Ev anahtarları neden kırılır hiç düşündünüz mü bilemem ama ben mesleğimin getirdiği bir getiri olsa gerek bu konuyu düşündüm ve sizlere buradan yazma gereği duydum Şöyle ki; aslında ev anahtarları hep aynı malzemeden üretilmiş olan anahtarlardır. Bu anahtarların ham maddeleri Pirinç malzemeden üretilmektedir. (Yemeklik olanından değil tabi ki 🙂 )

Eskiden kalite biraz daha düşüktü ve anahtar üreten fabrikalar basmış oldukları anahtarlara geri dönüşümlerden gelen hurda malzemeleri de katıyorlardı. Ama günümüzde artık buna dikkat eden ve sıfır plaka malzemeden üretim yapan anahtar fabrikaları bu durumun önüne geçmişlerdir. Bu anahtarların basımı için plaka halinde gelen pirinç malzemelerin içerisine sertliği düşürebilmek adına bakır malzemeden de katılmaktadır. Bakır ve pirinç karışımı bir plaka daha sonra baskı kalıplarına gönderilerek istenilen kalıpta anahtarların basılması için işlenmektedir…

Peki madem öyle kaliteli malzemede üretilmiş olan ev anahtarları ne oluyor da kırılıyor diye düşünecek olursanız birkaç örnek ile açıklamak isterim.

1- Almış olduğunuz kilit ve anahtarlar eğer uzak doğu menşeli ise buradan gelen ürünlerin anahtarları ucuz olduğu için biraz zayıf malzemelerden üretilebilmektedir. Bu ürünlerin hepsi böyle diye birşey diyemem tabi ki içlerinde kaliteli olanları da vardır ama benim sözüm hani şu anahtar fiyatına satılan ucuz kilitler var ya işte o kilitlerin anahtarlarına … 🙂

2- Kullanmış olduğunuz anahtarları bir yakınınız geldiğinde apartmanın 5. katının balkonundan bozuk olan dış kapı otomatını dışarıdan anahtarla açması için attıysanız ve bu anahtar da yere düştüyse bilin ki bu anahtar çatlamış ve artık en ufak bir zorlamada kırılarak kapı kilidinde kalacaktır…

3- Son olarak malumunuz bu kış aylarında donmuş olan kapı kilitlerini zor açan anahtar ile ben bu kapıyı eskiden bu anahtar ile hep açıyordum diyerek donmuş kilidi açabilme pahasına anahtarları zorlayarak kırmak mümkündür.

Eğer sizde kapı kilidinizin içerisinde anahtarınızın kırılıp kalmasını istemiyorsanız bu yukarıda deyindiğimiz 3 maddeye uyarsanız evinize girip çıkarken çilingir çağırmak zorunda kalmazsınız… 🙂

Ev Anahtarının Kilit İçinde Kırılması

En kötüsü de odur ki tam eve gireceğiniz anda anahtarın kapı kilidinde kırılarak sizi kapı önünde bırakması… Bu durum üstelik öyle bir vakitsiz anda oluverir ki oturup ağlayasınız gelir desem yeri var 🙂 İşde bu yüzden kullanmış olduğunuz anahtarların çatlak olup olmadığını veya çantanıza attığınız anahtarların çantanızda veya başka bir yerde yamularak kilidin içerisinde kırılmaması için daha dikkatli olmanız gerekir. Her zaman her zaman anahtar kapı kilidinde kırılmasın diye her seferinde anahtarlarınızı kilide sokmadan kontrol edemezsiniz. Olacak olduğunda olur bunuda aklınızın bir köşesine yazınız. Aslında birde bu tarz olaylar ile karşılaşmamak adına size yeni ve değişik bir anahtarlık olan slot anahtarlığı tavsiye edebilirim.

Slot anahtarlık şık tasarımı ve kullanışlılığı ile bence sizin anahtarlarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Üstelik bu YENİ anahtarlık sayesinde çantalar ve cepler artık yırtılmaktan kurtuluyor. Bu yeni buluş firmamızda sizlerin hizmetine sunulmuş olup bu ürünü merak edenler ==>  Slot Anahtar linkinden ürün ve dataylarını inceleyebilirler.

Anahtarlar

Bir önceki yazımız olan Anahtarcı Ali başlıklı makalemizde Anahtarcı Ali Usta, Anahtarcı Çilingir Ustası ve anahtarcı servisi hakkında bilgiler verilmektedir.