Çilingir mesleği dışarıdan bakıldığında kolay ve basit gözüksede aslında bu işin bir işleyişi ve prosüdürü vardır. Kapı açma ve çilingir hizmeti vermek ise başlı başına bir risktir. Ama biz bu yazımızda bu konulardan çokdaha farklı konulara değinmek istedik. Konumuzun ana başlığı ise Komşunuz Kapınızı Çilingir Yardımı İle Açtırmasın…

Son zamanda yaşadığımız bir olayı sizinle paylaşmak isterim. Biz çilingirler günün her saati gece gündüz acil işlere çağırılıp en kısa sürede olaya müdahele etmek zorunda olan iş kollarından biriyiz. Çoğu zaman kapı kapalı kaldığında dışarıda kalınca en kötüsü işinizin acele olması ve biryerlere yetişmek zorunda olmanızdan da önemli bazı şeyler vardır. Mesela ocakta yemek unutulmuş ve evde doğalgaz yoksa yani dışarıdan vana yardımı ile gazı kesme durumu yoksa en kısa sürede çilingirin gelip ev yanmadan ve biryerler tutuşmadan kapıyı açması gerekir. Yada kendi işini göremeyen ufak bir çoğugun evde kilitli kalması gibi olaylar ile karşılaşıldığında da kapı açma servisi olarak çilingir aranmaktadır.

Bu saydıklarım sizin genelde kapının başında iken yaşadığınız olaylardır. Birde siz evde yokken birisiniz mecburiyetden (bu birisi genelde en yakınınız yada komşunuz olur) kapınızı açtırıp olaya müdahele etmesi gerektiği anlar olmaktadır. Bunların en çok sıkça görüleni ise siz tatilde yada şehir dışındayken kilitli kapınızın hırsızlar tarafından kapı ve kilit kırılıp açılarak evinize girilmesi olayıdır. Üzücü bir olaydır. Burada iletişime geçip yönlendirdiğiniz komşunuz ve yakınınız olayı koordine ederek imkanları ile işin üstesinden gelme yoluna gider.

Bazen de çok sık yaşanmayan ama yaşandığı zaman sizlerle beraber diğer binada oturanlarıda madur eden bir durum vardır oda şudur ki; Siz yine evde yokken yani şu geçmiş zamanda yaşadığımız ramazan bayramından örnek verecek olursan bayram için memleketinize gittiğinizde kapatmadığınız su vanasından dolayı evdeki muslukların patlayarak evi ve hatta tüm binayı su basması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bu durum artık dairenizin suya doyup binadan suların süzülmesi ve alt katlara akması ile anlaşılan bir durumdur. Bu durumda diarenizde kullanabileceğiniz pek fazla eşya kalmaz. Akabinde binadaki diğer komşuların tavanlarına ve duvarlarına da zarar vermiş olursunuz. İşte bu yüzden diyoruz  Komşunuz Kapınızı Çilingir Yardımı İle Açtırmasın Dikkatli Olun !!!

Böyle bir durumla karşılaştığınızda tabiki en yakınızın bu konuda size yardımcı olacaktır ama eğer ki uzun bir yola çıkıyorsanız gaz ve su vanalarınızı muhakkak kapatınız…

Bu olay bayramın üçüncü günü bir evde yaşanmış bir olaydan alıntıdır. Komşuların binadan gelen suyu fark etmesi sonucu ev sahibi ile görüşülmüş ve yakınlarının birisi vasıtası ile sorumluluk alınarak kapı çilingir tarafından kapı açma tutanağı doldurularak açılmıştır. Kilitli kapılarda her zamanki gibi tutmuş olduğumuz kilit açma tutanakları ile kapıyı açarak sorunun giderilmesi yönünde çalışılmıştır.

Kapı açma çilingirlik işinin riskli olduğunu ve bazı zaruri haller hariç her beyan edene kapı açılmayacağını birkez daha buradan belirtmek isterim…

Çilingir Kapı Açtı

Bir önceki yazımız olan Çilingir Fuarı Anahtarcı Eğitim Seminerleri başlıklı makalemizde Anahtarcı Çilingir Eğitim Semineri, Anahtarcı Eğitim Seminerleri ve Anahtarcı Ustalık Belgesi hakkında bilgiler verilmektedir.