Çilingir belgesi nasıl alınır sorusunu birkaç örnek ile cevaplamak isterim. Çilingirlik diğer meslek dalları gibi lise ve dengi okullarda okutularak eğitim alınan bir meslek değildir. Yani bir torna tesviye, bir iş makinaları, bir harita kadastro ve bir motor bölümü yada elektrik elektronik gibi milli eğitim okullarında herkezin puan ile girebileceği meslek ve endüstri meslek liselerinde okutulan bir bölüm değildir. Bu meslek babadan oğla, yada usta çırak ilişkisi ile yapılan ve ögrenilen bir meslek dalıdır. Bu mesleği yapmak isteyen adaylar ise birilerinin yanında çalışarak anahtarcı çilingir mesleğine girerler ve daha sonrasında ise uygun şart ve koşullar sağlandığı taktirde çıraklık eğitim merkezlerine kayıtlarını yaptırarak bu belgeleri almaya hak kazanırlar.

Peki neden bukadar meşekkatli bir zaman dilimizde bu eğitim alınarak usta olunur? Bu meslek okullarda okutularak temel eğitim verilmediği için bu mesleği yapmak ve işyeri açmak isteyen adaylar anahtarcı çilingir mesleğinin ve meslekte gerekli olan tüm derslerin eğitimizi (yukarıda saydığımız) diğer bölümlerde olduğu gibi almak zorunda oldukları içindir. Yani bir motor ustası meslek derslerini nasıl meslek lisesi veya endüstri meslek lisesi gibi okullarda görüp eğitim alıyorsa nasıl matematik, tarih veya coğrafya veya diğer dallarda eğitim alıyorsa, çıraklık eğitim merkezlerine kayıt olan kişide kendi mesleğine ait olan dersleri görüp akabinde mesleği ile alakalı olduğu için muhasebe, iş ve insan sağlıgı, iş hukuku gibi teorik derslerini de görüp sonunda sınavlarını başarılı bir şekilde tamamlamak zorunda oldukları için bu kadar uzun bir zamanda bu Çilingir Belgesine sahip olabililiyorlar.

Anahtarcı Ustalık Belgesi Nasıl Alınır, Çilingir Belgesi Nasıl Alınır, Çilingir Yetki Belgesi ve Ustalık Belgesi hakkındaki sorularınız ile alakalı olarak yayınladığımız Anahtarcı Çilingir Meslek Kursları başlıklı sayfamızı ziyarat ederek bu konuların işleyisi ve prosüdürleri hakkında geniş ve kapsamlı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Anahtarcılık ve çilingirlik mesleği 3308 sayılı kanun ile belirlenmiş olan bir meslektir ve bu mesleği yapmak ve işyeri açıp çalıştırmak isteyen adaylar bu çilingir belgesini almadan işyeri açamaz ve çilingir dükkanı çalıştıramazlar!!! Denetimler sırasında yapılan incelemeler sonucu işyerinde bulunduğu faaliyetin belgesi olmadan çalışıldığı anlaşılması durumunda işi yapan kişi cezalı konuma düşer ve caza alırlar. Hele hele kapı açma ve çilingir hizmeti vermek kadar riskli bir iş yokken ruhsatsız ve belgesiz olan bir işyerinin çalıştırılması ve hizmet vermesi en büyük suçtur. Sayın müşterilerimize buradan bu yazı aracılığı ile tekrar hatırlatmak isteriz.

Ustalık belgesi olmayan, işyeri olmayan ve korsan olarak piyasada bu işleri sürdüren kişilerden hizmet almayınız, iş yaptırmayınız. Biz kayıtlı çilingirler çilingir hizmeti verdiğimiz için emniyet birimleri tarafından biliniriz ve parmak izlerimiz alınmak sureti ile bu işleri yapmaktayız. En basitinden sizin veya bir tanıdığınızın evini açan kayıt dışı çalışan bir korsan çilingir’in emniyetin arşivinde parmak izi kaydı olmadığı için herhengibir hırsızlık ve olumsuzluk anında bu kişilerin yakalanma şansları yoktur. Belgesiz kişilere kapı açtırıp çilingir hizmeti almak sizleri tehlikeye sokar bunuda sakın unutmayınız…

Anahtarcı Çilingir Ustalık Belgesi

Bir önceki yazımız olan Yılbaşında Çilingir Olmak başlıklı makalemizde 2014'ün ilk Çilingir Hizmeti, Yeniyıl Çilingir ve Yeniyılda Kapı Açma hakkında bilgiler verilmektedir.