Uzaktan Kumanda sistemleri ile kapı açma tarih mi oluyor? Bir çok ayrı alanda kullanılan uzaktan kumanda sistemleri Akıllı Telefon Uygulamaları sayesinde tarih olacak ve artık bu uzaktan kumandaların yerini akıllı telefonların uygulamaları alacak gibi gözüküyor. Garaj kapıları, Bahçe Kapıları, Apartman Giriş Kapıları, Otomasyon sistemleri ve Otopark kapı girişlerinde kullanılan uzaktan kumandaların yaptığı işi artık akıllı telefon uygulamaları yapacak ve kumanda kullanımını ortadan kaldıracağa benziyor.

Uzaktan Kumanda İle Kapı Açmak Tarih Oluyor

Uzaktan Kumanda İle Kapı Açmak Tarih Oluyor

Bu sistemin mantığında da yine uzaktan kumandalar gibi bir alıcı ve bir kumanda vericisi yani akıllı telefon ve telefonda yüklü olan bir uygulama şart. Mevcut kumanda sistemlerinin kullanıldığı garaj, bariyer, otomatik kapı ve otomasyon sistemlerinde kumanda alıcısının yerine bu uygulama ile çalışabilen düzenek takılması gerekiyor.

Telefon uygulaması ile uyumlu çalışabilen yazılımın adı Jani. Bu sistemin hedefi, Anahtar kullanımını ortadan kaldırmak ve uzaktan kumandalı giriş ile kartlı geçiş sistemlerinde kullanılan kartların görevini görmektir. Uygulama ve jani cihazı bu sistemlerin hepsini tek bir uygulama ile aşmayı hedefliyor.

Jani sistemi henüz yeni bir ürün olması sebebi ile çok fazla kullanım alanı bulunmamaktadır. Günümüzde parmak izi sistemi ile çalışabilen bir çok yerli kilit markası var. Bu markaların da akıllı telefon uygulaması ile ilgili çalışmaları bulunuyor.

Çağımız teknolojinin getirdiği yenilikleri kullanmaya başlamışken Jani cihazlarının mevcut sistemlerden çok yeni yapılacak olan cihazlarla piyasaya girmesi bekleniyor.

Telefon İle Kapı Açma Sisteminin Çalışma Prensibi

Uzaktan kumandaların yerini alacak gibi gözüken ve araç anahtar sistemlerinde bulunan eller serbest özelliği mantığında çalışan sistemin prensibi şu şekildedir.

Sistem jani cihazının kullanılan sisteme monte edilmesi ve akıllı telefonlara bu cihazın uygulamasının kurulumu ile çalışmaktadır. Kumanda alıcısı tarzında jani cihazı alıcısı cihaza monte edildikten sonra telefon uygulaması yüklü olan kullanıcı belirli bir mesafe cihazın takılı olduğu garaj kapısı, turnike, bina giriş kapısı veya diğer otomasyon sistemlerine yaklaştığında telefon uygulaması bluetooth sayesinde jani cihazına sinyal göndererek kilidin açılmasını sağlayacaktır.

Aşağıdaki resimde bina giriş kapı kilidine monte edilmiş olan Jani Cihazı uygulamasını görmekteyiz.

Bluetooth ile Çalışan JANİ kapı açma cihazı

Bluetooth ile Çalışan JANİ kapı açma cihazı

Akıllı telefonlar anahtara dönüşüyor ve otomasyon sisteminde kullanılan uzaktan kumandaların yerini alıyor. Bluetooth özelliği ile çalışan cihaz ve yazılımın videosu aşağıda size verilmiştir, inceleyiniz.

Video’da seyretmiş olduğumuz Jani sistemi bizlere teknolojinin getirdiği nimetlerden birisi olarak gözüksede ürünün piyasaya girmesi ve kullanıcıların ihtiyacını karşılaması zaman alacağa benziyor.

Akıllı telefon uygulaması ile Uzaktan Kumanda Tarih Mi Oluyor hakkındaki yazımızı beğendiyseniz alttaki Sosyal Paylaşım butonları ile hemen paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bütün Kapıları Açan Kumanda Yapıldı başlıklı makalemizde Akıllı Kumanda Kullanımı, Akıllı Kumandanın Özellikleri ve Kapı Kumandası hakkında bilgiler verilmektedir.