20 yıllık çilingirlik hayatımızda pek çok kez kapı açmaya gittiğimizde espiri mahiyetinde müşterilerimizin takılmalarından ve esprilerinden çoğu kez kurtulamayız. Her seferinde çilingirlerin tüm kapıları açabildiğini ve birlikte iş yaparak hızlızlığa çıkalım dediklerini duyarız. Espiri de olsa sonuç itibari ile biz işimizi yapıyoruz, kilitli kalan kapıyı açıyor, kapıda kalana hizmet veriyor, Anahtarı kırılana anahtar ayarlıyor ve buna benzer pek çok hizmeti müşterilerimize sağlıyoruz. Bunun dışında yemeği ocakta olan birisinin kapısı açılması gerektiğinde ise motorize ekiplerimiz ile verilen adrese acil servis yaparak 15-20 dakikada evine girmesini sağlıyoruz. Burada ki fark bize ulaşılabilir olmamız ve adresimizin yani iş yerimizin olmasıdır.

Eskişehir Çilingir Servisi www.eskisehircilingir.net

Eskişehir Çilingir Servisi www.eskisehircilingir.net

Hırsızlar ise siz evde yokken sizin kilitlemediğiniz kapıdan veya camdan girerek evinizi karıştırarak hırsızlık girişiminde bulunurlar. Siz çilingiri çağırınca, hırsız ise siz çağırmadan evinize gelir. Kilitleyip çıktığınız kapınızın göbeğini ve kilidini hırsızlar kırarak evinize girer, hiç bir şey almadıysa bile eşyaları dağıtıp karıştırıp ayakkabıları ile girdiği evden çıkar gider. Sonrasında ise kilidi bozduğu için çilingirlere iş bırakarak gitmiş olur. Sonuç itibari ile birisi mağdur ederken birisi de size yardım ederek hizmet verir. Çilingir ve hırsız arasındaki farkı böylelikle kısa bir açıklama ile öğrenmiş ve örneklendirmiş olduk.

Konuyu pek çok örnek ile açıklayabiliriz ama fazla uzatmaya gerek yok. Sonuç itibari ile bir kaç cümle ile çilingir hırsızlık yapabilir mi diye sorulduğunda, emniyette kayıtlı olan çilingirin parmak izinin kapıya geçmesi ve otopside çıkan parmak izinden çok kısa sürede yakalanabileceğini düşünmediğini göz önünde bulundurursak böyle bir olayın olabilmesi söz konusu olabilir 🙂 Kalın sağlıcakla…

Escan Çilingir

Bir önceki yazımız olan Çilingir Hizmeti başlıklı makalemizde Bankaların Çilingir Hizmeti, Çilingir Güvenlik ve çilingir kapı açma hakkında bilgiler verilmektedir.