Bu yazıda sizlere çilingirlerin apartlarından değil çilingir aparatlarından bahsedeceğim 🙂 Malum eskişehir 2 üniversitesi ile ögrenci kenti olarak bilinmekte ve öylede lanse edilmektedir. Eskişehirde ögrencilerin kaldığı apartlar az denilecek ölçüde değildir. Çoğunluğu Anadolu ve Osmangazi üniversiteleri civarında bulunan ve ögrencilerin kaldıkları 1+1 suit dairelerin kapı ve kilitlerinin açılması işleminde kullandığımız çilingir el aletleri ve aparatlarından bahsedeceğiz. Çilingir Aparatları Nelerdir? Nedir Bu El Alatleri? Ne İşe Yararlar? biraz bunlardan bahsedelim…

Aslında çilingir aparatları gelişen teknoloji ile üretilmiş olan değişik özelliklerdeki kilit çeşitleri için üretilmiş olup bu kilitleri açmamızda kullandığımız el aletleri olarak bilinmektedir. Çilingir bir kapıyı veya değişik bir kilidi açarken bu aparatları kullanarak kapı ve kilitleri açmaktadır. Her çilingir‘in çantasında bu el aparatlarının değişik çeşitlerini görebilirsiniz. Bu aparatlar kimi zaman ustanın kendi hüneri ile geliştirip bulduğu aparatlar olurken çoğu zaman da üzerinde çalışmalar sonucu fabrikasyon üretim olarak hazırlanan ürünlerdir. Piyasada birçok firmanın değişik özelliklere sahip olup aynı işlevi gören birçok çilingir aparatı ürünlerinide görebilmekteyiz.

Çilingir aparatları birçok değişik markada üretilmektedir. Bu aparatlar içerisinde bulunan malzemeler ise elektrikli ve mekanik olarak sınıflara ayrılırlar. Çilingirlerin kullandıkları el aletleri ve kapı açma aparatlarını incelemek isterseniz daha önce yazmış olduğumuz Çilingir El Aletleri yazımızı okuyarak bu takımlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çilingir aparatları sadece çilingir olan kişilere satılmalıdır. Kapı açmada kullandığımız aparatların kullanımı yine o aparata sahip olan ustanın hünerine kalmıştır. Yani var olan bir aparatı kullanamayan bir çilingir kapıyı açamayabilir. Kısacası çilingir ve kullandığı malzemeler bir bütündür, tek başına kapı açma aparatları hiç bir işe yaramaz.

locksmith tools

 

 

Bir önceki yazımız olan Çilingir Amca başlıklı makalemizde Anahtarcı Amca, çilingir ve çilingir hizmeti hakkında bilgiler verilmektedir.