Havaların soğuması ile birlikte kışın uzaktan kumanda sorunu yaşayan müşterilerimiz uzaktan kumanda çalışmıyor daha düne kadar çalışıp ışığını yakıyordu bu kumandaya bir bakın kontrol edin diye bu aralar genelde bu tarz şikayetler ile firmamıza gelmektedir. Bizde bu durumu internet ortamında ele alıp dilimizin döndüğünce tercümesini yapıp sizlere bu konular hakkında bilgi vermek istedik.

Uzaktan kumandalar elektronik cihazlardır. Bu cihazlar genellikle bir sistemi açma veya kapama işleminde kullanılırlar. Bu uzaktan kumandaların sinyalini alğılayıcı birde alıcı kısmı bulunmaktadır. Uzaktan kumanda alıcıları sisteme monteli olarak genelde motor bölümünde bulunurlar. Kumandadan gelen sinyal (radyo frekansı) doğru ise sistem alıcısı tarafından kontrol edildikten sonra motorlara komut vererek açma ve kapatma işlemini gerçekleştirir.

Uzaktan kumanda çalışmıyor denildiğinde ilk başta kumandanın sorunu nedir ona bakarız. Kumandanın tuşlarına basıldığında frekans gönderiyormu yoksa göndermiyormu, kumandanın basma butonları sağlammı o kontrol edilir. Çoğu zaman uzaktan kumandaların pili bitmiş olabiliyor ve bu problem kış aylarında hava derecesinin eksilere düşdüğü anlarda genelde yaşanmaktadır. Araç sahiplerinin akülerinden örnek verecek olursak yazın aküsü iyi durumda olan araçlar rahatlıkla çalışabilirken kış geldiğinde ve üzerinden belli bir süre geçtiğinde çalışan akü soğuğunda etkisi ile artık çalışmaz hale gelebiliyor. Soğuk havanın araç akülerini bile etkisiz hale getirdiği dönemlerde bu uzaktan kumandaların üzerinde bulunan pilde artık yakın bir tarihte değişmediyse voltajı düşeceği için sisteme kumanda etmeyeceğinden otomatikman çalıştırma, açma kapama yapmayacaktır.

Garaj kumandaları bariyer kumandaları kepenk kumandası, otomatik bahçe kapıları için uzaktan kumandalar, alarm kumandası, seksiyonel kapı kumandaları ve araç kumandalarının çoğu kış aylarında pil bitmesinden dolayı açma kapama yapmayarak sizlere uzaktan kumanda sorunu yaşatır. Sizinde kumandanızının çalışıp çalışmadığını anlamanız için en pratik yol uzaktan kumanda ışık çıkartıyormu ona bakılır. Bu olayla karşılaşmış olan kullanıcılar kumanda ışığını göremezlerse en yakın bir uzaktan kumanda işi yapan birilerine yada bize ugrayarak kumandalarının pillerini değiştirebilirler. Eğer ki test sonucunda uzaktan kumandanız ışık çıkartıyor ama sisteme kumanda etmiyorsa bu işlem için yine firmamıza ugrayarak kumandanızı kontrol ettirebilirsiniz.

Kumandanın Çalıştığınız Nasıl Anlarız

Çoğu araç anahtarlarında kumandanın çalıştığını anlamak için uzaktan kumandanın üzerindeki tuşlara basıldığında çalışıp çalışmadığını anlamamıza yarayan led ışık vardır bu ışık yandığında kumanda pilinin dolu ve kumandanın alıcıya sinyal gönderdiğinin işaretidir.  Bu kumandaların çalışıp çalışmadığını anlamak için birde kumanda frekans test cihazları vardır bu cihazlar kumanda yedeklemesi yapan kişilerde (bizlerde) bulunur. Kumanda pili değişimi için geldiğinizde ilk başta gelen kumandaların alıcıya frekans gönderip göndermediğini kontrol ederiz,  pilini ölçer ve kumandanın pili bitikse ona göre pil değişimi yaparız. Bazı araçlarda uzaktan kumanda pili değişimi yapmak çalışan kumandanızı çalışmaz hale getirmektir de diyebiliriz. Yani kumanda pili değişimi yaparken kumandanın hafızası bu esnada silinebilmektedir. Bu konuyu daha önce ele aldığımız Oto Anahtarlarına Pil Takılması başlıklı yazımızı inceleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uzaktan Kumanda Arızası

 

Bir önceki yazımız olan Oto Alarm Kumandası Nasıl Kopyalanır başlıklı makalemizde Alarm Kumandası, Eskişehir Oto Alarm Kumandası ve Oto Alarm Kumanda Tanıtma hakkında bilgiler verilmektedir.