Çilingir kelimesi İngilizce’de ne anlama gelir diye merak edenler için sözlük anlamı olarak çilingir İngilizce anlamı LOCKSMİTH olarak bilinmektedir. Anahtarcı çilingir Türkçe’de Kapı kilidini açan, anahtarı olmayan kilide anahtar yapan metal malzemelere şekil vererek anahtar üreten kilit ustası anlamını taşır. Buna ek olarak günümüzde kapıda kaldığımız zaman anahtarımız kapımızı açmadığı anlarda, anahtar kapı kilidinde kırıldığında kilit sorunlarımızı çözecek olan ustadır ÇİLİNGİR.

Çilingir’in İngilizce anlamı locksmith olarak söylense de diğer Dünya dillerinde ki sözlük anlamları nedir diye merak ediyorsanız bunu tüm Dünya dillerinde tercüme ederek bize sunan bu kaynağı inceleyerek öğrenebilirsiniz. Dünya dillerinde pek çok değişik söylenim şekline sahip olan çilingir kelimesi aslında köken olarak Türkçe değil dir. Türkçemize Fransızcadan geçen Çilānger kelimesinden gelmektedir.

Çilingir mesleği 2001 yılında yasalaşan 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu kapsamında meslek sınıfları arasında yerini almış olup bu tarihten sonra Çilingir Mesleğinin yapılabilmesi için Ustalık Belgesi alma şartı getirilmiştir. Ustalık belgesi alınmadan çilingir işi yapılamaması yasanın getirdiği bir zorunluluktur. Yasa kimi kapsar kim bu yasaya uyar diye tartışmadan kısaca ustalık belgesi olmayan kişinin bu işi yapamayacağı net olarak yasa gereği açıklanmıştır. Çilingir ustalık belgesinin alınması ve sürecin işleyişi hakkındaki detaylı bilgilere çilingir ustalık belgesi nasıl alınır? sorusuna cevap niteliğinde yazmış olduğumuz yazıda inceleyebilirsiniz.Çilingir Ne Demektir

Artık her meslekte eğitim almanın şart olduğu bir dönemde iken çilingir mesleğini yapmanın da bir takım gereklilikleri ve şartları vardır. Bir çilingir de olması gereken özellikler az çok kişinin kafasında canlansa da anahtarcı çilingir meslek kursları bu dönemde sizlere ne verir onu bilmek gerekir. Dedik ya eğitim şart! işte o zaman bu mesleği yapmak için alacağınız eğitimin adresi Milli Eğitim Tarafından denetlenen Çıraklık Eğitim Merkezleri dir. Pek çok değişik meslek gruplarına Çırak, Kalfa ve Usta yetiştiren bu kurumları inceleyerek araştırmanız gerekir. Yasanın gereği olarak çilingir mesleğini yapabilmek için alacağınız kursun adı ise Anahtarcı Çilingir Meslek Kursları dır. Her meslekte olduğu gibi Anahtarcı – Çilingir mesleğinde de bu kursların önemi hakkında yazmış olduğumuz çilingir meslek kurslarının önemi hakkındaki yazımızda bu soruların cevapları verilmiştir. Bilgi almak isteyenler linkten sayfalara ulaşabilirler.

Bu yazımızda sizlere çilingir ingilizce de ne demektir, çilingir ne anlama gelir ve günümüzde çilingir olmak için aranan şartlar ile yapılması gerekenler hakkında bir takım kısa bilgiler paylaşmak istedik. Merak ettiğiniz konuları soru olarak aşağıdan bizlere sorabilirsiniz, kalın sağlıcakla..

Bir önceki yazımız olan Çilingir ve Hırsızların Kapı Açmak İçin Kullandıkları başlıklı makalemizde Çelik Kapılarda Kilit Sistemi, çilingir kapı açma yöntemleri ve Çilingirin Kapı Açmak İçin Kullandıkları hakkında bilgiler verilmektedir.