Ev ve İş yeri kapı kilitlerinde kullandığımız anahtar sistemleri kapımızın açılıp kapanmasını sağlarken, kaybolması halinde kapıda kalmamıza neden olur. Bu işi en kısa sürede çözmek için usta çilingirler den yardım alarak kapımızı açtırabiliriz. Peki anahtarınızın fotoğrafına göre yeni anahtar yaptırmak sizce mantıklı mı? Kapıda kaldığınızda akıllı telefon uygulaması ile önceden fotoğrafını çektiğiniz anahtarın bir yedeğine sahip olsanız nasıl olur?

Webrazzi yazarlarından Buğra Ferah’ın bir haberine göre bakın bu sistem nasıl çalışıyor.

Gelecekte belki bir gün göz tanıma veya parmak izi ile açılan kapılar herkes tarafından kullanılıyor olacak. Günümüz dünyasında iş, ev, araba derken 10’a yakın anahtar taşıyabiliyoruz. Anahtarlar bu yoğunlukta hayatımızdayken bir yerlerde unutmamak veya kaybetmemek neredeyse imkansız hale geliyor.

New York merkezli girişimci KeyMe, bu sorunu görerek 2012’de kurulmuş bir firmadır. Bulut bilişim destekli anahtarlık olarak adlandırabileceğimiz KeyMe’de anahtarlarınızı taratarak uygulamaya yükleyebiliyorsunuz ve yakınlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Firmanın kurucusu Greg Marsh’ın evde anahtarını unutması ile başlayan girişim, şu ana kadar 2.3 milyon dolar yatırım almış gözüküyor. Kullanımı basit olan KeyMe’de uygulama içerisinde yönlendirme ile doğru açıyı bularak anahtarın fotoğrafını çekiyorsunuz. Uygulamanın ücretsiz olması ve anahtar yüklemede limitin olmaması uygulamanın cazibesini artıran sebepler arasında yer alıyor.

Anahtar Fotoğrafına Göre Yedek Anahtar Kopyalama Uygulaması Çok Yakında Türkiye Pazarına Girebilir

Anahtar Fotoğrafına Göre Yedek Anahtar Kopyalama Uygulaması Çok Yakında Türkiye Pazarına Girebilir

Fotoğrafa Göre Anahtar Kopyalama Tekniği Nasıl Çalışır

Beyaz bir zemin üzerinde anahtarın arkalı önlü fotoğrafını çeken uygulama, fotoğrafı tarayarak anahtar tipini ve seri numarasına ulaşıyor. Anahtarı kaybettiğinizde kilidi komple değiştirme veya anahtarcı çağırma yerine sadece anahtar parası vererek evinize girmeniz mümkün oluyor.

Akıllı telefonlarını yanından ayırmayanlar için denenebilecek bir uygulama olan KeyMe’de bir diğer fonksiyon ise yakınlarınız ile anahtarı paylaşabiliyor olmanız. Böylece siz evden uzakta bile olsanız anahtarınızı akıllı telefonunuzdan paylaşarak yakınlarınızın kısa zaman içerisinde anahtarı yaptırabilmesini sağlayabilirsiniz.

Şirketin şu anda ABD dışında hizmet verdiği ülke olmamasına rağmen görüştüğüm anahtarcı seri numarası alınmış ve taranmış anahtarı Türkiye’de çoğu yerde yaptırabileceğimi söyledi. Şu an için iOS kullanıcılarının hizmetinde olan uygulamaya https://itunes.apple.com/app/id663884543 adresinden ulaşabilirsiniz. Uygulamanın talep görmesi üzerine Anahtar fotoğrafına göre yedek anahtar çıkartma çok yakında Türkiye pazarına gireceğe benziyor.

Bir önceki yazımız olan Anahtar başlıklı makalemizde Anahtar Çeşitleri, Anahtar Kilit İlişkisi ve anahtar kopyalama hakkında bilgiler verilmektedir.