Kalfa ve usta adaylarının bu belgelere sahip olabilmesi için bağlı bulundukları illerde yer alan mesleki edindirme kurslarına kayıt olmaları gereklidir. Milli eğitim bakanlığı denetiminde olan bu kursla türkiye genelinde 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu kapsamındaki meslekler için kalfa ve usta yetiştirme ve bu kişilere vermiş oldukları eğitimler sonucunda milli eğitimin düzenlediği tarihte öğretmenler nezaretinde yazılı ve pratik sınavlarını yaparak kişileri başarı derecelerine göre belgelendirirler. Anahtarcı çilingir meslek kursları da bu kurslardan sadece biridir. Kusrlarda birçok farklı bölümde ustalık kursu eğitimi verilmektedir. Bu mesleklerin detaylı bilgisini meb.gov.tr adresinden ögrenebilirsiniz.

Anahtarcı Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Anahtarcı & çilingir dükkanı açmak için çıraklık eğitim merkezlerinden ustalık belgesi alınması gerekir. Peki anahtarcı ustalık belgesi nasıl alınır diye soracak olursanız bağlı bulunduğunuz il yada ilçedeki en yakın çıraklık eğitim merkezlerine kaydınızı yaptırmakla başlar. Kalfalık ve ustalık dönemlerinde okulda ders eğitimi ve pratik eğitim alınarak süreç tamamlanır. Bu süreç ise kalfalıkda ve ustalıkta değişmektedir. Kişi kayıt olabilecek şartları sağladığında, sırası ile kalfalık ve ustalık sınavlarını zamanı geldikçe başarılı bir şekilde tamamlayarak bu belgeleri almaya hak kazanır. Anahtarcı çilingir ustalık belgesi alınabilmesi için ortalama 6 ila 8 sene eğitim alarak yapılan sınavları vermesi gerekir. Sonuç olarak bu meslekler meslek liselerinde ögretilen meslek grupları gibi eğitim alınarak başvurulan meslekler olmadıkları için o yüzden süreç bu kadar uzun sürmektedir.

Çilingir Yetki Belgesi

Çilingir yetki belgeleri milli eğitim bakanlığı onaylı olan çıraklık eğitim merkezlerinin vermiş oldukları yetki belgeleridir. Bu belgelerin yanı sıra farklı kurum ve kuruluşlar ile özel firmaların düzenlemiş oldukaları bazı eğitim ve seminerler sonucu çilingirler adına vermiş oldukları belgelerde vardır. Biz burada çilingir yetki belgelerinde milli eğitim bakanlığı onayı olan ve meslek edindirme kurslarından alınan belgeleri size anlatacağız.

  1. Anahtarcı Çilingir Kalfalık Belgesi
  2. Anahtarcı Çilingir Ustalık Belgesi
  3. Anahtarcı Çilingir Usta Ögreticilik Belgesi

Anahtarcı Çilingir Kalfalık Belgesi:

Kalfalık belgesi almak için müracaat eden kalfa adayının meslek edindirme kurslarında görülen derslerin sonucunda sınavı geçmesi durumunda aldığı belgedir. Bu belge ile ögrenmiş olduğu mesleği ustasının yanında çalışarak pekiştirmektedir.

Anahtarcı Çilingir Ustalık Belgesi:

Kalfalık belgesini alan usta adayı gerekli şartlar tamamlandıktan sonra ustalık belgesi için tekrar sınava girer ve başarı derecesine göre anahtarcı çilingir ustalık belgesini almaya hak kazanır. Bu ustalık belgesi kişinin kendi adına işyeri açmak için gerekli olan belgedir. Bu belge sahibi artık anahtarcı çilingir mesleği adı altında kendi işyerini açabilir.

Anahtarcı Çilingir Usta Ögreticilik Belgesi:

Ustalık belgesini almış ve işyerinde faaliyet gösteren usta yanında işci çalıştırmak istediği anda usta ögreticilik belgesine ihtiyaç duyacaktır. Yasada bunu emreder ve bu belge işyerinde anahtarcı kalfası ve ustası çalıştıracak olan tüm ustaların yine mesleki eğitim kursları sınavlarına katılarak gerekli eğitimi aldıktan sonra alabileceği son belgedir. Şuan için bu belgeler bir anahtarcının alması gereken ZORUNLU belgeler arasında yer almaktadır…
Anahtarcı Çilingir Ustalık Belgesi

Bir önceki yazımız olan Anahtarcı Bahçelievler başlıklı makalemizde Bahçelievler Anahtarcı, Bahçelievler Çilingir ve Çilingir Bahçelievler hakkında bilgiler verilmektedir.