Anahtarcı belgesi ne işe yarar diye bir soru sorduğunuzda cevap olarak size anahtarcılık ve çilingirlik mesleğini yapabilmek ve işyeri açabilmek için bu belge şarttır diyebiliriz. Anahtarcı ve çilingir mesleği 3308 mesleki eğitim kanununa göre ustalık gerektiren meslekler sınıfında yer alır yani günümüzde anahtarcı dükkanın açmak için Milli eğitime bağlı olan Çıraklık eğitim merkezlerine başvurup kişilerin 8 yıl kadar süren bir eğitim serüveninden sonra bu anahtarcı belgesini alıp işyerini o şekilde açması gerekir. Fakat bu her zaman böyle olmuyor… Farklı kişilerin ustalık belgeleri üzerinden onlarca işyeri açılıyor fakat bu işyerlerini açan kişiler usta olmadan bu işleri yapmaya başlıyorlar ve çilingirlik mesleğini daha başlamadan karalamış ve kirletmiş oluyorlar. Böylelikle müşteriye karşı tüm çilingirleri aynı şekilde kötülemiş de oluyorlar. Çilingirlik hizmetinin temelinde kapı ve kilide zarar vermeden kapıları açmak yer alırken kişi açamadığı kapıyı hatta kilitli olmayan kapıları bile barel kırarak açıyor ve müşteriden bunun doğrultusunda değiştireceği barelinde ücretini alıyorlar.

Günümüzde anahtarcılık mesleği ek iş olarak bilinip bu şekilde çalışılan bir meslek olarak görülmektedir. Piyasada bu tarz insanlar apartman girişlerine ve sağa sola yapıştırdıkları stiker etikelter ile diğer resmi çalışanlara göre haksız kazanç elde etmiş oluyorlar şöyle ki; işyeri olmayan ve piyasadan bu işleri takip eden kişiler kira ödeme, vergi verme, siğorta yatırma, stobaj ödeme ve mal alım satımında toptancıya para ödeme ve buna benzer daha sayamadığımız elektrik su, aidat gibi masrafları olmadığı için piyasa değerinin altında da iş yapsa zarar etmez ama kayıtlı bir anahtarcı çilingir dükkanında aylık olarak belirli birtakım gideri olduğu için çilingir tarifelerinin altındaki bir rakama iş yapması o kayıtlı çilingir’i kurtarmayacaktır.

Emniyet birimleri, valilikler ve belediyelerin ortak çalışmaları ile illerinde yer alan anahtarcı ve çilingir alanında faaliyet gösteren kişi yada kişileri denetleyerek ya kayıt altına almaları yada bu işleri yapmaları için anahtarcı ustalık belgeleri‘ni alması için uyarılarda bulunması gerekir. Bir ilin emniyeti ve bu ilde olan hırsızlık olayları ilk önce valilerden ve emniyet birimlerinden sorulur. Hiç bir kimse evinin kapısının bir başka kişi tarafından açılmasını yada açtırılmasını istemez. Piyasada kayıtsız olarak bu işleri sürdüren, fabrika iş çıkışı ek gelir olarak yapıştırma ilanlarında gelen telefonlar ile kapı açan kişiler hem o ilin güvenliğini tehlikeye atmış olur, hemde o iş ile geçimini sağlayan usta çilingirlerin işine ket vurmuş olurlar. Buradan bu yazımız ile okuyucuların daha geniş bir fikir ile konuları ele alıp ona göre davranmasını temenni ederiz…

Korsan çilingir, kayıtdışı çalışan belgesiz anahtarcı, kaçak sigortasız işci devlete ve çevresindekilere zarar verir.
Ustalık belgeli ve kayıt içi çalışan çilingir devlete katkı sağlayan ve çevresine güven veren esnafdır.

Sonuç olarak Korsan Çilingir İn Usta Çilingir Out … 🙂

Anahtarcı Belgesi

Bir önceki yazımız olan Anahtarcı Çilingir Meslek Kursları başlıklı makalemizde Anahtarcı Ustalık Belgesi, Anahtarcı Ustalık Belgesi Nasıl Alınır ve Çilingir Belgesi Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.