Son günlerde sıkça sorulan soruların başında çilingir gereçleri ve çilingirlerin kullandıkları malzemeler hakkında yorumlar alıyoruz. Bu malzemelerin kullanımı ve satışı hakkında gerekli bilgileri size daha önceden yazmış olduğumuz Çilingir Aletleri yazımızda yazmıştık. Bu yazımızda ise bu çilingir gereçlerine kısa bir değinme yaparak sizleri bilgilendirmek istedik.

İşyerimizde Kullandığımız Çilingir Gereçleri

Bir çilingirin dükkan açabilmesi için gerekli olan şartlar ve ustalık belgesi alma zorunluluğu hakkında bir yazı yayınlamıştık. Burada açılmış olan bir çilingir dükkanında olması gerekli olan ve kullanılması halinde işlerimizi kolaylaştıran ve genelde işyerimize gelen işlerde kullandığımız çilingir el aletleri ve gereçleri şöyledir.

Tornavida Setleri: Yapacağımız işin durumuna göre yıldız tornavida, düz tornavida çeşitleri, ince uçlu saatçi tabir ettiğimiz küçük vida sökmeye yarayan tornavidalar

Pense Çeşitleri: Yapılacak işe en uygun kullanımı sağlayan penseler, kargaburun ve yan keski modelleri, Kablo soymak için özel üretilmiş pensler

Sekman Pensesi: Bu sekman penseleri genelde kilit ve göbek sökme işinde kullanılır ve iki parça arasında olan sekmanları hasarsız çıkartmak için tercih edilir. Sekman penseleride kendi arasında açma ve kapama yapmak üzere çeşitleri vardır.

Açık Ağaz Anahtarlar ve Kurbağacıklar: Herzaman gelen parça vidalı olmayabiliyor ve bu yüzden bu parçalarda kullanılan somunların sökülebilmesi için kullanılan açık ağaz anahtar ve kurbağacık modelleridir.

Lokma Anahtarlar: Bu üründe yine açık ağaz anahtarlar gibi olup uzun kolu yardımı ve cırcırları sayesinde açık ağaz anahtarın yanaşmadığı alanlarda bu cırcır lokma anahtarları kullanmaktayız.

Demir ve Ahşap Eğeleri: İşlenecek olan parçanın özelliğine bağlı olarak seçilmiş olan ahşap ve metal parça eğelemek ve tesviye etmek amaçlı kullanılan demir eğe ve ahşap eğe çeşitleri.

Çilingir gereçlerinde en büyük yardımcılarımızdan birisi de delik delme ve vidalamada kullandığımız bir diğer ürün Elektrikli El Alatlerimiz

Elektrikli ve Şarzlı Matkaplar: Bir çilingir için olmazsa olmaz dediğimiz ve işlerimizi büyük ölçüde kolaylaştıran matkap çeşitleri.

Yukarıda yazdığımız ürünler gelen işin yapılmasında bizlere yardımcı olan ürünlerdir. Bu ürünlerin bir diğeri ise çilingirlerin kullanımına sunulan ürün olan Özel Maymuncuk Setleri dir. Maymuncuk çeşitleri ise kabaca aşağıdaki gibi isimlendirilebilir.

Çilingir Malzemeleri

Maymuncuk Setleri

Barel Çevirme Maymuncuğu: Bu ürün elle çalışan manuel bir üründür ve sadece düz anahtarlı (Yale) barellerde kullanılır.

Barel Çevirme Maymuncuğu Şarzlı: Bu ürün ise üstdeki ürünün şarzlı makina olarak kullanılan bir modelidir. Bu üründe elle çalışma yerine vuruşlar makina yardımı ile yapılır.

Şarzlı Bilyalı Maymuncuk: Bü ürünün şuan için elle olanı pek kullanılmadığı ve sonuç vermediği için biz genelde şarzlı bilyalı barel açma maymuncuğunu kullanmaktayız.
Rozet Koparma Aparatı: Rozet koparma aparatı kapı üzerinde barel koruyucusu bulunan kapılarda rozetin kopartılması için kullanılan bir üründür.

Çelik Kapı Açma Telleri: Açılacak olan kilit yapısına göre çelik tellerin kapı açmak için değişik özellikde bükülerek kilitleri açmada kullanılır.

Kasa Açma Aparatları: Kasa açma işi birazdaha hislere dayalı olarak yapılmaktadır. Manuel elle kasa açma aparatı ile kasa şifreleri tek tek kontrol edilerek açılmaktadır. Bu aparat sayesinde bu işlem gerçekleştirilir.

Şarzlı Kasa Açma Maymuncuğu: Kasa açma işinde şarzlı maymuncuk olarak üretilmiş bir üründür.

Araç kapı kilit sistemleri üretilmiş olan aracın marka ve modeline göre değiştiği için bu araçlarda kullanılan oto açma aletleri de yine araç marka ve modeline göre değişmektedir.

Çilingir Aletleri

Oto Maymuncuk Setleri

Mekanik Oto Açma Maymuncuğu: Bu ürünler araç marka ve modeline göre değişk ölçü ve kalıplarda kullanılmaktadır. her araçta anahtar yuvası değiştiği için bu oto açma maymuncuklarıda değişir.

Şarzlı Oto Açma Maymuncuğu: Elle yapmış olduğumuz oto açma işlemini şarzlı cihaz kullanarak oto kapısı açma işleminde kullanılır.

Profesyonel çilingirler bu araç gereç ve el maymuncukarını kullanarak kapı kasa ve oto açma işlemlerini hasarsız ve daha kısa sürede gerçekleştirmektedir. Bu yüzden çilingir gereçleri ve el aletleri bir çilingirin vaz geçilmez bir yardımcısıdır.

Bu ürünlerin kullanımı ve yasal prosüdürler hakkında sizlere gerekli açıklamayı daha önceden yayınlamıştık. Dilerseniz konuyu daha detaylı ögrenebilmek için Çilingir Malzemeleri Hakkında yazmış olduğumuz yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çilingir Güvenlik başlıklı makalemizde çilingir, Çilingir Güvenlik ve Çilingir Güvenlik Sistemleri hakkında bilgiler verilmektedir.