Anahtarcı & çilingir dükkanı açmak için Çıraklık Eğitim Merkezlerinden Ustalık Belgesi alınması gerekir. Ancak bu belgelerin sağlanması ile gerekli odalara ve belediyelere başvurularak oda kayıtlarını yaptırabilir ve belediyelerden dükkan açma ruhsatı alabilirsiniz. Konu ile alakalı olarak daha önceden yazmış olduğumuz bir yazı Anahtarcı Çilingir Meslek Kursları size bu konuda yardımcı olacaktır. Bir anahtarcı dükkanının açılabilmesi için izlenilmesi gereken yollar, eğitim süreci ve bu süreç sonunda ustalık belgelerinin alınarak gerekli yerlere başvurulup anahtarcı çilingir dükkanı açabilirsiniz.

Anahtarcı çilingir dükkanı açtıkdan sonra malzeme tedariği ve çilingir malzemelerine sahip olmak gerekir. Günümüzde işyeri olan ve ustalık belgesine sahip olan anahtarcılar bu çilingir malzemelerine sahip olabiliyor ve kullanabiliyorlar. Yine bu konu ile alakalı yazmış olduğumuz Çilingir Malzemeleri başlıklı yazımız sizlere konu hakkında bilgi saylamaktadır inceleyebilirsiniz.

Ufacık bir anahtarcı çilingir dükkanı açmak için bile böylesine bir prosüdürü niye inceliyoruz. Bunun daha kolay bir yolu yok mu derseniz size Anahtarcılık ve Çilingirlik mesleği 04,07,2002 tarih ve 24805 sayılı Resmi Gazete de yayınlanarak meslek kapsamına alındığını söylemek isterim. Hal böyle olunca bu meslek 3308 mesleki eğitim kanununa göre ustalık belgesi gerektiren sınıflar arasında yerini almış oluyor. Bu mesleği bu tarihden itibaren icra etme isteyenlerde bu yasanın gerektirdiği ölçüde eğitimlerini ve belgelerini alarak hizmet vermek zorunda kalıyorlar. Yine bu konu ile alakalı sizlere daha önceden bilgilendirme amaçlı yazdığımız bir yazı Çilingir Belgesi Nasıl Alınır başlıklı yazı gerekli bilgiyi sizlere sağlamaktadır.

Bağlı bulunduğunuz il ve ilçelerde bulunana Çıraklı Eğitim Merkezleri ile iletişime geçerek anahtarcılık ve çilingirlik meslek kurslarına kayıt yaptırarak sizde belge sahibi olabilir ve yasal prosüdürleri yerine getirdikten sonra çilingir dükkanı açabilirsiniz.

Anahtarcı Çilingir Ustalık Belgesi

Bir önceki yazımız olan Eskişehirdeki Çilingir Servisiniz başlıklı makalemizde ahşap kapı kilidi Kale Kilit Kapı Kilitleri Çeşidi, amerikan kapı kilidi açma ve Büyükderede Çilingir Servisi hakkında bilgiler verilmektedir.