemleri ve Kapıda Kaldım Çelik Kapı Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.