Anahtarcılık ve Çilingirlik mesleği emniyeti, can ve mal güvenliğini ilgilendirmektedir. Dolayısıyla, bu mesleği icra eden kişinin ehil olması gerekir. Fakat Ustalık Belgesi ile ehil olduğunu belgelendirmeyen birçok anahtarcı ve çilingir işyeri çalıştırmaktadır. Hal böyle olunca da, vatandaşımızın mağduriyeti önlenememektedir. Hiçbir eğitimi, bilgi becerisi olmayan bir anahtarcı ev kapısı açma, işyeri kapısı açma, oto çilingir ve kasa kilidi açma işlemlerini yapıyor, verilen zararlar sonucu vatandaş madur oluyor. Anahtarcılık ve Çilingirlik mesleği 04.07.2002 tarih ve 24805 sayılı Resmi Gazete de yayınlanarak meslek kapsamına alınmıştır. Bu nedenle, anahtarcılık mesleğini icra eden işyerlerinin denetlenerek Ustalık Belgelerinin aranması gerekmektedir. Ayrıca, yeni açılacak olan işyerlerinden de yasa gereği istenmesi gereken Ustalık Belgesi hususunda titizlik gösterilmesi gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca; 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 12. maddesi gereği anahtarcı ve çilingirlerin işyerlerinde Ücret Tarifesi olmak zorundadır. Ve belediyeler, bu madde hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevlidirler. Anahtarcı işyerlerinde bulunması gereken ve yürürlükte bulunan Ücret Tarifesi (eskişehir için) 31.01.2012 tarihli ve meclis onaylıdır. Denetimlerde bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan çalışma, vatandaşımızın ve Anahtarcı Çilingir esnafımızın mağduriyetinin önlenmesi açısından çok önemlidir. Gereğinin yapılması ve tarafımıza bilgi verilmesini arz ederiz.
Saygılarımızla.
Korsana Hayır
Yukarıda yazmış olduğumuz dilekçe örneğini bağlı bulunduğunuz belediyelere elden yada internet ortamından yazılarak hakkınızı arayabilmenizi sağlayacaktır. Unutmayınız ki bu sizin yasal bir hakkınız olduğu gibi faiş fiyat alınarak müşterilerimizin mağdur edilmesi durumunda da bu dilekçe örneğini müşterilerimizin de bağlı bulunduğu il yada ilçedeki belediyelere vererek haklarını aramalarında yardımı olacaktır.

Son dönemlerde etkili sonuç veren Başbakanlık İletişim Merkezibimer.gov.tr üzerinden konuya ilişkin gerekli bilgileri yetkililere haber verebilirsiniz.

Korsana Hayır

Bir önceki yazımız olan Çilingir Dükkanı başlıklı makalemizde Anahtarcı Çilingir Belgesi Nereden Alınır, Anahtarcı Dükkanı Nasıl Açılır ve Belgesiz Anahtarcı Çilingir Dükkanı Açılır mı? hakkında bilgiler verilmektedir.