Kale Alarmlı Barel

Kale alarmlı kilit dünyada ilk olma özelliğini taşıyan bir silindir modelidir. Hırsızlıkların artış gösterdiği son günlerde ahşap ve çelik kapılara sahip olan dairelerde kapılar kilitli olsa bile kilit barelleri kırılarak kapı kilitleri açılıp hırsızlık girişiminde bulunulmaktadır. Ahşap ve çelik kapılarda kullanılması gereken kapı kilitleri, bareller ve kapı koruyucu sistemleri hakkındaki yazmış olduğumuz yazımız size bu konuda gerekli teknik bilgiyi vermektedir. Kapılarda Barel Seçimi Nasıl Olmalı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz…

Daire kapılarında yaşanan hırsızlıkların çoğu genelde kapı kilitli değilse yaşanmaktadır. Bunun gerekçeside kapınız ne marka olursa olsun kilit leriniz ne yapıya sahip olursa olsun evinizden ayrılırken daire çıkış kapılarınızı kilitlemezseniz maselef bu kapı dünyanın en güvenilir ve sağlam kapısı bile olsa kolaylıkla AÇILIR… Kilitlenmemiş bir kapı kilidi kilitli sayılmayacağı için bu işi bilen bir hırsız tarafından o kapıyı açmak çok kısa zaman alır.

Hırsızların kapı açma taktiklerinden bir tanesi olan barel kırarak ve kilitleri patlatarak evlere girmesidir. Bu genelde kilitli olan kapılar için geçerlidir. Kapı kilitli ise hırsız bir önceki kilitsiz kapıyı açtığı teknik ile bu kilitli kapıyı açamayacağı için bu sefer kilitli olan kapıyı açmak için barel kırması yani barel patlatması gerekecektir. Hırsız bareli kırdıktan sonra kilitli olan kapı kilidini elindeki diğer malzeme ve aletlerle yine açmaktadır.

Kale Kilit Alarmlı Barel

Kale Alarmlı Barel Dünyada İlk

Hırsızlıktan korunma adına geliştirilmiş olan en iyi ve dünyada ilk olarak bilinen barel Kale Alarmlı Barel dir. Kale Kilit ürünlerinin gelişiminde hırsızlara karşı önlem almış ve almaya da devam etmektedir. Bunu kale çelik kapı ve kale kilit sistemlerinde görebilmekteyiz. Kilit sistemlerinden bahsetmek gerekirse kale kilit yaşanan bu hırsızlıkları değerlendirerek kırılan kapı barellerine bir önlem almış ve barellerin kırılarak kapıların açılmaması için tuzaklı barel sistemlerini üreterek kullanıcısına sunmuştur. Bu ürün sayesinde tuzaklı bareli olan kapılar barel kırma işlemine maruz kalsada barelin hırsızlar tarafından tamamen kırılamaması sonucunda hırsızların kilit içerisini boşaltılıp kendi barel ve aparatları ile kilidin açılmasının önüne geçilmiştir.

Böyle bir olay sonrası ise ev sahibi eve geldiğinde tuzaklı olan barelin ucunun kırılarak kilit berelinin geri kalan parçasının kilit içerisinde sağlam kaldığını görür. Ev sahipleri bu olay sonrasında elindeki anahtar yardımı ile kendi evine girebilmektedir. Hırsızın kapıyı açamamasına sebep olarak tuzaklı barellerin diğer normal barellerde olduğu gibi tamamen komple kırılmasını önlemesi diyebiliriz.

Kale Kilit Alarmlı Silindir

Kale Alarmlı Kilit

Kale kilit sistemlerinin üretmiş olduğu en yeni kilit olan kale alarmlı kilit modeli artık birçok evde kapı güvenliğini sağlamaktadır. Kale alarmlı silindirin bu tüm barel çeşitlerinden en büyük farkı ise içerisinde yer alan alarm düzeneği dir. Buda zaten kale alarmlı bareli dünyada ilk yapan özelliğidir. Kapısında bu ürün olan bir evde kapı kilitliyse ve hırsız kapıyı açmak için kapıya mühahele edip bareli kırmak isterse barelin tuzaklı oluşundan dolayı barelin sadece uç kısmını karacaktır. Buraya kadar bu ürünle diğer tuzaklı barellerin görevi aynı diyebiliriz. Asıl önemli olan nokta ise bundan sonra başlamaktadır. Tuzaklı bareli kıran hırsız kapıyı açmak için birazdaha uğraşacaktır. Kale alarmlı silindir sayesinde ise hırsıza bu çalışma süresi bile verilmemekte ve tuzaklı barele müdahele eden hırsızın bareli kırması sonucunda barel içerisinde yer alan alarm düzeneği sayesinde alarm devreye girerek 80 db ses şiddetinde alarm çalarak hırsızın oradan uzaklaşmasını sağlayacaktır. Bu alarm sesi ile hırsız girişimini tamamlayamamış olup sizde evinize hırsızların girmemesini önlemiş olacaksınız.
“Kısacası dünyada ilk olan bu kale alarmlı kapı bareli sayesinde evleriniz ve kapılarınız artık çift kat emniyet altına girmiş olur.”

Kale Alarmlı Silindir Teknik Bilgisi

  • Silindirin tuzak tarafı (Kırılma Kesiti) kapının dışına gelecek şekilde M5 civata ile monte ediniz.
  • Montaj sırasında silindiri darbe ve zorlamalara karşı koruyunuz. Montaj yaparken M5 civatayı fazla sıkmayınız.
  • Montaj işleminin daha kolay yapılabilmesi ve tuzak kısmının deforme olmasını önlemek için uygun olan ürünlerle (Kapı, Kilit, Rozet v.b.) kullanınız.

Kale Alarmlı Silindir Özellikleri

  • Alarm silindir tuzağı kırıldığında devreye girer
  • Alarm Seviyesi: Silindirden 10cm mesafede 80dB (Tübitak-UME’de test edilmiştir.)
  • Raf ömrü min. 5 yıl (25°C)
  • Çalışma sıcaklığı: -20°C / 70°C %85RH
  • Depolama sıcaklığı: 0 °C / 50 °C (Önerilen 25 °C)
  • Alarmın min. son kullanım tarihi topuzun üzerindedir. (ay / yıl)
  • Silindir, alarm son kullanma tarihinden sonra da mekanik olarak çalışır.

Sizde kapı ve kilitlerinize kale alarmlı barel yada kale tuzaklı barelleri almayı veya taktırmayı düşünüyorsanız firmamıza uygarınız. Ürün satış ve montajı yapam usta elemanlarımız sizlere bu konuda gerekli olan hizmeti vermektedir.

Yayınladığımız konuyu faydalı bulduysanız bizi sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kilit Açma Teknikleri başlıklı makalemizde Çilingir ve Hırsızlar Arasındaki Fark, Kapı Kilidi Açma Metodu ve Kilit Açma Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.