Anahtarcı dükkanları geçmişten günümüze kadar gelen ve çoğunlukla gününü el emeği işi ile çalışarak geçiren küçük tamir atölyeleridir diyebiliriz. Bilindiği üzere bu yerler genelde küçük ve ayak altı olan mekanlardır. Anahtarcı dükkanlarında anahtar ve kilit satış işlerinin yanı sıra tamir edilebilecek durumda olan kilitlerin tamir ve anahtar kopyalama hizmetleride yapılmaktadır. Anahtarcı dükkanı aynı zamanda kapıda kalmış kişilere çilingir hizmetide verebilmektedir. Anahtarcı çilingirler branşına göre ustalaşmış kişilerdir. Kimi usta ev ve oda kapılarında iyiyken kimisi oto açma işinde bir diğeride çelik kasa çilingir olarak kendini yetiştirmiş olabilir. Bunların en makbulu kendini tüm alanda yeterli derecede geliştirerek hizmet verebilen ustadır. Bu iş ise zaman içerisinde yapıla yapıla el yatkınlığı ve pratik ile kazanılır. Ev, oto, kasa anahtarlarını kopyalayarak kilitlerini açabilen çilingirler artık piyasada kendini ispatlayarak iş yapar hale gelmişlerdir.

Aslında dünden bu güne anahtarcılık zamanın getirdiği teknoloji ile biraz değişsede işin aslında hep bir mekanik yatmaktadır. Yani günümüzde elektronik kapı açma ve kapama sistemleri anahtarcıların üzerinde çalışarak ürün portföyünü geliştirme isteği ile müşterilerine yeni ürünleri tanıtabilmek ve bu ürünlerin hizmetini verebilmek için girdikleri bir alan olsada bu işi yapabilecek anahtarcı dükkanı hala kısıtlıdır. Eski Köye yeni fikirler getiren anahtarcılar yollarına devam ederken kendini gelişime açık tutmayan ve hala yerinde sayan ustalar ise zaman içerisinde yaptıkları işlerin düştüğünü ve artık para kazanamadıklarını bir müddet sonra deneyerek ögreniyorlar.

Birde buna anahtarcı dükkanlarını ek iş olarak açıp bu işleri ustalık belgesi olmadan yapan rekabetçiler de girince işlerde artık iyice düşüşler görülüp sonu hiç iyi olmayan durumlarla karşılaşılabiliyor. Bu yüzden internet üzerinde yayın yapan birçok emlak sitesinde görebileceğiniz “devren satılık çilingir dükkanı” yada yaşlılık sebebi ile “acil satılık anahtarcı dükkanları” gibi ilanları görebilirsiniz. Bir işyeri nekadar küçük olursa olsun bu işyerinde çalışan kişi ve işyerinin aylık olarak belirli birtakım giderleri vardır. Eğer bu giderleri karşılayabilecek kadar bir gelir elde edemezseniz birgün gelir sizde dükkan camına devren satılık yazısını yapıştırırsınız…

Anahtarcı dükkanı açmak ilk etapda kolay gözüksede asıl önemli olan şey bu açılan işyerini ayakta tutmakdır. Hangi işi yapacaksanız yapın hesap kitap en önemli faktördür. Geçmiş yazılarımızda da belirttiğimiz üzere bir anahtarcı dükkanı açabilmek için belge alabilmek adına anaharcı çilingir meslek kurslarına katılım hakkındaki yazımız anahtarcı dükkanı açmak isteyenlerin göz atması gereken bir takım önemli bilgileri içerdiğini buradan belirtmek isterim.

Anahtarcı belgesi ile açılan bir işyerinin korsan çalışanlara nazaran farkı zaman içerisinde belli oluyorken siz ise yeni açmayı düşündüğünüz bir anahtarcı dükkanında bu hususu göz önünde bulundurmayı sakın unutmayınız…

Anahtarcı

Bir önceki yazımız olan Anahtarcı Belgesi başlıklı makalemizde anahtarcı çilingir belgesi, Anahtarcı Ustalık Belgesi Nasıl Alınır ve Çilingir Belgesi Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.