Kapı Kilit Güvenliği Nasıl Arttırılır

Kapı Kilit Güvenliği Nasıl Arttırılır

Kapı kilit güvenliği başımıza bazı olayların gelmesiyle ve madur duruma düştükten sonra önem gösterdiğimiz bir durum haline gelmiştir. İlk etepta önemsemediğimiz ve dikkate almadığımız bu durum hırsızlara davetiye çıkartsa da bunu çoğu kez biz fark edemiyoruz. Ancak bu zaafımızdan yararlanmak isteyen kişiler bu hali avantaja çevirerek bizlerin bu eksikliklerini kullanıyor, evlerimize, işyerlerimize girerek hırsızlık girişimlerinde bulunuyorlar. Bu da akıllara kapı ve kilit güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu getiriyor.

Toplum olarak olaylara karşı önlemimizi hep yaşadıktan sonra, karşılaşıp başımıza geldikten sonra alıyoruz. Bu da bize ve sevdiklerimize acı bir hatıra olarak geçmişte yerini alıyor. Çabuk unutan bir toplum olduğumuz için ise çoğu kez bu olayların üzerine sünger çekip unutuyor ve kaldığımız yerden tekrar devam ediyoruz.

Resimden de anlayacağımız gibi bu kapının ve bu kilidin bizi korumayacağı belli. Biz ise başımıza bir olay gelmeden hırsıza davetiye çıkarttığımız bu durumu en kısa sürede çözmek zorundayız. Resim bize olayın en kaba halini temsili olarak anlatmış olsa da acaba bu yazıyı okuyan sizlerin kapıları ne kadar güvenli ve güvenliğimizi ne kadar sağlar hiç düşündünüz mü?

Günümüzde hırsızlık olaylarının bu denli artmış olması kullanılan sistemlerin zayıf ve eksik olmasından kaynaklıdır. Hırsıza Kilit Olmaz diye halk dilinde dolaşan bu söz aslında bazı şeyleri başından kabullendiğimiz anamına gelir. Kilit hırsız içindir ve evet Hırsıza Kilit Olur diyor ve kendimizi hırsızların kapı açma tekniklerinden korur hale getirene kadar güvenliğimizi almış olmuyoruz.

Hırsızlar kapıları anahtar ile açıyormuş gibi açmadığını, çoğu zaman kilitleri kırarak evlere girdiğini hepimiz ve yaşayanlar çok iyi bilir. Buna örnek verecek olursak bir kapının ve kilidin kırılarak hırsızlar tarafından açılması 2 şekilde olur buna kısaca şu şekilde deyiniriz.

1- Hırsız çıkıntılı kapı göbeklerini (Korumasız – Rozetsiz) elindeki aparat sayesinde kırarak kapı göbeğini kırar ve kırılan göbeğin yerine kendi anahtar göbeğini takarak sizin kilitlemiş olduğunuz kapıyı 3 dk. içerisinde açarak evinize girer.

Not: Burada korumasız kapı kilitlerinde, kapı yüzetinden çıkıntılı barelli kapılarda hırsız kilidi 3 dakikada açabiliyorsa siz ek olarak varsa ikinci ve üçüncü kilidinizi de kilitlereyerek bu kilidin kırılma ve içeriye girilme zamanını artıtırabilir ve hırsızın işini zorlaştırabilirsiniz. Bu yüzden evden ayrılırken muhakkak kapı kilitlerinizi kilitleyiniz.

2- Hırsızların bir diğer kapı ve kilit kırma yöntemi ise kapı arasına levye sokmak sureti ile kapı kilidinin dillerini zorlama ile kırması ve kilitli kapı dilini kilit içerisine bastırarak kapıyı açma modelidir. Bu durum için sizin yapabileceğiniz ek bir önlem bulunmamaktadır. Buna alternetif olarak kapının önüne bir profil demirden ikinci kapı yaptırıldığını görüyoruz.

Hırsızların çıkıntılı kapı göbeklerini kırma metodu ve buna karşı alınacak olan önlemleri yazmış olduğumuz Kapı Kilitlerinde Göbek Seçimi başlıklı yazımızı okuyarak kapı göbeği değişimi ve yapılması gerekenler hakkında teknik bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kapı arasındaki boşluktan yararlanan levye ile kilit dillerini zorlayarak kıran hırsızlara karşı ise Hırsıza Karşı Kesin Çözüm dediğimiz ve bu güne kadar takılı olduğu kapılara hırsızların girdiğini göremediğimiz bu ürünümüz ise sizni kapı ve kilit güvenliğinizi arrttırmak için hazırlanmış olan en son mekanik kilit koruma sistemidir.

Demek ki kapı kilit güvenliği hakkında bilmemiz ve önlemimizi almamız gereken çok şey var. Biz bunları uygulamadıkça hırsızın en sevdiği sözü “Hırsıza Karşı Kilit Olmaz” demeyi dilimizden hiç düşürmeyiz.

Bir önceki yazımız olan Çelik Kapı Güçlendirme başlıklı makalemizde çelik kapı hırsızlık, çelik kapı korumaları ve çelik kapı nasıl güçlendirilir hakkında bilgiler verilmektedir.