Bu yazımızda sizlere bir kaç şekil ve örnek ile Çilingir ve Hırsızların Kapı Açmak İçin Kullandıkları aletler ve kapı açma yöntemlerinden bahsedeceğim. Böylelikle çilingirlerin ve hırsızların kapı açmak için yaptıkları işler ortaya çıkmış olacak. Çilingirlikte asıl amaç hizmet vermek kapı ve kilide zarar vermemek ile mağduriyeti gidermek iken hırsızlıkta ise kişiyi mağdur etmek ve kilitleri bozmak yer almaktadır. Yapılan işlem farklı sonuçları ortaya koymuşken kullanılan malzemelerde bu yüzden bir birinden çok farklıdır. İlk etapta isterseniz bir çilingir’in kapı kilidine yaklaşımı ve bu kapıyı nasıl açması gerektiğini anlatan bir makaleyi okuyalım. Makalede çilingirlerin kapı açma yöntemleri ve uyguladıkları strateji ele alınmıştır. Makaleyi bu sayfadan inceleyebilirsiniz.Çilingir Malzemeleri Satışı

Makaleyi inceledikten sonra çilingir malzemelerini tanıyalım. Çilingir kapı açma malzemeleri diğer bir adı ile maymuncuklar bir çilingir’in kapı kilidi açmada kullandığı en önemli silahıdır. Silahıdır diyorum çünkü bu takımlar olmadan o kapıyı açmak hem zaman alacak hemde kilidin bozulmasına sebep olacaktır. Bu nedenle usta çilingirler bu malzemeleri temin edip kullanarak ustalıklarını ortaya koyarlar. Çilingirlerin kullandıkları malzemeler kilitler için özel olarak üretilmiştir. Açılacak olan kilidin yapısına göre bu maymuncuklar kullanılarak kapılar açılır. Kilitli kapı açmak için, oda kapısı kilidi açmak için veya demir kapıları açmak için ayrı ayrı malzemeler vardır. Yandaki resimde görülen maymuncuklar ise anahtar göbeğinden kapıyı açmada kullanılır.Çilingir Aletleri Çilingir malzemeleri ile yayına aldığımız konuda bu malzemelerin temini, nasıl alınacağı ve nerelerde kullanıldığı yer almakyadır. Merak edenler https://www.escancilingir.com/cilingir-malzemeleri/ sayfamızdan faydalanabilir.

İş yerimizde Kullandığımız Maymuncuk ve Çilingir Gereçleri

Bir maymuncuk her kapıyı açmaz, tek bir anahtarın tüm kapıları açması gibi bir durum söz konusu değildir. Fabrika ortamında hassas makinalar ile şifrelenen kilitler binde bir ihtimalle bir birini açar. Bunu da göz önünde bulunduran kilit üreten firmalar üretikleri kilitlerin satışını yaparken anahtarın diğer bir kapıyı açma ihtimalini ortadan kaldırmak için ürün satışında bile bir birine yakın olabilecek olan şifreli anahtarları da farklı illerin bayilerine dağıtır. Böylelikle bir arkadaşınızın veya komşunuzun anahtarı sizin kapınızı kolaylıkla açmaz. Bu bilgiyi de paylaştıktan sonra asıl olan ve merak edilen çilingir ve hırsızların kapı açmak için kullandıkları malzemelere gelelim. Çilingir mesleğinde kullanılan maymuncuk takımlarımız bu sayfada tanıtılmıştır inceleyebilirsiniz. Yazımızda kullandığımız maymuncukların çeşitleri ve çilingir gereçleri anlatılmıştır.

Hırsızların kapı açmak için kullandıkları malzemeler ise kapının pozisyonuna göre değişir. Kilitli bir kapıyı açmak isteyen bir hırsızın uygulaycağı yöntem kilitsiz bir kapıya göre daha basittir. Kilitsiz kapıları hırsızlar 10 saniyede kolayca açabilirken kilitli kapının açılması için biraz zamana ihtiyacı vardır. Kilit göbeği kırılarak kapının açılması hırsızı uğraştıracağı için alt ve üst kilidin kilitlenmesinde hırsız daha çok zaman harcar. Bu konuya değinmişken hırsızlara nasıl karşı koyulması ve kapı göbeği seçimi ile hırsızı nasıl ber taraf edebiliriz diye düşünüyorsanız işte size altın değerinde bir bilgi daha. Çelik Kapılarda Barel Seçimi Nasıl Olmalı Bu yazımızı okuduktan sonra uygulayacağınız yöntem ile hırsızlar kapı göbeklerini kıramıyor, kırsalar dahi kilitli olan kapınızı açamıyorlar.

Hırsızlar kilitli olmayan kapıları kapı arasına sokulan kart gibi cisimler kullanarak kısa sürede açıyorlar. Yaşanan hırsızlık olaylarının büyük bir çoğunluğu da zaten kilitli olmayan yani çekip çıktığnız evlerde gerçekleştiğini unutmayınız. Kilitli olan bir kapıda ise hırsız kapı göbeğini kırıp yerine kendi göbeğini takarak kilitli kapınızı açıyor. Bunun için biraz daha fazla uğraşması ve zaman harcayarak daha çok çalışması gerekiyor. Bu maddeyi yukarıdaki kapılarda hırsıza karşı barel seçimi başlıklı konumuzda anlattık. Uyguladığınız taktirde sonuca varırsınız.

Son olarak hırsızların kapı açmak için levye kullanarak kapı açma yönetminden bahsedelim. Bu yöntemde kapı ve kasa arasına sert bir cisim (levye tarzı) sokularak kilit dilleri ezilir ve kırılır. Bu yönteme maruz kalan kapıların çoğu zaten bir daha kapanamayacağı ve gönyesi bozulduğu için kapanmaz ve ev sahipleri tarafından değiştirilmek zorunda kalır. Böyle bir durum ile karşılaşmayacağınızın garantisini kimse size veremezken siz bu durumu da göz önünde bulundurarak hırsızların levye kullanarak kapı kilidini zorla açmasının önüne geçebilirsiniz. 20 yılı aşkın çilingirlik hayatımızda pek çok hırsızlık olayı ve kilit değişimi işi ile karşılaştık. Bu durumlar ile karşılaştıktan sonra hırsızın kapı arasına levye sokmasını önleyen ve kilitli kapıların açılmamasını sağlayan bir sistem ile olaya nokta koyduk. İster kilitli isterse kilitsiz bir kapıda bu sistem varsa hırsızın bu kapıyı yerinden sökmeden evinize girmesi imkansızdır. Hırsıza karşı dur diyen bu sistemin takılı olduğu bir kapının kilitli kalması durumunda çağırdığınız çilingir de kapıda maymuncuklar ile saatlerce uğraşacaktır unutmayınız. Kapınızın tam donanımlı hale gelmesi için yapmış olduğunuz bu araştırmalar sizi sonuca götürecek olup Çilingir ve Hırsızların Kapı Açmak İçin Kullandıkları malzemelerin ne olduğunu öğrenip hırsıza dur demenin zamanı geldiğine inanıyorsanız Hırsıza Karşı Kesin Çözüm Bu Yazıda dediğimiz ürünümüzü inceleyerek tüm sorunlarınızı kafanıztan atmış olacaksınız.

Yazımızdan anlatılanlar zaman içerisinde tecrübelere dayalı olarak hazırlanmış olup kendi ev ile iş yeri kapımızda güvenerek uyguladığımız yöntemlerden ibarettir. Uygulayıp uygulamamak size kalmıştır. Konu hakkında sorusu olanlar aşağıdan sorularını ileterek cevap alabilirler.

Bir önceki yazımız olan Çilingir ve Hırsızlık başlıklı makalemizde Çilingir Hırsızlık, Çilingir Mi Hırsız Mı? ve Çilingir ve Hırsız Arasındaki Fark hakkında bilgiler verilmektedir.