Paris Aşıklar Köprüsü Anadolu Ajansının haberine göre yapılan araştırmada aşıklar şehri Paris’te Aşıkların Paris gezisinde parisin simgelerinden birisi haline gelen Pont Des Arts köprüsünde aşıkların sevgi ve aşklarını birleştirmek adına astıkları kilitler artık Belediye ekiplerince tehlike arz ettiği gerekçesiyle Çilingirler tarafından yerlerinden sökülüyor.

Anadolu Ajansı haberine göre ise; Fransa’nın başkenti Paris’te çiftlerin, ”aşklarını ölümsüzleştirmek için” kilit taktığı Pont Des Arts köprüsü temizlenmeye başladı.

Paris Belediyesi, Pont Des Arts köprüsündeki yüz binlerce aşk kilidini, köprüye zarar verdiği gerekçesiyle hafta başından itibaren kaldırma kararı aldı.Köprüde 700 bin ila 1 milyon arasında olduğu tahmin edilen aşk kilitlerinin, belediye yetkilerince 8 Haziran’a kadar tamamen kaldırılacağı kaydedildi.Ağırlığı yaklaşık 45 bin ton olan kilitler uzun süredir belediyenin hedefindeydi. Paris Belediyesi yetkilileri geçen yıl köprünün bir kısmının çökmesi üzerine, köprünün bir kısmına şeffaf plaklar yerleştirerek kilit geleneğinin önüne geçmeye çalışmıştı.Pont Des Arts, 2008’den bu yana dünyanın dört bir yanından gelen çiftlerin ilk durağı oluyor. Çiftler, isimlerinin yazılı olduğu ve ölümsüz aşkı simgeleyen kilitleri köprüye asarak anahtarını da Seine Nehri’ne atıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
www.aa.com.tr

Bir önceki yazımız olan Eskişehir Anahtarcı Yıldıztepe Anahtarcı 0542 253 1649 başlıklı makalemizde anahtarcı, eskişehir anahtarcı ve eskişehir anahtarcı bağlar hakkında bilgiler verilmektedir.