Çilingir fiyatları hakkında merak edilen bir kaç soru: Çilingir kapı açma fiyatları ve Çilingir kilit değiştirme fiyatları olarak karşımıza gelmektedir. En çok merak edilen çilingirler’in fiyat tarifesi hakkındaki ücretlendirme ile ilgili açıklamayı buradan yapmak yerine konunun açıklığa kavuşması için bilinmesi gerekenlerden bahsetmek istiyorum şöyle ki;

Çilingir fiyat tarifesi ilden ile değişiklik göstermekte olup diğer sektör ve meslek kuruluşlarında fiyat listesi oluşturulurken bu kavram göz önünde bulundurulur. Nasıl ki büyük illerde akaryakıt pompa satış fiyatları Ankara’da farklı, İstanbul ve İzmir’de farklılık gösteriyorsa Eskişehir Çilingir fiyatları, İstanbul çilingir fiyatları, Ankara ve İzmir çilingir fiyatları da kendi arasında değişiklik gösterir. Her gün soframıza giren ekmeğin bile satış fiyatı il ve ilçelere göre değişmektedir. Bu durumu şu şekilde değerlendirmek gerekir. Bir ürün ve hizmet fiyatının belirlenmesi bağlı bulunan meslek kuruluşunun Oda ve Dernekleri tarafından sağlanır. Ekmek fiyatını belirlemek için Türkiye Fırıncılar Federasyonu etkili rol oynarken Anahtarcı-Çilingir mesleğinde çilingir fiyat listesini çıkartmak anahtarcıların bağlı bulunduğu Dernek ve Odalar tarafından sağlanır. Bu fiyat listesi bölgesel ve iller bazında değişebilir. Çilingir fiyat listesinin çıkması, meslek kuruluş odalarının komisyon imzalı onayından geçmesi ile gerçekleşir. Bu gün şartlarında (27.11.2015) eskişehir çilingir fiyatları Eskişehir Ticaret odasının düzenlemiş olduğu 31.01.2012 meclis onay tarihli Anahtarcılar için Azami Fiyat Tarifesi ile ücretlendirilmekte dir. Eskişehir Ticaret Odası 31.01.2012 tarihli meclis onaylı Çilingir Fiyat Listesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Çilingir Fiyatlarının Komisyon Tarafından Belirlenmesi

Yapılacak olan işin özelliğine göre belirlenen fiyatlar anahtarcıların ve hizmet alan müşterilerin yani her iki tarafın zarar görmemesi için hazırlanmaktadır. Ücretin belirlenmesi yapılan işin durumuna ve zorluk derecesine göre değişmektedir. Ev kapısı açma, Otomobil kapısı açma, Çelik kasa kilidi açma ve bu kilitlere anahtar yapma ücretleri komüsyonun değerlendirmesi sonucu belirlenir.

Çilingir hizmetleri gece geç saatlerde yani çilingirlerin çalışma saatleri dışında da talep edilebilir. Bu durumlarda evinden gelerek hizmet veren çilingir gündüz ücreti değil sizden gece tarifesi ücreti alır. Bunların dışında hizmet almak istediğiniz yer uzak veya ulaşımı olmayan kırsal bir alan olabilme ihtimali vardır. Böyle bir durumda ise gidilecek olan yerin uzaklığına göre ilave yol ücreti müşteriye bildirilir. Bu durumlar bağlı bulunan odanın komisyonundan geçerken çilingir fiyat listesinde belirtilmiştir.

Çilingir Fiyatları

Güncel Çilingir Fiyatları ve Ücretler

Çilingir Kapı Açma ve Kilit Değiştirme Fiyatları

Çilingir servis ücretleri illere göre değişiklik gösterse de örnek olarak bir ilde gündüz çekili kapının açılma tarifesi 25 tl gece 35 tl olabilirken örnek olarak bir diğer ilde çekili kapının açılma tarifesi 35 tl gece 50 tl olabilir. Bu durum yazımızın üstünde belirttiğimiz gibi illere göre belirlenen komisyon onayının taktiridir. Komisyon fiyat listesi çıkartırken ilin pek çok gelir ve gider hesaplamasını göz önünde bulundurarak bu listeyi oluşturur. Örnek olarak İstanbul’da veya Ankara İzmir gibi illerde kilometrelerce yol gidip çilingir malzemeleri kullanarak yüksek güvenlikli bir kapıyı hasarsız açan ustaya komisyon 25 tl gibi kapı açma ücreti biçmez. Alt ve üst kilidi kilitli bir kapının açılması ve sonrasında anahtarların yenilenmesi fiyatı etkileyen bir diğer faktördür.

Açtırmak istediğiniz kapının çilingir tarafından kaç paraya ve ne şartlarda açılacağını merak ediyorsanız size en yakın çilingir‘i arayarak kapı açma ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz. Kapınızın açılması için usta çağırmadan önce telefonda ücretini sorup bilgi alabilirsiniz.

Çilingirlerin kilit değiştirme fiyatları genelde servis ücreti + malzeme ücreti olarak söylenir. Bir ürünün montaj yapılması isteniliyorsa ürün satış fiyatına + montaj servis ücreti eklenir. Örnek olarak yapı marketlerden alacağınız orta boy bir elbise dolabını aldığınızda sadece malzeme ücretini ödersiniz. Malzemeyi evinize teslim istediğinde ilave yol ücreti ödersiniz. Ürünü aldığınızda kurulu olmadığı için evinize getirilip kurulumunu istediğinizde ise montaj ücretini ödersiniz. Sonuçta satılan bir malzemeyi ustası ücret almadan montaj yapmıyor.

Çilingirlere Neden İhtiyaç Duyulur?

Çilingir nedir başlıklı yazımızda sizlere çilingir’in tanımını yapmıştık. Çilingirler gece ve gündüz kapı kilidi arızalanan, anahtarı kırılan yada kaybolanlara yeni anahtar yaparak kilitli kapılarını bozmadan açan usta elemanlardır. Çilingirlere ihtiyaç duyacağınız an belli olmadığı için günün 24 saatinde bir çilingirden hizmet almak zorunda kalabilirsiniz.

Çelik kapınızın kilidi arızalanmış olabilir, anahtar kapıyı açmıyor olabilir, anahtarınız kırılmış olabilir ve evinize giremeyebilirsiniz bunların dışında araç anahtarınız kaybolabilir yada anahtar aracınız içerisindeyken otomobiliniz kilitli kalabilir bu durumda bir çilingir çağırarak tüm bu anahtar kilit sorunlarınıza çözüm üretmesini isteyebilirsiniz. Bu ve bunlara benzeyen anahtar ve kilit işleriniz için usta bir çilingirden hizmet almak sizlerin en doğru seçimi olacaktır. Usta çilingirler kilit açma işlerinde özel kapı açma maymuncuklarına sahip olduğu için kapı kilidinizi bozmadan ve hasar vermeden kilitlerinizi açarak aynı anahtar ile kapınızın tekrar kullanmanızı sağlar. Bu sayede ilave anahtar ve kilit ücreti vermemiş olursunuz.

Çilingir malzemeleri kullanarak çelik kapıyı hasarsız açan ustalardan hizmet almak için iletişime geçiniz. Bu iş nasıl oluyor da kapı bozulmadan açılıyor diye merak ettiyseniz çelik kapı nasıl açılır hakkındaki yazımızı okumanızı öneririm.

Bu yazımızda çilingir fiyatları hakkında genel bilgilere değinmek istedik. Sonuç olarak yapılacak olan işi ustasına sormanız en doğrusu olup sizin için uygun fiyatı yine size en yakın çilingir’in vereceğini unutmayınız.

Bir önceki yazımız olan Eskişehir'de Çilingir Hizmeti Almak Çok Kolay başlıklı makalemizde çilingir servisi, eskişehir anahtar ve eskişehir çilingir hakkında bilgiler verilmektedir.