Ahşap kapılar henüz çelik kapılar çıkmamışken eskidenberi kullanmış olduğumuz kapılardı. Bu ahşap kapıları ise daire girişlerinde ve oda kapılarında sürekli kullanmaktayız. Çelik kapılar üretildiğinden beri artık çoğunlukla daire girişlerinde kullanılmaktadır. Çelik kapılara nazaran oda kapılarında ise ahşap ve amerikan kapılar hala kullanılmaktadır. Bu kullandığımız kapıların ahşap kapı kilitleri ise ilk kapı imalatında kapı üzerine monteli olarak gelmektedir. Kapı üretimi esnesında üretici usta tarafından kapı kilit yuva ve karşılığı açılarak kilit montajı buna göre yapılmaktadır.

Kapılara kilit yuvası ve karşılığı için kapı üreticileri yuva oyma makinaları kullanarak bu kilitlerin yuvalarını açarlar. Açılan yuvalara uygun ahşap kapı kilidi seçimi yapılarak monta olur. Ahşap kapı killitleri çelik kapılara göre değişik ölçü ve satandartta olduğu için bu açılmış yuvaya ilk imalatda ne tarz bir kilit kullanıldıysa daha sonrada aynı ölçülerde bir kilit ile değişim yapılmaktadır.

Ahşap kapıların kilitleri 35mm ve 40 mm ölçülerde olarak kullanılmıştır. Piyasada ençok takılan ölçü ise 35mm lik ahşap kapı kilitleridir. Bu ölçünün dışında farklı bir ölçüdeki kilidin bu kapıya takılması mümkün değildir. Ölçüsü tutmayan kilitlerin bu kapıya takılması için kapı üzerinde tekrar bir oyma işlemi yapılması gerekir. İlk imalat sırasında kapı kilidi oyma makinası ile bu işlem kısa sürede ve düzgün bir şekilde yapılırken daha sonrasında yapılacak oyma ve kilit yuvası açma işlemi daha zametli ve zaman alacaktır.

Daire girişlerinde kullanılan bu kilitlerin dışında birde oda kapılarında klasik anahtarlı oda kapı kilidi kullanılmıştır. Bu kilitler standart ölçüde olduğu için daha sonradan değişim yapılmak istensede kapı üzerinde herhangibir tadilat ve oynama yapılmasına gerek kalmaz. Yine ahşap ve amarikan kapı modellerinde kollu kilitlere nazaran amerikan kapı kilidi tercih edilir. Topuzlu amerikan kapı kilidi montajı yine kapı imalatı sırasında bu kilide has olan bir ölçüde kapı oyularak montaj deliği açılır. Kapılara ilk imalat sırasında takılmış olan bu topuzlu kilitler ilerleyen günlerde kullanımında sıkıntı yaşanması ve arıza yapması durumunda farklı bir kilit ile değiştirilemeyeceği için yine aynı model topuzlu amerikan kilit ile değişim yapmak zorundadır!..

Ahşap kapı kilit çeşitleri marka ve modele göre birkaç değişik ölçü ve çeşitde üretilip monte edildiği için daha sonra kilit arızası ve kilit değişiminde bu kilitlerin aynı ölçüsünde olan bir kapıkilidi takmak sureti ile kolay montaj yapılabilmektedir.

Bizim ahşap kapımızın kilidi kolay açılabilir biz bu yüzden kapıyı değiştirmeden kilidi güçlendirip daha sağlam ve hırsızlar tarafından açılamaması için nasıl bir sistem ile kilidimizi koruma altına alabiliriz diye soracak olursanız, kapı ve kilit değişimi yapmadan bu mümkündür diyebiliriz. Ahşap kapı ve bu kapının ahşap kilitleri kilit koruma sistemleri ve hırsızların kırmaması ve kapıları açamaması için hazırlanmış olan hırsız kilit koruma sistemleri ile mümkün olacaktır. Kapı ve kilidinizi güçlendiren bu sistemler ile artık kapı ve kilitleriniz çelik kapıları aratmayacak şekilde size emniyet sağlar.

Hırsızlara karşı kilit koruma sistemleri ahşap ve çelik kapıların tümüne uyarlanabilmektedir. Bu işlemde kapı ve kilit değişimi yada farklı bir kilit takma ve kapı üzerinde işlem yapma gibi durumlara gerek kalmaz.Ahşap Kapı Kilidi

Bir önceki yazımız olan Çilingir Kapıyı Nasıl Açar Video başlıklı makalemizde çilingir kapı açma, çilingir kapı açma fiyatları ve çilingir kapı açma videosu hakkında bilgiler verilmektedir.