Bu sene kış aylarının gelmesi ile başta iç anadolu bölgesi kar ve yağmurdan nasibini henüz alamasada etkili olan kış ayının soğuğu iyi derecede kendini bize hissettirmektedir. Bu sağuklara maruz kaldığımız zamanlarda hava dereceleri çoğu zaman eksilerde seyretmekte ve dışarıda kalan sıvı malzemelerin donduğunu bile görmekteyiz. İşte bu aylarda hava ısısının düşmesi ile bina kapılarımızda bulunan kapı itici hidrolik yaylarıda soğuğun etkisi ile kapanmamakta ve içerisinde bulunan hidrolik yağının donması ve katılaşması ile çalışmamaktadır.

Kışın kapı hidroliği ayarı yaparak yada yaptırarak bina giriş kapılarının kapalı kalmasını sağlayabilirsiniz. Resimde görülen kapı hidroliği modeli yaylı ve hidrolikli model olan şişman tip diye tabir edilen ve binalarda en çok kullanılan kapı kapama hidroliği olarak kullanılmaktadır. Diğer hafif tipde olan kapılar ve iç odalar ile ofislerde kullanılan yassı hidroliklere nazaran bu tarz şişman hidrolikler dış mekanda ve bina girişlerinde daha iyi kapama sağlayarak çalışmaktadır. Yassı hidroliklerinin içerisinde yay mekanizması olmadığı için çok fazla sağlıklı oldukları söylenemez.

Yaylı kapı hidrolik çeşitleri tekay marka hidrolik ve zafer karakoç marka hidrolik olarak piyasada bulunmakta ve kapılara takılıp kullanılmaktadır. Yanlız bu kış aylarının soğuk günleri yaklaştığında ise bu hidroliklerde artık içerisinde bulunan hidrolik yağlarının donması ve katılaşması ile tam kapama yapmayacak ve kapılarınız açık kalacaktır. Eğer ki yazlık ayar ile kış ayına girmek isterseniz bu sistem ve diğer sistemlerde olduğu gibi kapı açık kalır. Kış aylarının gelmesi ile kapılar kapanmadığında hemen bu işden anlayan iyi bir anahtarcı sizin kapı hidroliğinizin ayarını kış ayarına göre ayarlayarak kapılarınızında kışın kapanmasını sağlar.

Kışın kapı hidroliği ayarı kapınızın kapanmasını sağlayacağı gibi dışarıdan gelen yabancıların binaya girmesinide önleyecektir. Bu durumda olası bir hırsızlığında önüne geçilmiş olur. Yaylı tip hidrolik kapı yayları kışın içerisindeki hidroliğin katılaşmasından ziyade yine hidroliğin üst kısmında bulunan ve kapıyı itmeye yarayan çelik yayın kırılması ile de kapıyı kapatmayabilir. Bu durumda kapıyı nerede bırakırsanız kapı orada kalır ve hiç hareket etmez!… Bu durumdada kapınız kapanmayacak ve kışın açık kalacaktır. Bu kırılan çelik yayların değişimide yine usta çilingir anahtarcılar tarafından değiştirilerek kapınız kış ayarına getirilip çalışır vaziyette size teslim edilir.

Kısacası kapı hidroliğinin montaj edildiği tüm kapıların kapanması mümkündür ama yaz ve kış ayarlarının zamanında yapılıp bu hidroliklerin herkez tarafından ellenmeden ve içerisindeki hidrolik yağının akıtılmadan kullanılması gerekir…

Kapı Hidroliği Ayarı

Bir önceki yazımız olan Eskişehir Anahtarcı Gültepe anahtarcı 0542 253 1649 başlıklı makalemizde anahtarcı çilingir, büyükdere anahtarcı ve büyükdere çilingir hakkında bilgiler verilmektedir.