Pvc kapı kilitleri – ispanyolet kapı kilidi sistemleri ahşap ve çelik kapı kilit sistemine nazaran kullanımı ve montajında farklılık göstermektedir. Pimapen kapı kilidi diye de bilinen Pvc (PLASTİK) üretim olan kapılarda ispanyolet tarzı kilit sistemi kullanılmaktadır. Plastik PVC kapılar esnek malzeme oldukları için  dışarıdan gelen zorlamalara karşı mukavemet gösteremezler. Bu yüzden ispanyolet diye tabir edilen çubukların merkez kilide bağlantısı ile kilit sistemini kilitledikden sonra hareketli çubuklarında yardımı ile kapının tüm alt ve üst bölgelerininde hareketli çubuklar vasıtası ile komple bir kilitleme olanagı sağlamaktadır.

Pvc kapı kilitlerinde sıkça görülen arızaların başında kapı kilitlerinin iç çalışan mekanizmalarının kırılması ve/veya ispanyolet çubuklarının kilit giriş tırnaklarının kırılması gibi problemler diyebiliriz. Bunun yanı sıra pvc kapılarda menteşe sorunu ve pvc kapı sarkması gibi sıkıntılarda görülebilmektedir.

Pvc kapı kilitlerinin kullanımı hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse pvc kapı kilitleri diğer kapı kilitleri gibi kilitlenmez. Yani kapı kolu ile, kilit mekanizması ilk önce kilitleme pozisyonuna alınmalı, yani kapı kolu yukarıya doğru kaldırılıp kilit iç mekanizmasının kilitlenebilir hale getirilmesi sağlanmalıdır. Ancan bundan sonra kapınızı anahtar yardımı ile kilitleme moduna sokmuş olursuz. Daha sonra ise anahtar yardımı ile kilitlenen kapı kilidi yine kapı kilit anahtarı ile açılabilmektedir. Kilitlenmiş olan pvc kapı kilidinde kapı koluna basıldığında kol aşagı doğru hareket etmez ve bu sayede kilit açılmaz.

Kısacası pvc kapı kilit sistemleri diğer kapı kilitlerine nazaran daha farklı bir kullanıma sahipdir. Pvc kapının kilitlenmesi için kapı kolunun kaldırılması ve ispanyolet çubukların karşı yuvalarına geçirilmesi sağlanmalıdır. Pvc kapı kilitleri hassas olduğu için zaman içerisinde zorlamalardan dolayı çabuk arıza yapabilme durumu da vardır.

 

Pimapen Kapı Kilidi

Pvc Pimapen Kapı Kilidi

Bir önceki yazımız olan Eskişehir Çilingir Hizmet Bölgeleri başlıklı makalemizde anahtarcı çilingir, çilingir servisi ve çilingir telefonu hakkında bilgiler verilmektedir.