Resimdede yer aldığı üzere toyota araçların anahtarları bilindiği gibi büyük bir çoğunluğu anahtar üzerinden kumandalı olarak üretilmektedir. Hal böyle olunca çoğu araç sahibi oto anahtarlarının ceplerini sürekli deldiği yönde şikayetçiler. Aracınızın anahtarıda orjinal olduğu için faklı bir kumanda ile kodlanamıyor ve anahtarların cepleri yada çantaları delmesi, cebinizde ki anahtarlarında oturup kalkarken sizleri rahatsız etmesinin önüne geçilemiyordu. Son dönemlerde bu tarz oto anahtarları için tasarlanmış olan oto kumanda kaplarının sustalı dönüşüm modelleri ile elinizdeki anahtarları bu tarz sustalı anahtarlar ile dönüşüm yaparak bir nebzede olsa probleminize çözüm üretmek yoluna gidilmiştir. Toyota aracınızın anahtarı kaybolduğunda ise hemen yeni bir anahtar yaptırmanız sizi ileride doğabilecek olan daha büyük sıkıntılardan şüphesiz koruyacaktır. Yedek anahtarınız kayıpsa ve kullandığınız anahtarda kaybolduysa kayıptan anahtar oluşturma işlemi toyotalarda diğer araçlara nazaran daha külfetli olmaktadır. Sıfırdan anahtar üretimi yapılabilmesi için araç beyni üzerinden birtakım işlemler ile immobilizer bilgileri alınması gerekecek, sonrasında kapı ve kontak sökülerek mekanik şifreler oluşturulup tüm kapı bagaj ve kontağın açması sağlanacaktır. Bu işlem o kadar kolay olmadığı için hem çok zaman alıp hemde maliyetli olacaktır. Üstelik bu halde piyasada sıfırdan anahtar üretimi yapabilecek usta sayısıda malesef sınırlıdır.

Toyota aracınız için yedek bir anahtar oluşturmak isterseniz anahtarınız da kumandalı ise bu anahtarın yedeği 2 şekilde kopyalanabilmektedir. 1- orjinal kumandalılarda yine aynı orjinali ile (orjinal kumanda anahtar üzerinde olan modeli) yani yukarıda bahsedilen ve müşterilerin cebini deldiğinden rahatsız olduğu deldiği model 2- bir diğer modelde kumandasız ama aracı çalıştırması için immobilizer çip kodlanmış olan anahtar modelidir.

Toyota anahtarlar da sustalı anahtar dönemine geçildiğinden beri araç sahipleri artık yeni nesil olarakda bilinen bu anahtarlar yardımı ile orjinal anahtarlarınıda sustalı olarak yedekleterek kullanabilmektedir. Bu kumandalar sustalı oluşu ile kullanıcısına büyük raharlık sağlayarak cep ve çanta delme olayını ortadan kaldırmaktadır. Toyotaların birçok modeline uyarlanabilen bu sustalı anahtarların yedeği bazı modeller için ise kopyalanmamaktadır. Ama yinede yedek bir toyota anahtarına ihtiyacınız varsa ve anahtarınızın başka bir yedeği yoksa anahtarlar tamamen kaybolmadan bir yedeğinin yapılmasını istiyorsanız firmamıza ugrayarak toyota aracınız için ama kumandalı ama kumandasız aracınızı çalıştıran bir anahtar kopyalatabilirsiniz.

Toyota araçlara uyarlanabilen yeni nesil sustalı kumandalarımızı işyerimizde inceleyerek fiyat bilgisi alabilirsiniz…

Toyota Anahtarı

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Elektronik Anahtar başlıklı makalemizde Elektronik Anahtar, immobilizer anahtar ve Teknolojik Anahtarlar hakkında bilgiler verilmektedir.