Çelik kapı imalatında gün geçtikçe değişik ürünleri görmek mümkün. Günümüzde ise pek çok marka adı altında çelik kapı imalatı yapılabilirken genelde bu kapılarda tercih edilen kilit markaları başta Kale marka olup İto, Daf gibi bilinen ve piyasaya girmiş markalar tercih edilir. Bu yazımızda ise sizlere çelik kapı imalatında kapılara takılmış olan bir kilit modeli, 14’lü kilit sisteminden bahsedeceğim. Kale 14’lü Çelik Kapı Kilit Sistemi çelik kapının imalatında kapılara monte edilerek yani montaj esnasında 14’lü sistemin ölçülerine göre kapı üzerinde yuva açıldıktan sonra monte edilmiş bir kilit sistemidir. Bu kilidin diğer kapı kilitlerine göre ölçü ve özellikleri farkı olduğu için daha sonradan kapılara takılması mümkün olmayabilir.

Kale 14’lü kilit sistemi adından da anlaşılabileceği gibi 14 ayrı kilit dili (kilit çubuğu) ile kilitleme yapma özelliğine sahip bir kilit sistemidir. Standart kapı kilidi sökülüp yerine bu tarz bir sistemin takılmaması ise diğer kilit sistemlerinin dışında bir çalışmaya sahip oluşu ve ölçüsünün yine diğer standart kilit ölçüleri gibi olmadığı için sadece kapı imalatında uygun montaj yuvalarının açılması ile kapıya takılabilir.

Kale 14''lü Kilit Sistemi

Kale 14”lü Kilit Sistemi

Kilit sistemi merkez kilitleme ünitesi ve bu üniteye kapı içerisinden bağlantılı çubuklar ile desteklenmiş 2 adet kilit ile çalışır. Bu kilitler ise merkez ünite ile çalışabilen kilitler olup anahtar mekanizması bulunmaz. Kilitlerin merkez kilitleme ünitesi ile açılıp kilitlenmesi sağlanır. Bu kilit sisteminin takılı olduğu çelik kapılar kapıyı tabandan, alt yan kısımdan, ortadan, üst yan kısımdan ve kapı tavanından kilitlemek sureti ile 5 ayrı noktadan kilitler. Bu özellik ise dışarıdan yapılan hırsızlık girişimlerinde hırsızın kapıyı açmamamasını sağlar, levye tarzı cisimlerle zorlayarak kilidin açılmasının önüne geçer. Bu sayede 14’lü kilit sistemi 5 farklı bölgeden kapınızı kilitlediği için hırsızlara karşı kapınızı kısaca yaşam alanınızı koruma altına almış olur. Günümüzde 14’lü yada 13’lü model olarak kale kilidin, ito kilidin ve daf kilidin çelik kapılarda bu tür sisteme sahip kilitlerini görebilmekteyiz.

Özel bir kilit yapısına sahip olan 14’lü kilit sistemleri kapılarınızı koruma altına alırken bu kapının kilitli kalması ve anahtarının kapı arkasında iken açılmaması durumunda çilingir olarak sizlere 14’lü kapı kilidi açma hizmeti veriyoruz. Yüksek güvenliğe sahip olan bu ürünlerin satış ve montajı hakkındaki bilgileri bir sonraki yazımızdan takip edebilirsiniz.

(Not: Yazı içeriği ve başlıklarında geçen “Kale Kilit” – “İto Kilit” – “Daf Kilit” markaları markaya sahip olan firmaların ticari markasıdır.)

Bir önceki yazımız olan Çilingir Hizmetleri başlıklı makalemizde Anahtarcı Çilingir Hizmetleri, çilingir hizmeti ve escan çilingir hizmeti hakkında bilgiler verilmektedir.