Çilingir Nedir? yada Çilingir Ne Demektir? denildiğinde bu soruların cevabını birde çilingir’in kendi ağzından dökülen kadarı ile duymak isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz. Çilingirlik mesleğinde senelerini bu işe adamış bir firma olarak çilingir nedir sorusuna başımızdan geçen birkaç örnek ile cevap vermek isterim.

Çilingir kilit işinde usta olmuş kişidir, kilidin iç yapısını ezbere bilen, kilidi açmak için değişik metotlar geliştirerek kilitleri açabilen, değişik tipde üretilmiş yeni bir kilidi gördüğünde kafasında iç yapısını canlandırarak hasarsız bir şekilde kilitleri açabilen işinde zaman içerisinde ustalaşmış olan ve temeli anahtarcılıkdan gelen bir meslek dalıdır.

Çilingirlik bir meslektir. Bu mesleğin yapılabilmesi için ustalık belgesinin alınıp işyeri açılması gereklidir. 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu kapsamına alınan sınıflar arasında Anahtarcılık ve Çilingirlik adı ile bir meslek olduğu kanıtlanmıştır. Bu belgeye sahip olmak isteyen çilingir adayları çıraklık eğitim merkezlerine başvurarak kalfalık ders ve sınavlarını verdikten sonra ustalık belgesi alabilmek için anahtarcı çilingir ustalık belgesi sınıfının açılıp kayıt toplanmasını bekleyecektir. Anahtarcı ve Çilingirlik sınıfları sayı yetersizliği nedeni ile açılmaz ise yan meslekler ile (saat tamircileri – torna tesviye gibi bölümler ile) aynı ortak desrleri görüp ayrı sınav olduktan sonra başarı derecesine göre Çilingir Ustalık Belgesi almaya hak kazanırlar. Ortalama bu süreç eğitim alacak kişinin (erkek ise) askerlik dönemi de göz önüne alınırsa 6 ila 8 seneyi bulmaktadır.

Çilingir Ne Demektir sorusuna cevap olarak bazı blog sitelerinde çok paralı iş, günde şu kadar kapı açarsa aylığı bukadara gelen işdir diye düz mantıkla düşünülerek yazılmış olan bazı yazılara nazaran benimde cevabım gecesi ve gündüzü olmayan koşturması ve telaşesi bitmeyen kimi zaman da gece yarısı yatağından kaldırılıp sizleri telefon ile arayıp daha sonra yanlış adres vererek dalga geçilen ve bu işi hobi olarak sürdürmekte olan kişilerin eylencesi olan bir meslektir. Çoğu kişinin ise sağdan soldan gördüğü kapı açma teknikleri ile bende bu işi yaparım dediği bir meslektir çilingirlik…

Sonuç olarak bir çocuk evde kilitli kalır yardımına çilingir koşar, bir hasta veya yaşlı insandan haber alınamaz komşuları ve yakınları tarafından eve çilingir yardımı ile girilir, karı koca arasındaki sürtüşmede kapı açma işlemi için çağırılan kapı açıcı olarak da bilinir çilingir

Kısacası ömür törpüsüdür çilingirlik, hayatın teleşesidir çilingirlik, kapıda kalanların yardımına koşan bir Halk Kahramanıdır ÇİLİNGİR.Çilingir Ne Demektir..

 

Bir önceki yazımız olan "Eskişehir Çilingir" den Bir İlk Daha başlıklı makalemizde eskişehir çilingir, eskişehir çilingir numaraları ve Eskişehir Çilingir Yenilik hakkında bilgiler verilmektedir.