Eskişehirde 800 binden fazla insan yaşıyor. İçerisinde ise iki üniversite barındıran bu şehir kültür bakımından birçok ile göre daha önde geldiğini haber kaynakları ve yerel halk söylüyor. İnsanların hizmet sektöründe ihtiyaç duyduğu alanlarda ise eğitimli usta bularak hizmet alabilmeleri günden güne zorlaşıyor. Bunun akabinde piyasada zaman içerisinde türeyen tabiri caizse “mantar gibi biten” korsanlar ise yaptıkları işler sonucunda hem karşı tarafı madur ediyor hemde yüksek ücret alarak sektördeki diğer belge sahibi ustaları zor duruma düşürüyorlar. Biz ise bu durumda kendi mesleğimizi ele alacak olursak anahtarcı çilingir mesleğide bu sıkıntıların yaşandığı meslekler arasında başı çektiğini çekinmeden söyleyebiliriz. Bu meslek insanların güveninin sağlanması gerektiği hassas bir durumda iken güvenlik zaafiyetine yol açar durumda olmasını biz ustalarıda üzmekte ve düşündürmektedir.

Acemi çilingir ve anahtarcılara yaptırılmış bir iş ne kadar sağlam ve sağlıklı olabilir hiç düşündünüz mü bilemem ama ortalama hergün karşılaştığımız olumsuzluklardan bir örneğini ise şimdi sizinle paylaşmak istedik.

Acemi Anahtarcı

Topuzlu Bareli Ters Takan Acemi Anahtarcımıdır yoksa Acemi Çilingir mi?

Yukarıdaki resimde yer aldığı gibi acemi anahtarcıdan alınan hizmeti siz değerli okurlarımız ve hizmet veren usta çilingirlerimizin huzuruna sunuyoruz. Resimde yer alan kilit bareli standart kilit barellerinden biraz daha farklı olup topuzlu barel sınıfında yer almaktadır. Yine standart bir kapının topuzlu barelleri anahtarlı kilit barellerine göre kullanım kolaylığı sağlamakta, içeriden kilidin anahtar yardımı ile değil de topuz çevrilerek kilidin açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Bu tokmaklı – topuzlu kilit barelleri içeriden kullanım esnasında anahtar kullanmaya gerek bırakmadığı için kullanıcıların kapı kilidi üzerinde anahtar bırakıp çıkıp gitmesinin yani tekrar geldiğinde kendi anahtarı ile kapıyı açamama durumunun önüne geçmektedir.

Topuzlu Barel Montajı

Topuzlu kilit barelleri içeriden kilit üzerinde anahtar bırakıp kapının kapandıktan sonra dışarıdan anahtar yardımı ile açılamamasının önüne geçmektedir. Arkasında anahtar unutulan kapıların dışarıdan bir başka anahtar ile açılmadığını hepimiz biliyoruz. Bu konuyu daha detaylı ele aldığımız bir diğer yazımızda ise konu daha geniş bir dilde anlatılmıştır inceleyebilirsiniz. arkasında anahtar olan çelik kapı nasıl açılır Topuzlu barellerin montajında mandal içeride kalacak şekilde olmalı dışarıdan anahtar kullanarak açılıp kapatılması sağlanmalıdır. Bu yazımız ile topuzlu barel montajı yapmak isteyen müşterilerimiz ve bu işi bilmeyen Acemi Çilingir ve Anahtarcı kardeşlerimize birdaha buradan duyurmak gerekirse kısaca özet olarak; Topuzlu bareller adındanda anlaşılacağı gibi topuz özelliğine sahiptir. Bu tupuzlar ise kapının iç kısmından kullanılacak şekilde kapıya monte edilir. Haliyle iç kısma topuz geldiği zaman kapının dış kısmına da anahtar yuvası denk gelir. Dışarıdan kapıyı açıp kapatmak için bu anahtarlı kısımı anahtar yardımı ile kilitlemek ve açmak sureti ile kilit daha kullanışlı olmuş olur ve güvenlik açısından da sıkıntı çıkartmayacak bir şekilde monte edilmiş olur.

Ama yinede bizim için dış estetik önemli veya diğerlerinden biraz daha farklı olalım isterseniz resimde yer alan acami arkadaşların yapmış olduğu tarzda topuzu kapı dışına getirerek dışarıdan gelip geçen kişinin kapıyı kolaylıkla açıp kapatmasına olanak tanıyabilirsiniz. Buda sizin eseriniz olmuş olur 🙂

“ATA SÖZÜ: İnsan ölür kalır eseri, eşek ölür kalır semeri”

Neden Korsana Hayır?

Korsan anahtarcıların sektöre verdiği zarar ve ziyandan en çok etkilenen kişiler olarak en başta müşterilerimizden sonra ise biz usta çilingirler gelmektedir. Korsan kişilerin yapmış olduğu bilinçsiz çalışmalar sonucu madur olan müşterilerimiz vardır. Çevresinde bu işleri korsan olarak yürüten ve faiş fiyatla iş yapan yaptıkları işlerde ise kişilerin can ve mal güvenliğini hiçe sayıp tehlikeye sokan kişiler için yapmanız gerekenler hakkındaki bilgileri sizlerle daha önce Korsana Hayır! başlıklı yazımızda paylaşmıştık. Bu yazımız sizlere etkili bir kaynak olacak ve yazıda yazılanlar uygulandığı taktirde başarıya ulaşacaksınız.

Bugünkü paylaşımımızda ise sizlere sektörün kanayan yarası haline gelmiş olan korsan ve acemi iş bilmezlerin bizlere ve müşterilere verdiği sıkıntılardan bahsetmiş olduk. Bunun dışında birde topuzlu kilidin kapıya takılması hakkında da küçük bir hatırlatmada bulunduk. Eğer sizde yazımızı faydalı bulduysanız Sosyal Medya da sayfamızı paylaşarak daha fazla kişilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Korsan Anahtarcı Çilingire Hayır

Korsana Hayır

Bir önceki yazımız olan Yenibağlar Anahtarcı başlıklı makalemizde eskişehir anahtarcı, eskişehir eskibağlar çilingir ve eskişehir yenibağlar çilingir hakkında bilgiler verilmektedir.