Anne karnında doğuma son 3 ay kala oluşmaya başlayan parmak izleri bize ömür boyu kullanacağımız parmak izi şifremizi sağlar. Bilim bunu anne karnında birçok dış etkenlerle ve bebeğin anne karnı etrafındaki yapılara dokunuşunda amniyotik sıvının yoğunluğu ile oluştuğunu söylemektedir. Hatta ikiz bebeklerde bile bu parmak izleri farklı olarak görüldüğü için bir insanın parmak izi yapısı başka bir insanınki ile uyuşmaz. Peki anne karnında 6 aylıktan itibaren oluşmaya başlayan bu parmak izlerimiz hayatımızda ne kadar önemli olan bir özelliğimizi bize veriyor onu inceleyelim.

Parmak İzi Okuma Sistemleri

Her bireyin bir diğerinden farklı olarak yaratılmış olan parmak izi yapısı mevcuttur ve bu bizi diğer insanlardan ayırt edilebilmemizi sağlayan en etkili özelliğimizdir. Bu sadeye parmak izi okuma sistemleri kullanımı yaygınlaşarak insan hayatına girmiş bulunmaktadır.

Parmak İzi Okuma Nerelerde Kullanılır?

Birçok yerli ve yabancı film karesinde parmak izinin önemini anlatan filmler çekilmiş ve burada o kişinin anahtar kişi, önemli kişi olduğu vurgulanmıştır. Başkasında olmayan bir parmak izine sahip olan bir kimse sistemin çalışmasını ve kullanılan cihazın aktif edilmesini sağlamıştır. Günümüzde ise parmak izi okuma sistemleri nerelerde ve hangi amaç ile kullanılır? Yazımızın başında dediğimiz gibi herkese has özel üretim 🙂 parmak izi yapısı aslında o kişinin kimlik belgesidir. Bizler bu kimlik ile hayatta yaşamaya devam ederiz. Mesela adli bir soruşturmada parmak izi örneklerimiz alınır, hırsızlık olaylarında kriminal incelemelerde parmak izleri alınarak eldeki veriler ile karşılaştırılarak analiz edilerek suçluların yakalanmasında kullanılır. Kurumsal şirketlerde işe giriş ve çıkışı sağlayan personel takip sistemlerinde kontrolü sağladığı gibi parmak izi artık birçok kişinin evlerinde kullanılan parmak izi tanıma sistemleri teknolojisi ile üretilmiş olan kapı kilitlerini anahtar kullanmadan açmamızı sağlar. Yukarıdaki verilen linkte bu sizlere video şeklinde gösterilmiştir inceleyebilirsiniz.

Parmak İzi Tanıma Teknolojisi

Her insanda farklı yapıda ve şekilde olan parmak izi, teknolojiyi bu konu üzerinde yoğunlaşmaya sevk etmiş ve zaman içerisinde parmak izi tanıyan okuyucu sistemlerin gelişmesini sağlamıştır. Parmak izi tanıma teknolojisi ile çalışan parmak izi okuma modülleri optik okuyucu sensörler yolu ile çalışır. Kullanılan cihazların kalite ve optik özelliğine göre okuma hassasiyetleri değişir. Parmak izi tanıma teknolojisi ile üretilen okuyucular birçok sisteme entegre edilerek yine insanların hayatında önemli bir yer tutmaya devam eder.

Parmak İzi Okuma Teknolojisi

Parmak İzi Okuma Teknolojisi

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Tekay Kapı Hidroliği başlıklı makalemizde eskişehir tekay hidrolik, tekay hidrolik ve tekay hidrolik fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.